bugün

(bkz: kültür mantarı)
sorun kültürünü içinde bulunduğun ortama yansıtmaktır.

bir yazar ekşi sözlük, uludağ sözlük ve inci sözlük yazarı olsun diyelim. ki oldukça fazla sayıda var. her bir yerde farklı farklı insanlar olabiliyor insan. sonuçta internet ortamı. acaip kültürlü zannettiğimiz adamlar gerçek hayatta iki kelimeyi bir araya getiremiyor olabilir.

örnek verelim:

italya'ya gidiyorum inanılmaz temizim, elimde çöp 5 km. bekliyorum çöp tenekesi bulmak için. ama türkiye'de atar gidersin sokağa. neden? çünkü genel özeli kendine benzetiyor.

özet geçelim okumayanlar anlasın: buranın gideri bu, ekşi'nin farklı. orada lümpen olursun, burada halk çocuğu, inci sözlük'te orospu çocuğu. böyle zevk alıyorsan senden güzeli yok.
çok nutella yeyip, kendi kendilerini sandalyeden düşürmeleri ile alakalıdır.

yani nutella yerken ekşi sözlük okuyup, sandalyeden düşmeyen bizden değildir diyola.
ekşi daha kültürlü değil daha ateşli...

ekşi sözlük daha bir sözcü gazetesinin etkisi altındadır. uludağ bir nebze daha karışık. ateşli bir '' ayyy akape mi'' tavrı kültürlülükse...itü alayından daha kültürlü...zira sağcı bir yazar olaraktan az yazıyla bolca eksileniyorum...

(bkz: yaşamdan tecrübeler)
ulu'daki troll denen dangalakların yoğunluğundan dolayı kültür farkı görünmektedir. yoksa burada da kaliteli yazarlar vardır.
sözlük yazarlığının daha zor elde edilebilir ve değerli olmasından kaynaklıdır. otokontrol mekanizması gelişmiştir ekşi yazarlarında. demem o ki, zor elde edilen her şey değerlidir ve dikkatli kullanılır.
(bkz: sözlük kültürü)
bu tür başlık açanların, ortalamayı düşürmesinden dolayıdır.
doğrudur. aradaki farkı anlamak için bu başlıkta yazılan entry'lere bir göz atmak yeterlidir. kahvehaneden farkı yok zira.

bir de şöyle bir şey var ki, iki sözlükte de yazarlık yapanlar genelde, ekşi'de yazarken kasarlar, güzel yazmaya gayret ederler, uludağ'ı ise çöplük gibi kullanırlar, rubbish entry denen olay bu yüzden bu kadar fazla diye tahmin ediyorum burada.

ha, yani benim ve gördüğüm birkaç kişinin yaptığı şey bu. diğerlerini bilemem.
Nasıl kompleks kokuyor bura.
(bkz: ekşimecek ekşimecek akşama kalmadı pişirecek)
apaçık hissedilen bir tespittir. sol frame deki başlıklardan bile, bilgi içerikli olmadığını tahmin edebilirsiniz az çok ve net olarak hissedersiniz bunu.
(bkz: #8941634) daha önce de belirttiğim gibi, şu an bunu hissetmeyenler de bir gün o kıvama gelirler diye düşünüyorum. çünkü yaşla alakası büyük olan durum bu.
herhangi bir mecra ile kıyaslama yapmaya gerek var mı? vikipedi yazarları (her kimse onlar) daha mı kültürlü? aynı şeyi çoğu zaman ben de yaşadım, yaşıyorum. uzun yılların verdiği birikimle ekşi sözlüğün çok daha kapsamlı olduğu kesin.
rastgele sağolsun, sol frame'de bulunan başlıklar cıvıtmaya başladığı an, imdada yetişiyor. geçmiş dönemlerde yazılmış entry'lere bir kaç ekleme de ben yapıyorum, bazen bir entry bir ampül yakıyor ve bir bakmışsın güzel bir bilgi dağarcığından çıkıp hop entry olarak düşmüş ekrana.
bu ortamın yaş ortalamasının düşük olduğu kesin, uzman yazar sayısının daha az olduğu da aşikar ama şu soru değişmiyor.
neden yazıyorum? neden yazıyoruz?
her bir yazar okuma eylemi kadar hatta daha fazla yazma eylemi içinde.
diyelim bir blog'un var ve yazıyorsun değil mi? bir bakıyorsun günde 10-15 giriş yapılmış. sen özene bezene yaz ama okunmasın işte yazan için dayanılmaz olan şey bu. yazan kişi okunmak ister.
uludağ'ın yazar kalitesi pek de umurumda değil. herkes kendine göre bir sebeple oturmuş yazıyor birşeyler. bildiğim şey, yazdığım şey bugün okunmaz yarın okunur ama okunur.
(bkz: ekşi nin uludağ sözlük ten kaliteli olduğu gerçeği)
bilgi anlamında ekşi sözlük'ün daha kapsamlı girdiler içermesi çok normaldir. iki sitenin kuruluşları arasında 7 yıl gibi bir süre vardır. ha ben de isterim burada da entrylerin kalitesi çok yüksek olsun, okudukça daha fazla okumak isteyelim. haa sakın ekşi'nin entryleri çok çok kaliteli gibi bir düşüncem olduğu anlaşılmasın. ancak bu karşılaştırmayı yapmak, bu sözlüğün de 10. yılının sonunda içerdiği bilgi, başlık ve benzeri istatistiklerin karşılaştırılmasıyla olacaktır gibime geliyor. yoksa tabii kime göre neye göre kalite?
bir de 3*** sözlükte de yazar olanlar vardır, onlar multi kültürlü gibi bir şeydirler.

(bkz: coxcomb)*