bugün

bir çekirdek ailenin dahi yaşamakta zorlandığı ülkedir. o ülkede ekmek 1 liraysa, geri kalan ihtiyaçlar kim bilir ne kadara satılmaktadır.
ortalama alınan günlük para: 25 tl

ekmek: 1 tl
ortalama günlük kira: 15 tl
ortalama günlük elektrik parası: 1 tl
ortalama günlük su parası: 50 kuruş
ortalama günlük yemek parası: 3 tl
ortalama günlük doğalgaz-tüp-yakacak vb. parası: 3 tl

e tabi bu minimum gider, bekarsın ve tek boğaz doyuruyorsun. sigarayı, elbise parası, mobilya parası vs. hiç karıştırmadım bile. çıkıp bir kafede oturma, sinemaya gitme, internet filan hangi parayla? (evlenecek parayı bulup)evlendiysen ve eşin çalışmıyorsa katla bu yemeği, suyu, ekmeği ikiye üçe. bir de çocuk yaptınız hadi, bez masrafıydı, sütüydü, mamasıydı, elbisesiydi. çocuk büyüdükçe okuluydu, falan oldu filan oldu...

on numara ülke değil mi?
marul: 2 tl/kg
maydanoz: 0.50 krş/demet
havuç: 3 tl/kg
yeşil soğan: 2.5 tl/kg
kırmızı lahana: 2.5 (orta büyüklükte)

salata sebzelerinin yukarıdaki gibi olduğu ülkedir. lüks sayılacak, organik sebzeler değil bizzat pazar fiyatıdır.

ekmeğin 1 lira olduğu ülkede, fakir yemeği olması gereken salataya harcanan parayı hesap edince, salatayı havyarlar bir tutmamız gerekmektedir.
şartlarının,
benzinin 20 kuruş, 5 adet ekmeğin 25 kuruş, elektriğin bedavaya yakın, su ise az bulunmasına rağmen bizden ucuz, gençleri yurtdışına eğitim için göndermeye can atan, giderlerini karşılayan, kaddafi libyasından kötü olduğu, bununla ters orantılı olarak polyannalarla dolu olan ülkedir.(polyanna en azından götü kurtarmıştı)
türkiye değildir.

ben 50 kuruşa alıyorum.
halkının "açız ama olsun, abi adam müslüman ona oy verelim" dediği ülkedir. müstehaktır bir yerde.
tam olarak beş yıl önce 1 tl idi.
halkı kullanan ülkedir. halkın sırtından geçinen ülkedir.
isviçre de 6 tl dir. isviçre de fırıncı veya dönerci olmak varmış.
Türkiyedir efendim, şimdi 3 ekmek aldım gitti 3 tl.
durmak yok yolmaya devam ülkesidir.
(bkz: olur öyle)
Oooooooooeehhhhhhhhhhh. Ooooiihhhhhhh.

Olmayan ülkedir.
Suriye'de 900 gram ekmek lira cinsinden 55 kuruşa satılıyormuş,yani bir kilo ekmek 60 kuruş.

ne güzel çürükleri -hurdaları bize postaladılar, yaşamlarını düzelttiler.
savaş ayrı konu fakat, suriye gibi 13-14 sene süren bir savaşa girseydik, düşünemiyorum bile.
yunan gelse haçlı bayrağı ile karşılarlardı herhalde ..

şu an 1 kilo ekmek(anadolu yakası-istanbul) tam kırk(40) lira ..

kilosu üç-dört liraya 4-5 sene önce tavuk alıyorduk, şu an bütün tavuk 70 lira/kilo kemiksiz lop et 180 lira.
bana göre iyi günler yarım alsak da alabiliyoruz bir yere kadar ama sonrası.

hala ihalelere, yollara, parklara, saçma sapan yerlere para harcanıyor, kkm ve bedava doğalgazın deliği okşan'ın deliğine beş basar.

durduk galiba.
suriyenin ekonomisi bu kadar cazip geliyorsa zorla tutan yok şuradan devam et...

(bkz: cilvegözü sınır kapısı)
Liseye ilk başladığım zamanlarda türkiyeydi.