bugün

Evde tatlı yokken ve tatlı alacak para da yokken bayat ekmekleri kızartıp ardından da şerbetleyerek yapılan tatlıdır.
dışarda satılan tatlılardan daha güvenilir olduğu için gönül rahatlığıyla yenilebilir.
afyonda en şahanesi olan ama yol kenarındaki bir dinlenme tesisinde yiyeceksenin her zaman iyisini bulamayacağınız tatlıdır.

(bkz: kolaylı dinlenme tesisleri)
kızartılmış haliyle yenmesi daha güzel olan tatlıdır. şerbet dökülene kadar kaçırabildiğin kadar kaçırırsın mutfaktan. sonrasında şekerden yenmez.
vıcık vıcık bir de.
biliyorum ben bu tatlıyı.hiç sevmezdim kendisini, ayrıca adına ekmek tatlısı demezdik; cicipapa diye tuhat bir adı
vardı.
yumurtalı ekmeğin şerbetlisidir bu. *
yumurta olmadan yapılır ekmek dilimlerinin bir yüzüne yağ sürülüp fırına verilir, kızzardıktan sonra üzerine şerbet dökülür. isteğe göre üstüne fındık fıstık hindistan cevizi serpilir.

kaymak ta sürülebilir ama nihayetinde fakir fukara tatlısı; orjinalliğini bozmak bu şiirlere konu olmuş güzide tatlıyı dejenere etmekten başka birşey olamaz.

--spoiler--
karısının bayat ekmeklerden yaptığı tatlıyı
çok ta beğenmeyerek,
ama yine de bu tasarrufunu takdir ederek.
--spoiler--
1. Bolşerbet ile tadından yenmeyen ve kaymak ile çok keyif verici hale gelen bir tatlıdır.
2. Rejim yapan insanlar için sadece bir hayaldir.
taze kaymakla yendiğinde şerbetle çok uyumlu kekremsi bir tat bırakır ağızda. şerbetli olmasına rağmen hafiftir.
Üzerine kaymak ya da dondurma ile mükemmel uyum saglayan tatli.
Ağırdır. Kaçının.
Sanki kaymaksız olurmuş gibi herkesin,

" aman üzerinde kaymak olunca şöyle güzel böyle güzel olur" dediği tatlıdır.

Olm üzerindeki kaymak olmazsa olmaz zaten.
Şerbetli yumurtalı ekmektir, ağırdır.
Eskiden halk ekmeklerinde az çok bir lezzet varken bayatlatılmış halk ekmeklerinden yapılması tercih olunurdu.