bugün

test ve sürüş olarak ikiye ayrılan sınavlar bütünü. test sınavı her sene aynı soruların çıktığı kek ötesi sınavdır. sürüş ise aynaları kontrol edip, kemer bağlandığında geçilir gider.
(bkz: dehsete dusuren ehliyet sinavi sorulari)
yazılı sınavı motor ilkyardım ve trafik bölümünden oluşan ve soruları sabit 1000 kadar soru arasından seçilen, daha sonra da direksiyon kısmı yapılan sınav.
teorinin pratiğe attığı, kıpkırmızı bi kazıktır. çok belirgin bi kazık yani..

ben motordan 100 alımdı misal, ama sor bi bakalım akünün yerini.. sor sor çekinme hiç. bakalım gösterebilecek miyim? ehehee..

bi kere akü bittiydi de en bi zamansız, arkadaşlar bilir araba pert oldu sandımdı, tamam dedim her şey bitti.

demem o ki; teorik olan bütün bilgi ve yorumları yok sayıyorum ben. çuvaldız denen meretin acısı, kendine iğne batırmakla falan anlaşılmıyor illa ki.. illa ki iğneyi kanırtarak sokacaksın kendine. sonra da alnından öpeceğim ben seni.
bugün girdiğim sınavımsı şey. ilk okul çocuğunun müsameresi gibi, öğretmenlerin sınava girenlere çok afedersiniz ''öküz muamelesi'' yapmasıyla da kafamı attırmıştır. ''öğretmenim diye çok kıllanma, ben senin okuduğun fakültede daha fazla okudum.'' diyesim geldi; bir de, ''siz insancıklar, hiçbir şey bilmiyorsunuz, 50 trafik, 30 sağlık, 40 motor sorusunu bile bu kadar sürede yapamazsınız!'' bakışları da hocaların, alınlarının ortalarına yarım vole kafa vuruşu hissiyatı uyandırmıştır bünyemde.
bugün girdiğim,motor bölümünde kastıran sınav.üstelik sorular henüz internet e verilmemiştir.
her insanin hayatta gırmek ıstedıgı tek sınav, babaların sınav oncesı cocuklarından sınav teknıklerı almasını saglayan sınav.
bugün direksiyon sınavına da girip bitirdiğim öss'den sonra kek gibi gelen hoş sınav.
cumartesi girdiğim ve kolay geçen sınav. ya da bana öyle geldi.
ehliyet kursunda verilen kitabı bir kez okumaktan ziyade testlerini çözmekle geçilebilecek bir sınav.
24 ekim 2009 tarihinde olanının sonuçlarının bugün açıklandığı hede.
motor dersine girmeyip,çevrenin tavsiyelerine uyunca kaldığım sınav. "oğlum çalışma lan son iki dönemi çöz yeter" gibi tavsiyelere mağruz kaldım , son 5 dönemi çözdüm ancak 5 soru anca çıktı apıştım kaldım.
girenlerin temyiz kudretinin varolup olmadığını ölçen sınavdır. ülkemde kurallara uygun araç kullanan sürücülerden ziyade, beyin yerine alelade bir tanımla sakatat taşıyan; sinyal lambasını disko topu, trafik lambalarını ise lazer ışık gösterisi zannetmekte direnen birey pardon öküzlerin trafikte cirit atmasına sebebiyet veren sınav olarak da nitelendirilebilir. tebrikler, tek sıkımlık vites kolu kazandınız.
kursa basladiktan sonra motor dersi hocamin motorun icinde bizzat * piston gorevini ustlenmis gibi guzel bir sekilde anlattigindan dolayi en yuksek puani da o dersten aldigim sinav...
3 ay kursa gidip sadece ders dinlediğim sınav. sınav dan bir gece önce korkudan 3 saat ders çalışıp motor dersin den 92 aldığımı görünce de şok oldum şimdi sorsalar krank mili, difransiyel ne işe yarar diye zor cevaplarım ama o zaman nasıl bir gazla çalıştıysam sınıftaki arkadaşlarımı özellikle erkek arkadaşlarımı geçince bana epey uyuz olmuşlardı. tabi motor dersinin korkusundan az kaldı trafikten çakıyordum siz siz olun trafiğe daha çok önem verin o daha çok karmaşık ve oldukça zor. ehliyetimi alalı 9 sene oldu kimlik niyetine bile kullanmıyorum niye bu eziyete katlandım onu da bilmiyorum.
yarın olacak sınavdır. çok gergin ve heyecanlıyım sözlük.*
18 e girildiğinde, reşit oldum şenlikleriyle direk girilen sınavdı bu. ben girmedim. araba mı var dedim. yanlış yapmışım sözlük. lazım olunca girmeyi beklemeyiniz, fena kasıyör. şimdi geçemessem taksicilere yedircem parayı. az yol da değil yahu. tırsıyorüm.

(bkz: sen hiç yusuf u gördün mü)
kolaydır efendim. hiç çalışmadan nisan sınavını çözdüm. trafik 96. ilk yardım 85. motor 73.
sınava bir gün kala hazırlandığım sadece bütün soruları gözden geçirerek 90 aldığım sınavdır, basittir.
validenin doktor olmasına rağmen ilk yardım bilgimin sıfır olduğu fakat sınav salonunda gözetmene güzel bir istanbul ağzıyla cebimden kuruş çıkarmadan rica minnet ilk yardım sorularını yaptırdığım sınavdır.

(bkz: ne güzel günlerdi)
(bkz: o eski halimden eser yok şimdi)
hakkında türlü efsaneler dönen sınavdır. beni özellikle motor kısmı hakkında o kadar korkutmuşlardı ki en son üzerinde "middle east technical university aerospace engineering" yazan bir kitaptan çalıştığımı hatırlıyorum. sonuç olarak sağlıktan 70, trafikten 72.5, motordan ise 100 alarak zor bir rekora imza attığım sınavdır.
yarın yapılacak olan ve çalışmadan geçiliyor mu sorusunun yanıt bulacağı sınavdır.
çoğunlukla 92'lilerin gireceği sınavdır. oha amına koyim 92'liler bile reşit olmuş.
yarın, seneler önce b alırken ekletmediğime bin pişman olduğum a2 için gireceğim sınavdır. sınavın 11'de olup olmadığından hala şüphe duyuyorum*
Bugün girdiğim sınav.

Allah'a şükür gayet iyi geçti. Zaten sadece motordan girdim.

Ama şöyle bir durum vardı. Sınav başladıktan 3-4 dakika sonra bile biri gelecek olsa alınmayacağını sınavın başında söylediler ve giriş kağıdında da yazıyordu. Ben sınavı ilk 7-8 dakika içinde bitirmiştim. Ama sınava sonradan alım olmamasına rağmen ilk 45 dakika çıkış yasaktı ki bu beni fitil etti. Çıkmayı beklemek bir yana tuvaletimi tutmaktan bir hal oldum. Artık boncuk boncuk terlemeye başlamıştım o derece. Kapıdda çıkanları gördüm hemen dedim çıkıyorlar. Hemen verdim kağıdı gittim tuvalete. Gördüm işimi. Eğer yarın öbürgün prostat olursam tazminat davası açacağım. Aynı dertten muzdarip arkadaşları bekliyorum..