bugün

mucit olduğunu söyleyen elektrik teknisyeni.
eski icatlarından biri:

--spoiler--

erzurumlu mucit ebubekir taşbaşı(47), bisiklet üzerinde kurduğu sistem sayesinde ürettiği enerji ile aynı anda radyo dinlenirken cep telefonunu şarj edilebilen bir sistem geliştirdi.

emniyet müdürlüğü’nde elektrik teknisyeni olarak görev yapan evli ve 4 çocuk babası ebubekir taşbaşı, bisiklet sürerken cep telefonundan müzik dinleyen çocuklarım, şarjın kısa sürede bitmesinden şikayet ediyorlardı. alternatör ve adaptörle yaptığım sistem sayesinde artık bisiklet sürerken hem radyo çalışıyor hem de cep telefonu şarj olabiliyor dedi.

çocukluğundan beri elektronik tamiratına merakı olan ebubekir taşbaşı, bisiklet sürerken cep telefonundan mp3 dinleyen çocuklarının, şarjın kısa sürede bitmesinden şikayet etmesi üzerine arayışa başladı. pedal çevirirken oluşan enerji, 6 watlık alternatör dinamodan geçerek adaptöre ulaşıyor. eğri akımı doğru akıma çeviren sistem sayesinde, pedalın her çevrilişinde cep telefonu şarj olurken, radyodan müzik dinlenebiliyor.
80 lira harcadığı sistemi bir günde kurduğunu anlatan ebubekir taşbaşı, normal hızdaki sürüşte cep telefonu bataryasının 45 dakikada şarj olabildiğini söyledi.

teknolojiye olan merakı yüzünden maaşının belli bir bölümünü yeni şeyler üretmeye harcadığını anlatan taşbaşı, birkaç ay önce yaptığım çalışmada otomobillerde alkole duyarlı sensör geliştirmiştim. çocuklarımın isteği üzerine de bisiklet sürerken çıkan enerjiyi kullanmaya çalıştım. bir günlük çalışmayla pedal çevirirken oluşan enerjiyle cep telefonu şarj etmeyi ve aynı anda radyo dinlemeyi gerçekleştirdim. tüm telefonlarda uygulanabilecek bu sistem, bataryanın erken bitmesini de önleyecek şeklinde konuştu.
--spoiler--

eğri akımı doğruya çeviriyormuş, hadi mucitliğine laf etmeyeyim hevesin kırılmasın. ki lafı açsam kötü konuşucam 80 lira harcadığın sistemi ben 40 a yapar üstüne kar ederim. çünkü yeni bir icat yok anlattığın hikayede. ama senin eğri akım bilginle kim işe aldı da memur yaptı ? ben elektriğin ve elektroniğin kitabını yazarım, iki üniversite bitirdim, yüksek mühendisim ama memur olamadım, sen 150 yıllık alternatif akıma eğri akım diyeceksin gayet güzel maaş alıp iş yapacaksın. tüküreyim böyle adalete.
güncel Önemli Başlıklar