bugün

böyle bi başlık var aslında. aha şu (bkz: disaridan bir sey isteyen var mi) ama benim anlatmaya çalıştığım şey bu değil..

bu soruyu sorup da 'yok abi sağol, bişey istemiyoruz' cevabını aldığım hiç olmadı. hep bir şeyler istediler! bu yüzden de bu soruyu sorarken hep bi 'ulan sormasam mı' çelişkisi oldu içimde. neden? çok mu cimriyim? hayır. ama ben bir şey diye soruyorum, adamlar en az beş şey istiyor!

bunun bir de, sen sormadan isteyen versiyonu var:

- hacı dışarı mı çıkıyorsun?
+ evet.
- gelirken ekmek ve su alsana. haa bir de sigara al.
+ geç gelirim ben ama
- olsun, beklerim ben...

arkadaşım, geç gelirim diyorum, beklerim diyorsun! ben gelene kadar en temel üç ihtiyaç madden olmayacak, nasıl yaşamayı planlıyorsun ki? bi zahmet kıçını kaldırıver de apartmanın altındaki bakkala in! duyan da köyden şehre iniyorum sanacak!

hiç 'bu adamın parası var mı' sorusu yok tabii. genç insanız aga, icabında beş kuruşsuz kalıyoruz. nezaketen sorulan sorunun niye bokunu çıkarıyorsun ki?

'bakkala deyip çıktı, bir daha da dönmedi' olacak sonra!
para yokken sormanın dayanılmaz hafif olduğu soru.
hiç soran yoksa bunu..bi kere bile komşu ne istiyorsun varsa bişi getireyim dememişse..esasen komşularda böyle bi kültür hiç olmamışsa o zaman türkiye'yi sevme nedenlerindendir..
evden dışarı çıkmayan odanın bir köşesine ağaç gibi kök salmış, bacakları yosun tutmuş ev arkadaşının gezgin bünyeye ''nbr, nasılsın'' dan çok yönelttiği sorudur.
evet, bana aşık olunabilecek birisini getir. bulabilirsen.
dışarıya çıkan kişinin sorduğu sorudur. genelde dışardan alınacak şey unutulur.
Bana bu soruyu soran her kişi gönlümden anında bonus toplar yerini sağlama alır.
+hanım dışarıdan birşey istiyor musun?
-sen gelme yeter!
sevgili olalı henüz pek fazla olmamış çift romantik bir akşam geçirmeyi planlar. mekan öğrenci evidir. odaya kapanılmıştır. mumlar yanar, şarap açılır, fon da apocalyptica nothing else matters i neşretmektedir.

tam şarap kokan ve mayhoş dudaklar birbirine yaklaşırken boru sesli ev arkadaşı kapıyı yumruklayıp içeri dalar : "hafız bakkaldan bişey istiyonuz mu?" ...
**
öğrenci evlerinde yaşanan benzer bir atraksiyon için
(bkz: abi hazır kalkmışken)
- dışardan bir şey istiyor musun ?
+ biraz huzur.
- tamam sorarım bakkala..
hastanede yatan birine sorulmuşsa, dünyanın en anlamlı cümlesi oluverir.
asıl korkulması gereken cümle tuvalete gidiyorumm bir isteği olan var mı ?
sürekli olarak sorulunca insanı delirten soru cümlesi.
+ Disaridan bir sey istiyor musun?
- ...( bu arada DOTA oynuyorum)
+ Disaridan bir sey istiyor musun?(bi daha soruyor, sanki bir kere soyleyince anlamıyoruz)
- istemiom mnakoyim.
yaklasık yarım saat sonra
+ Disarı çikiyorum bir şey isteyen var mı?
Oyunda öldükten sonra

- git de geleme emi...
-dışarıdan birşey istiyormusun?
-zenginleştirilmiş uranyum*, bulabilirsen birazda okaliptüs*.
kimi zaman yalandan ibaret olan sadece sordum sorusu olarak kullanılan sorunun cevabı.
sevdicek soruyorsa; "seni" diye yanıtlanacak sorudur.
dışardan bir şey istiyor musun?

gönlünden ne koparsa abi. (bkz: swh)
(bkz: asla hayır denmeyecek sorular)
iki ekmek bir maltepe...
öğrenci evlerini ziyarete giderken sıkça sormuş olduğum soru cümlesi. nezaketen sorulur. eli boş gitmek ayıptır.
herşeyi cinsel açlığından dolayı cinsel olarak algılayan toplumumuzda bir gün şöyle bir konuşma geçmesi muhtemeldir:

+ dışarıdan bir şey istiyor musun?
- sen al dışarıdan içine o şeyleri!
insanın zihnini açabilen, mutlu edebilen nadir sorulardandır.
Dünyanın en güzel sorularındandır.
Öğrenci evinde sorarsanız cevap bellidir.

(bkz: karı)