descartes'ın lafıdır.
kartezyen felsefenin bir ürünüdür. insanı sadece düşünme eylemi ile sınırlamış ve ondaki diğer harikulde yetenekleri göz ardı edmiştir..
felsefenin en meşhur cümlesi.
Modern felsefenin babası Fransız matematikçisi, bilimadamı ve filozofu René Descartes ünlü sözü. "Cogito, ergo sum", " I think, therefore I am" "Düşünüyorum Öyleyse Varım" ilk felsefe dersi konularındandır. vaoluşu düşünceye bağlar bir yaklaşım segilediği düşünülse de Yaratıcı'nın varlığını ve O'na inanma ihtiyacını ifade etmiştir aslında.
''Şüphe ettiğim sürece kendisinden şüphe edemeyeceğim şey,şüphe etmekte oluşumdur.Oysa şüphe etmek düşünmek demektir.öyleyse 'düşünme'den şüphe edemem.Düşündüğüme göre ,düşünen biri olarak var olmam gerekir.Çünkü düşündüğüm halde var olmamam olanaksızdır.Buradan düşünüyorum öyleyse varım sonucuna ulaşmış olurum''
(bkz: varim o halde dusunuyorum)
(bkz: biri felsefik birsey mi soyledi)
(bkz: düşünülüyorum öyleyse varım)
ihsan hocanin, puslu kitalar atlasi kitabinda, paradoksal bicimde elestirdigi ifade. kendini tekrar eden bir onermedir zaten.
ayrica, (bkz: ihsan oktay anar) (bkz: puslu kitalar atlasi)
(bkz: je pense donc je suis)
bazı ortamlarda 'düşünüyorsun o halde seni yokedelim' durumunda tepkiler alabilen bir varolma şekli
orjinali cogito ergo sum olan descartes sözüdür. efendim bu arkadasımız düsünmüs, düsünmüs bu lafı demistir. aferindir.
aziz agistunusun 'suphe ediyorum o halde varim' lafından septisizm yaptıgı, sartre ninde ,bu dusunceyi daha tatlı bir hale getirerek: "hiçbirsey dusunmeyi beceremedigim için varim' septisizmin uzayıp gittigi.benim de 'düşünüdügüm içinmi varım,yoksa varoldugum içinmi düşünyorum'diye devam ettirdigim, Artık bana eskisi gibi akıllı gelmeyenm söz öbegi.
ünlü filozof descartesin kendisi kadar ünlü sözü. bu söz ile vurgulamak istediği şey, insan eğer ki elinde bulunan her şeyi bedenini, çevresini, benliğini bir anda kaybederse yada kaybetiğini farz ederse, elinde kalan tek şey düşünmek olur. burdan insanın düşünen bir varlık olduğunu, düşünmenin var olmamızı sağlaması, var olmamızlada bir ruha sahip olduğumuzu kanıtlar.
her şey düşünmekle başladı ve düşündükçe var olduğunu anladı insan.
insanların senelerce belirli akımlara kapıldıktan sonra en sonunda bulduğu;diğerlerine göre çok daha mantıklı olan,yapılmadığı takdirde sıkıntıya yol açan akımın başlangıcıdır bu slogan.Genellikle doğru hamleyi yapmak isteyen insanlar bu yola başvururlar ve istedikleri başarıyı ancak bu yolla elde ederler...
(bkz: i think therefore i exist)
(bkz: Cogito ergo sum)
özgün dilinde yani latince'de ^^cogito er ge sum^^ olarak bilinen meşhuuur sözdür.
o halde malım.
(bkz: Puslu Dünyalar Atlası)

bir adam düşünüyorum bir kayanın üzerine oturmuş;bir adam düşünüyor bu adam:beni.Madem ki düşünüyorum öyleyse varım demiş Descartes;o zaman ben mi gerçeğim yoksa beni düşünen bu adam mı?
(bkz: düşünmüyorum öyleyse malım)
başka bir bakış açısı için
(bkz: varım ama düşünemiyorum)
orjinali Cogito ergo sum olan latince söz.

(bkz: latince sözler)
(bkz: dusunemiyorum oyleyse yokum)
kısaltılmış decartes sözü..mantık ilkeleriyle varılmış bir sonuç
varolanlar düşünür
ben de düşünüyorum
demek ki ben varım
şeklinde bir şeydir aslında.