bugün

düğün sanatçısının
- evet , gelin ve damadı oturtmuyoruz.. diye başlayan cümlesinin ardından gelin ve damadın ;
gelinin anne babasıyla, daha sonra damadın anne babasıyla , gelinin kardeşleriyle , damadın kardeşleriyle, (varsa) gelinin kuzenleriyle , (yine varsa) damadın kuzenleriyle , (varsa) gelinin iş arkadaşlarıyla , (varsa) damadın iş arkadaşlarıyla hiç oturmadan genellikle çiftetelli veya herhangi bir oyun havası oynamasıdır. hep nefret etmişimdir bu fasıldan. yazık o insanlara da ya..
sürekli oynanması gereken bir gün sanılarak insanlara eziyet çektirilen ve o sanatçının buğulu sesine mağruz kalan insanların bitse de kurtulsak dedikleri güne düğün günü denir...bu günün her lahzası klişedir...
şarhoş olan eniştelerin ısrarla konuklardan birini dansa kaldırması.

- oooooo la havle vela corvettenerelerdesin sen ya? amma da uzamışsın. kalk kalk. oynayalım. laaan oturmaya mı geldin?

- sercan enişte yapma. ben dans edemem. beceremem.

yüksek sesle

- lan sıçtırtma eniştene kalk lan.

zorla sahneye çıkılmıştır. hem de akrabaların sulu gülücükleri eşliğinde, alkışlarla. tüm konuklar bize bakıyor. zavallı la havle vela corvette 32 dişini göstere göstere dans ediyor ve karşısında inanılmaz figürler yapan eniştesinin karşısında.

ve aklından geçen cümleler.

- ulan sercan efendi senin o koca kıçına tekmeyi basardım da neyse teyzeme şükret. tanrım n'olur deprem olsun*
gelinle damadın tek tek masaları dolanıp, el öpüp, el sıkışması bu klişelerden sadece biridir.
hayır, mikrop kapıp hasta olcaklar. nasıl göze alır insan o kadar kişyi öpmeyi ya? valla anlamıyorum.

ama en güzel klişe, ortaya çıkıp göbek atmaktır. *
uykusu gelen velet için iki sandalye birleştirilerek hazırlanan yatak. üzerinede mutlaka baba ya da dede ceketi örtülür.
yillardir gorusulmeyen ya da ailece pek hoslanilmayan akrabalarin laf sokmalari:
- ne cabuk buyumussun,cabuk degil gerci on senedir gorusemiyoruz ya neyse.
(bkz: düğün klasikleri/#5765823)
(bkz: crazy dance in kayseri)
Hadi oyna, sende coş diyip yaka paça pistin ortasına atılan şahıslar sıklıkla görülür.
bıkmadan en az 5678394 kez "kolbastı çalın" denilmesi. bak bu yeni.
düğün sahiplerinin zibidi oğlunun zibidi tayfası. hep köşelerde bir haltlar karıştırır bu tipler. kimse de gidip ne yapıyorsunuz ulan siz demez.
evlenecek yaşta olan hayatın tadını çıkartmaya azmetmiş şahıslara ısrarla kız beğendirmeye çalışmak hatta bunun için herşeye rağmen mücadele vermek..
çalgıcıların, mütemadiyen oynayanları gözleriyle kesip, "hangisinin yanına yaklaşsam da bahşişi kapsam?" kurnazlığıyla birilerinin yanına sokulması durumu buna örnektir mesela.
hayır, herkes sizi izlerken başınızdan da kovamazsınız, döt gibi bahşiş verirsiniz.

ek: karşılaşırsanız benim gibi yapın. "kaybol lan aç gözlü!" kaybolanı çok gördüm çünki.
oynamayanlar evde kalsın inşallah *
aa bakk x teyzen orda git elini op
dugun pastası
pistte şuğursuzca oynayan cocuklar
o şuğursuz çocukları pistten indirip gelin ve damadı çekmek isteyen kameraman
takı merasimi
akrabalar tarafından oynamayı beceremeyen ve hoşlanmayan insanın zorla kolundan tutup "hadi hadi kalk oturmaya mı geldik" diye bağırarak kaldırmaya çalışması, bu esnada çevredeki tüm bakışların size odaklanmasının yarattığı rahatsızlık. belki zavallı insan şıkıdım şıkıdım oynamak yerine slow müzikte dans etmeyi seviyordur, olamaz mı azizim..
oynamak istemeyen kişiyi zorla kaldırmak.
ay canım sen de çok güzel olmuşsun.
al işte bir ergen daha demeyin, klişe olan gerdektir efendim, düğün sadece bir paketleme işidir.
paketten kastım gelinliktir, bu paketinde takılarla ağırlaşanı makbuldur.
Evet efenim. Gelinin annesinin kaynının oğlundan 1 çeyrek altın oh maşallah oh.
Lütfen çocukları pistten alalım diyen mikrofonla konuşan kişi.
masada uyuyan çocuğun üstüne mont örten kişi.

o montlardan dağ yapanı bilirim be. peh.
gençleri piste davet ediyorum, oynamayan evde kalsin inşallah..
-pistteki çocukları bi alalım burdan. anne-babalar evet alıyoruz çocukları pistten.

hatta bununla ilgili bir anım var. köyün birinde düğüne gitmiştim. kına yakıldı atkı zamanı geldi ama çocuklar bir türlü pisti boşaltmıyor. atkı merasimini yöneten amca mikrofonun açık olduğunu çoktan unutmuş. yapıştı çocuğun birinin ensesinden ve bütün düğün meydanında şu ses yankılandı.

-senin ananı s.kerim lan kaç kere dedim git burdan diye.
düğünün bitmesine rağmen damadın kuzenleri dayısı amcası ve arkadaşlarının kendini kaybetmiş biçimde salonun duvarları boyunca halay çekmesi.
Er kişinin içip içip halayda coşması ve fenalaşması.