Ticaret hayatında yapılmayanı yaparak veya yapılanı farklı bir şekilde sunarak, piyasadaki iş hacmini genişleten ve aynı zamanda da büyük kazançlar sağlayan tüccarlardır.

Örnek:
Bir milyoncular: Bir dönem ülkemizde mantar gibi türeyen ve kafayı kullananların şimdilerde avm'lere dönüştüğü ticaret şeklidir. Bu işletmelerin ilk kuruldukları yıllardaki çalışma stratejisi, özellikle ucuz çin malları üzerine kurulmuştur.

Araştırmalara göre ilk kez 1824 yılında Almanya'nın Hannover kentinde "Johann Wolfgang von Bimilyon" tarafından uygulanmış ve büyük başarı sağlamıştır.
inebahtı deniz savaşında Osmanlı donanmasını yenen Haçlı donanması tarafında yer alan Cenevizlilerin kumandanı Andrea Doria'dır. Mozambik kralı ve iskoçya düşesi olan Lord Gilette Andrea Doria'nın 7. kuşak torunudur. sokollu Mehmet Paşa'nın büyük büyük dedesi için söylediği "siz bizim sakalımızı kestiniz" sözünü kendine şiar edinmiş ve traş bıçağı işine girmiştir. Sonuçta dünyaca ünlü traş gereçleri markası Gilette doğmuştur.
büyük çoğunluğu yahudidir.
(bkz: marco polo)

avrupa kıtasına dondurmayı, makarnayı getirmiş, bir nevi çin' in gönüllü barış elçisi olmuştur. civilization adlı oyunda, sid meier tarafından unutulmamış ve yaptığı seyahat, oyundaki en önemli ticari kazanımlardan birisi olarak eklenmiştir.
geçmişten bir zaman;
adamın biri 'ey pazarcı bana öyle bir şey sat ki hem benim karnımı hem atımın karnını doyursun hem de canımın sıkıntısını gidersin.'demiş.
Pazarcı da 'karpuzu öneririm.'demiş. Adam sormuş: 'nasıl olacak o.' diye.
'Karpuzu siz yersiniz, kabuğuyla atınız karnını doyurur, çekirdeklerini de yolda çitlersiniz canınız sıkılmaz' demiş.
Dünya tarihine ne kadar geçti bilinmez ama tam bir tüccarlık dehası örneğidir.
(bkz: george westinghouse) kesinlikle tek geçiyorum zira adam tesla gibi bir dahiyi keşfetmiş beraber çalışmış.
recep bey.
(bkz: raffles)
singapur'u malay sultanından kiralarken sözleşmeye kiralama süresini koydurmamış, böylece adanın üstüne yatarak ingiliz sömürgesi olmasına yol açmıştır.
Bir adam, Marlboronun başı çektiği sigara şirketinin satışlarını 3 kat artırma karşılığında şirketin yarısını ister. Batmak üzere olan şirket anlaşmayı kabul eder. Bu adam boş marlboro paketlerini kullanılmış gibi ezerek uçakla amerikanın bir çok noktasına atılmasını sağlar. insanlar yerlerde boş paketleri görünce çok tercih edildiğini düşünerek Marlboro satın almaya başlarlar. Sonuçta Şirket satışlarını 5 kat artırır. Ve adam şirketin yarısına sahip olur. Bu adamın ismi Philip Morris'tir.
(bkz: yahudiler)
ermenilerdir efendim kayserililere ticareti onların öğrettiği bilinir...
(bkz: heinrich schliemann)

http://www.msxlabs.org/fo...-schliemann-hakkinda.html