bugün

Dünya sınav yeri diye düşünen insanlara bir sorudur.

Şimdi arkadaşlar tarafsız şekil de olaya bakalım:

Bir kişi oldukça zengin bir sürü parası var tonla. Arabaları, evleri ne ararsan. Her gün istediği yere gidiyor yiyor içiyor her istediğini yapıyor.

Ve bu kişinin sınavı sadece ve sadece elinde ki paranın bir kısmını dağıtması. Evet sınavı tek bu kadar.

Eee ben de bu sınavdan istiyorum. Neden ben bu sınava giremiyorum.

ikinci kişi ise hayatın da sürekli zorluklar, fakirlik ve bir çok şey yaşıyor ve bunun sınavı ise ne yaşarsa yaşasın yine de allah'a şükür demesi.

Yani ne olursa olsun sürekli zorluk çek sen fakirken onlar cenneti yaşasın dünya da. Ama yine de allah'a sükur de.

Sonra mı? Sonrası o dünya da cenneti yaşayan adamla cehennemi yaşayan adam yine aynı cennete gitsin.

Aaaa oldu mu şimdi. Ben hem sınav da zor şartlar da yarışayım hem de aynı cennete gideyim.

Edit: allah'ın bir ismi de adilmiş. Ama dünya da çok iyilik yapan ama inanmayana cehennem de hiç bir ödül yok.

Heee pardon onları daha az yakıcakmış ödüle bak.

Edit2: cidden müthiş süper cevaplar. Ben bunları zaten hiç düşünemedim zenginin de ayrı zorlukları varmış harika.
ya hiç zenginle fakirin sınavı bir olur mu? o zaman sınav olduğu çok belli olurdu.
tanrı diye bişey olmadığı için.
ooo derin cevap!

ödüller eşit değil demek. vay be! yemin ediyorum din felsefesinin zirvesi! aquinalı thomas görse islam'a dönerdi o derece!!!

cevab veremem ben buna...
zenginsen, imkanın varsa hac sana farzdır. Ama imkanın yoksa maddi açıdan, hacca gitmemen sana sorulmaz öteki dünyada. böyle örnekler çoktur.yani demem o ki, bu sınav yerinde Allah sana ne verdiyse onunla orantılı hesap sorar.
Dinde çok bilgili bi insan değilim, dediklerim yanlış olabilir, kendi akıl yürütmem, yanlışsa biri düzeltirsin sevinirim.
Fakir ol hasta ol aileni kaybet sonra ödül çokmuş efendim, ösymnin saçma sınavları bile daha iyidir swh.
sen aç karnın doyuramıyon ama desbih danesi dizer gibi 7-8 çocuk yapıyon

dünyanın en zenginlerine bak, ya 2, ya 3 çocuk, bunların senin kadar kafası çalışmadığı için

2 -3 futbol takımı kuracak kadar çocuk yapmayı aklı edemiyorlar.

eşitliğin tanımı ne ?
Mesela kıçını devirip yatmak yerine ben niye zengin degilim diye serzenişte bulunmak yerine daha faydalı seyler yapabilirsin belki o zaman sende zengin olabilirsin.
zenginlerin tek sınavı para dağıtmak değildir. mesela zina yapma, birçok alkollü içkiye ulaşma imkanı daha çoktur. bunlardan uzak durması gerekir. parasıyla gösteriş yapabilir, emrinde çalışanlara zulmedebilir. dolandırıcılık yapmak için sermayesi vardır, parasını kötü işler için kullanabilir. yani tek sınavı para dağıtmak değildir.
Soru çok sığ, cevap uzun.

Siz halledin ben çıkıyorum şimdi.
15 sene ve öncesi bu akapeliler böyle semirmemişken
yoksullardı ama din iman, hak hukuk kitap vs vs kelimeleri ağızlarından düşürmezlerdi
ne zaman koltuklara oturdular, çok azı istisna başladılar malı götürmeye
hakketen sınav yeriymiş.
Şimdi fakirin sınavı da o diyen kişiler. O zaman bunu da cevaplayabilir mi?

(bkz: her şey sınavsa neden fakirlere yardım edilir)
üniversite sınavlarına, lise sınavlarına hazırlanırken de eşit değil insanlar, bazıları paralar bayılıp özel derslerle en iyi yerleri kazanır bazıları da oradan buradan topladığı test kitaplarıyla notlarla kazanmaya çalışır. hiçbir sınav adil değildir, hayat sınavında da olduğu gibi.
hangi sınavda eşit şartlar gördün ki dedirten başlıktır.
Çünkü kulvarlar farklı diye cevaplanır. Üff Ne laf ettim be.
bazılarının sınava girecek parası bile olmuyor doğarken. bazıları ise doğmadan başlıyor 'pasta' yemeye. bu nasıl sınav dedirtiyor insana.
Sınavdan muaf kişi beyanı.
bazılarını allah zenginlikle sınıyor. bakalım yeterince şükür ediyor mu diyecekmiş. etmeyenleri yakacakmış. ama sen fakir olarak zaten doğrudan yanacağın için sorun yok.
e anla ışte allah mallah yok dedirten durum.
dünya bir sınav yeriyse allah neden dünyaya müdahale edip halkları helak ediyor?
sonuçta bir sınavda hoca sınava müdahale edip çocuklara doğruyu gösterse ve yanlış yapmakta ısrar edeni helak etse o zaman bu sınavın geçerliliği olabilir mi?
adil bir sınavda hocanın sınav bitene kadar kimseye müdahale etmemesi lazım, eğer amaç sınav mantığıysa bence böyle. ancak islam dininde allah bazen gizli gaylar ilişkiye girince sinirlenip olaya müdahale ediyor.
ancak aynı allah ı çocuk tecavüzlerinde göremiyoruz. hiç öfkelenip olaya müdahil olmuyor.

kendi içinde tutarsız bir durum yani bu sınav mevzusu.
sınav salonu ortadadır ve herkes için eşittir; ama birtakım kötü, haylaz öğrenciler kopya falan çekerek eşitliği bozar. burada suç tabii ki öğrencidedir. hem bakalım sınav sonunda olanları görmüş müdür yoksa görmemiş midir öğretmen.

ateist olmaya yakın zayıf imanlı ve düşük karakterli kişilerin bahanelerinden bir tanesidir bu başlık. çetin koşullarla mücadele zor gelir beyefendilere. allah'ın, misal ali ağaoğlu'na bir hastalık belası vermediğini nereden biliyorsunuz? herkesten gizlediği ama hayatı kendisine zindan eden bir kusuru var mıdır yok mudur sizce? bence vardır. parayla çözülemez bazı şeyler. akıl sağlığı ruh sağlığı beden sağlığı... allah hidayete erdirsin.
Kahrolsun kapitalizm.
fakir cennete girerken, süper yüce ve çok sayın allah ona demiş, ''kayıtlarında hiç zina göremiyorum, israfta yok, madde kullanımı da afferim cennete alındın'' fakir demiş param olsa zina yapardım, israfta ederdim'
(bkz: allah şok)