bugün

pek çok kişinin düşünmüş olabileceği, bazılarınınn gerçekleştirdiği, bazılarının başarılı, bazılarının malesef işleri iyi gitmediğiden kapatmak zorunda kaldığı iş. nerede olduğuna, ne tür iş olduğuna göre değişebilir. bende de daha önce düşünmediğim halde bir dükkan açma fikri oluştu, ama uygun kiralık dükkan olması halinde. daha önce dükkan açmış kişiler bana bi ulaşsın.
bu devirde iyi bir göt ve sermaye gerektirecek eylemdir. iş sağlam olmazsa 3 aya topu atarsınız.
yeni bir işe adım atmaktır.

yalnız dükkanı açmadan önce mutlaka mevkiyi iyi değerlendirip sizin konunuza uygun müşteri olup olmadığının tespiti çok iyi yapılmalıdır. zira üç beş ay sonra dükkanı kapatmak insana önce psikolojikmen sonrada maddi açıdan çok koyar.

yer ile alakalı inceleme yaparken şayet tanımadığınız bir bölge ise sakın ha dükkanın cadde üzerinde olduğuna kanmayın. genel kanı cadde üzerindeki dükkan iş getirir yönündedir. lakin bazı durumlarda durum hiçte öyle değildir. dükkan baktığınız bölgeyi tanımıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle civar esnafa danışın. en az beş esnafa sorun. öyle caddeler var ki, bir tarafı vızır vızır insan akarken diğer kaldırımdan bir allah'ın kulu geçmiyor. bu esnaf için büyük sıkıntıdır. insanlar üşengeçtir. sonra alırım der, başka yerden alırım der, benim bey gelirken halleder der. der de der. sonuç olarak dükkanına uğramaz. o sebepten dükkanı göz kararı belirlediysek dükkan sahibini aramadan önce mutlaka civardaki esnaflardan caddenin-sokağın yani o bölgenin durumu ile alakalı bilgi alalım. sorabildiğiniz kadar farklı kişilere soralım. üç beş ay sonra belkide borç harç aldığımız sermaye hiç olunca insan gerçekten sıkıntıya düşüyor. bazı şeyler gerçekten tecrübe edilmeli hayatta ama işte buna gerek yoktur.

hayırlısı olsun.
kendi işinin patronu olmaktır.
işe istediğin zaman gidip gelmektir. Bir riske firersiniz buda girişimci bir birey olduğunuzu gösterir.
çok sağlam olmanız gerekir. yeni açılacak iş yerinde en az 1,5 sene kar beklememek, buna göre hazırlığınız olması gerekir. yoksa güm diye patlarsınız.

örnek veriyorum giyim sektöründe kar oranları her ne kadar yüksek olsa da, günlük 2 bin tl'den aşağı para toplayamaz iseniz o iş yeri zarar eder. (dükkan kirası aylık 5k olarak hesap edilmiştir) ama bu sektörde çoğu kimse artık dükkanlardan değil de internetten alışveriş yapıyor. sizin bu rakamları ilk başlarda yapmanız zor olabilir.

pasta, börek işine girecekseniz hiç girmeyin. aldığınız malı satamaz iseniz ertesi gün o mal ziyan olur.

en mantıklısı tekel bayidir ama hem maddi anlamda hemde manevi anlamda çok sağlam olmanız gerekir. zira uzun süre beklediğinizden ve uğraştığınız insanlar belli olduğundan zor bir sektördür.

bilgisayar telefon işi de sanki öldü gibi. ben son 6 cep telefonumu ve 3 bilgisayarımı internetten aldım (inventus gibi sitelerden)

dediğim gibi arkadaşlar ilk 1,5 hatta 2 sene para kazanmayı beklemeyin. sağlam sermayeniz yoksa sonunuz hüsran olur.
Bismillah diyerek açarsın, kimileri sağ ayakla girer. "kaza bela uzak et, gündüzümü akşam et" derim.
para var huzur yok'un her gün 05:45 civarı yaptığı eylem...
günümüz şartlarında biraz risklidir.
''rızkın onda dokuzu ticarettir'' kafirlerin inkarı, ''sabah namazından sonra(güneş doğarken) rızk dağılır''la çakışmaz hiç, bilinir ve inanılır.
Bı seks şop acmayi düşünüyoruz nonoşlar. Ama sermayemiz kısıtlı, hissedar olmak isteyen olursa BM den meşaz atsın nonoşum. Ah Tayyib ah.