bugün

-bi' an başlık kutucuğuna tanım yapacakmışım hissine kapıldım-

var ya böyle vatandaş; hacı sakallı, tespihli, elinde poşet, ceket içi hırka modundaki ihtiyar adamlar... of be amca... a elini öptüğüm, bıyığına tükürdüğüm; nedir bu insan içinde(misafirlik, otobüs, kaldırım...) beklenmedik anlardaki "...llllaaaahh çok şükür daima ya rabbel alemin!" kıvamında yaptığın çıkışlar? he be amca? ibadet mi yapıyorsun anlamadım ki. hadi yapıyorsan da, ne diye allah'ının bahşettiği nefesi boşa harcarsın, milletin -bir raddeden sonra- sinirini bozarsın ki? tik mi yoksa bu sendeki? anlarım baba halini. olup olmadık zamanda elini şeyine götürme dürtüsü olur, ağzını yüzünü oynatırsın, dilini burnuna deydirirsin falan da, bu saydıklarımın hepsi 1 bilemedin 2 saniyelik(kasarsan milisaniyelik) hadiseler, tik sayılabilirler yani, de, senin takribi 4-5 saniye süren ibadet faslını, kusura bakma, hiç bunun içine sokturtma bana şimdi. allah adını verdim, akıl sır erdiremedim yahu sana.

spesifik bir olayla da pekiştireyim istersen seni, biliyorsun. geçen 27k ıncıkköy-cıncıkköy otobüsündeyiz, yolculuk süresi -trafiği de çarparsan- 45 dakika kadar. arkamda oturur bu ihtiyar, -gel zaman git zaman *- bir süre sonra bu bahsettiğim adamdaki inlemelerin periyodikleştiğinin farkına vardım. kafa da dolu, merak ettim. adam 2/dk gibi bir figür ile resmen ayaküstü kendi bildiği ibadetini ediyor. -saydım lan- baya 3-5 dakika da baktım, şaşmadı şerefsiz. hiç sapması yok. yalnız görsen bi' de, sanırsın cemaate teravih kıldırıyor, herkes duyacak. abi, amca, baba *; içinden yap ulan şunu. uyudum kafayı koyunca. acıyor...

-biri girmeden şu ek tanımı da verelim; "dinine saygılı, her yerde allah'ını düşünen güzel insandır."- *
aldığı her nefesin allah'ın izniyle olduğuna inanan adamdır.
deriin bir nefes alıp, normal ses tonu dğil de fısıltı formunda ama herkesin duyabileceği şekilde 'haallah sübhanallah' diyenin abisi.
(bkz: allah çok şükür ya rabbi) *
benim ortağımdır bu adam. karşımdaki masada, onca işi gücü varken strateji oyunu oynar ya da forumlara bir şeyler karalarken birdenbire alçak sesle bu cümleyi kurar ve normal yaşantısına kaldığı yerden devam eder. neden birdenbire böyle bir gereksinim duydukları ya da içlerinden şükür etmedikleri, kendileri de dahil kimse tarafından bilinememektedir.
söylediklerinden değilde söyleme şeklinden içine bir sıkkınlık geldiği anlaşılan adamdır. allah ı da bu yüzden hatırlamıştır herhalde. nefesini hızlıca bırakarak öyle bir söyler ki ; 'nooldu kii' diyesinz gelir.
özellikle zor günler geçirmiş nenelerimizde dedelerimizde sıkça görülür.babanem bilhassa her akşam yemeğinden sonra "çok şükür bugün de karnımızı doyurduk"demeden geçmez.her insanın aklına gelebilcek bişey değildir bu,her insan farkında değildir o günde tok olmanın büyük bi nimet olduğunun.güzeldir teşekkür etmek her aldığın nefese bile.
her iki kelimesinden biri amk olan ergenden pek tabii daha olgun daha bilinçli daha az rahatsız edici hatta bazı insanların aklının ucundan geçmeyen şeyleri anımsatması itibariyle pekte güzel bi harekettir. yaşın ilerlemesiyle olacakki artık tik haline gelir ve bilinçdışı yapılır bu sebeplede baazılarının ses tonunu ayarlayamamasıyla eleştiri alması muhtemeldir.
şükretmesini bilen adamdır.
şükretmek için illa y.rraklara yan gelme pozisyonundan son anda kurtulmayı beklemez.
doğrucu insandır..
güzel bir özelliktir. eğer sadece bir dil alışkanlıpı değilse.
Sahip olduğun herşeyin Allah a ait olduğuna ve Allah ın izni olmadan hiç bir şeye sahip olamadığına inanmış insanoğlu nun bunun bir sonucu olarak her işinin başında yaptığı eylemdir.
45-50 yaşlarından küçük olmayan, eski toprak diye tabir edilen amcalardır diyeceğim başlığa uydurmak için ama teyzeler de mevcuttur antiparantez, sık sık derin nefes aldıkları ve nefeslerini verirken söyledikleri gözlenmiştir, sevimlidir hoştur vs vs.
sahip olamadıklarından dolayı dert yanmak yerine, elindekilerle yetinip, ne kadar şanslı olduğunun farkında olan ve buna şükreden insandır.
Kuantum felsefesi ile ilgilenen, şükrettikçe hedefine ulaşabileceğine inandırılmış adamdır.
otobüsün kapısından adımını atarken bissss fısıltısını çıkaran kadının kocasıdır.
dedem di vefat etti şükrettiği rabbi rahmet eylesin.
kulaklığındaki müzik kulağından taşan genç gibi bir ademdir işte.kasmayın.
akıllı adamdır. rahatça orada durabildiğine göre, bir sorunu yok demekki.
binlerce eladan biri bile ona uğramamış. şanslıdır.
bedevi olma ihtimali güçlüdür.
ateistlerin zoruna gider. merak etmesinler o gün geldiğinde hepsi vinçte sallanırken hep bir ağızdan yine söyleyeceğiz "çok şükür ya rabbi" diye hiç merak etmeyin...
afferimdir ona , yaşadığı her anın kıymetini bilen insandır.
Ettiği şükürün dahi az olduğunun farkındadır.
her an yapılması gereken ama yapmadığımız gibi dalga geçtiğimiz (bak kendim dalga geçmediğim halde kendimide içine alıp çoğul konuşuyorum) işdir. yazık ki; dinsizlik , allahla peygamberle dalga geçen gencecik insanlara...
Her saniyenin değerini kıymetini kavramış insandır.
Babamdir, ibnenin tekidir efenim inanmayiniz boyle gosterilere.