bugün

duman'ın kasmadan yazılmış şarkı sözleriyle alacağı; mor ve ötesinin ise güzel melodilerine rağmen topluma duyarlı olmak için kasım kasım kasılmış güfteleri sebebiyle 1-0 mağlup başladığı maç.
duman'ın her kriterde eze eze alacağı versus.
duman sonradan bokunu çıkardı mor ve ötesi en başından beri bok gibiydi.

http://www.youtube.com/watch?v=KGutn0PhZrs
aralarında versus yapılamaz bu iki grubun zira aynı kulvarda değillerdir. Duman daha basit şarkılarla bir nevi beatles yolunu izlemişlerdir bu yüzdendir ki sevenleri daha fazladır ama mor ve ötesi coldplay gibidir farklı duygularla vurur insanı.
birinin "ah"ı süperdir, diğerinin "cambaz"ı, "bir derdim var"ı, "araf"ı, "sevda çiçeği", "oyunbozan"ı...
zor bir versus ben oyumu çekimser kullanıyorum.
ikisinin solisti de ateisttir.
siyasi görüş olarak paralel iki grubun versusudur. donanım konusunda ve şarkılarda verilen mesaj konusunda mor ve ötesi alır. müzik kalitesi konusunda sahne performansı konusunda ise duman alır. sonunda biraraya gelip içerler.
cevabı kesinlikle duman olan karşılaşma.
dumanın karısı olduğunu iddia eden, kaan tangözenin ses telini yerim diyen yurttaşlar olduğu sürece bu sorunun cevabı hep mor ve ötesi olarak kalacaktır.
tarzları aynı olsa da kendi içlerinde ayrılan gruplardır, sevenleri farklıdır.
yerel müzik dinlemem. ara sıra da olsa hatunlar ve arkadaşlar gönderir ayıp olmasın diye dinlemek zorunda hissederim bazen kendimi.. duman şarkıları bana sanki balgam sorunu yaşayan bir adamın hönkürmesi gibi geldi. mor ve ötesi dinlenir.. ama onlar da sanki tinicırlara hitap eden şarkılar yapıyor hep.. o yüzden benim oyum berabere..
yazmayı bilmeyenlerin fikir beyan etmemesi gereken versustur. maazallah farklı sonuçlanıcak olması olabilir.
solistler bazında kaan tangöze seatle'da eğitim almıştır. (grunge müziğin mekanı)

mor ve ötesi ise eurovision'a gidecek kadar amatör bir gruptur. Ama sağlam parçaları da vardır.
mvö'nün bir derdim var ve cambaz şarkıları tek başına yeter. Duman da kimmiş.
gama ışını alır.
Dumanı duymaktan bıktığım ve kusmaya başladığım için mor ve ötesi.
Duman'ın solisti müzik eğitimini Grunge ın 90 lı yıllarda tapınağı seattle da almıştır (bkz: kaan tangöze)
dumanın bateristi berklee college of music i birinci bitirmiş ilk ve tek türk olan jazz bateristi (bkz: cengiz baysal) dır
dumanın gitaristi türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi gitaristi yavuz çetin ile blue blues band i kurmuş batu mutlugilin oğlu blues gitaristi (bkz: batuhan mutlugil) dir
dumanın basisti ise yine jazz basçısıdır..

mor ve ötesi ise alman lisesinde kurulmuş bir gruptur.bu nesnel yargılara bakarak dumanın müzik kalitesiyle dalga geçmek andavarlık olacaktır ki duman zaten kalitesini son albümde fazlasıyla göstermiştir (bkz: darmaduman)

allahım bide dumana arabesk rock diyorlar en çok onlara gülüyorum ulan sınana sınana ne belkide türkiyede yazılmış en iyi reggea parçası ulan dönek:
Siz o gün doğdunuz
Votkayla coştunuz
Sarhoşluk geçince
Viskiye döndünüz sessice
sözlerine sahip grovie parçasıdır. dibine kadar dibine kadar grungedır.eski köprünün altında sezen aksu vari punktır.vs. vs. bu örnekler çoğaltılabilir..sen de geliyorsun sonra dumana ergen grubu diyorsun ehehe öyle dertli dinle be kardeşim gör ergen grubunun ne çaldığını..

söz açısından yine antitez sunuyorum kaanın hayvanda:hepimiz bir hayvanız insan olmak kavgamız dediğini hiç mi duymadın be kardeşim!
neyse karşılaşmaya gelirsek ben (bkz: niğde) diyorum.
Yüksek sadakat`ın alacağı versustur.
En iyi rock gruplarımızın versusudur. Duman kaan farkıyla alır.
oha yıllar öncesinde de google da arattığım ve şu an tüylerimi diken diken eden başlıktır. ikisi de iyidir ama mor ve ötesi türk rock müziğinin en iyisidir zannımca. hem anlamlı söz yazmada hem gitsr soundlarında vs. bas ve bateri konusunda kurbanı çok başarılı buluyorum ama her ikiside değerli rock gruplarıdır.

edit: kaan tangöze iyidir ama gerisini pek sevmem açikcası batunun bikaç sağlam solosuda vardır. ama mor ve ötesi daha kaliteli rock müzik yapan bi grup.

dipnot: son zamanlarda duman popüler oldu herkes rockçı oldu duman konserlerinde kafa sallayıp devil horn yapanlar oldu alayı ergen kezban doldu. ama mor ve ötedi öyle mi. bırakın mor ve ötesi bize anlayanlara kalsın (duman kötü değil ama ilahlastırmayın diyorum). onlara kalsa batu slashten iyi kaan dunyanin en iyi vokali vs. bide deniz yılmaz kurban ın solisti bu devil horn la iyi taşak geçmistiswh.
tartışmasız mor ve ötesi.
farklı müzikler yapıyorlardır. ikiside birbirinden çok farklı gruplar. duman kültüre daha yakın müzik yapıyorken mor ve ötesi daha alternatif şarkılar yapıyor. her ne kadar ikisini sevmesemde mor ve ötesini 1-2 şarkı sayesinde tercih ederim.
duman grubu mor ve ötesi'ne her türlü giydirir. sebebi de özgünlük lan. mor ve ötesi pop rock yapıyor, duman özgün rock. popçular da mor ve ötesine hayran kalıyor. normaldir.
duman kaan demektir, mor ve ötesi grup. dumanı dinleyince kendinden geçersin mor ve ötesi dinleyince kendine gelirsin.