bugün

her dolmuş şoföründe bulunan altıncı histir. siz göremeyebilirsiniz, o hisseder. ilerleyin kardeşim arkaya.
manisa'daki tüm dolmuşlara kamera koyulmasından sonra böyle bir hissi kalmayan, ayakta yolcu alması yasaklanan dolmuşçuların his yitirmesi bunun ters durumuna örnek olarak gösterilebilir.

(bkz: yarım saat dolmuş beklemek)
(bkz: kanser olmak)
otobüs tıka basa doludur. kendini bilmez bi işgüzar çıkar ve şu cümleyi sarfeder; ''arkaya doğru ileryelim arkadaşlar, arkası boş.'' ulan neresi boş dingil? neredeyse şoför bile ayakta amına koyim. hani olur da, ilk durakta inecek biri otobüsün köşesinde duruyorsa, son durakta bile inemez hacı o adam. neymiş efendim arkası boşmuş, he boş anasını satıyım. hatta üst katta aile yerimiz var istersen oraya çıkalım da dolduralım boşlukları.

çiledir abi, misal ben 45 dakikalık yolculuğum sırasında hiç bi yere tutunma ihtiyacı duymadığım zamanları bilirim. o kadar güvenirsiniz yani arkanızdaki elemana. yeminle söylüyorum şoförün solundaki kapıyla direksiyon arasında giden adamlarla karşılaştım. daha ne deyim ben sana bilmiyorum ki.
Yaşlı insanların "bir yerlerden, ince ince soğuk geliyor "diyerek rahatsız olmaları gibi esrarengizdir.
şoförlerin boş koltuğu hisseden altıncı hisleri yoktur, iç dikiz aynası vardır.
+ hilmi bak bakalım bir yolcu daha alır mı bu araç?
- almaz abi imkanı yok adam camdan sikini çıkarıyor resmen ne yolcusu.
+ şu amına koduklarıma söyle arkayı 9 lasınlar alıyorum ben bu yolcuyu.
memleketimin bazı bölgelerinde olan, bazılarında olmayandır.
şoförlerin mesleğe başlarken edindikleri özel yetenek.
(bkz: arka tarafta hiç bitmeyen boşluk)
" safları sıklaştıralım " şeklinde hissi olan şoförlerde vardır.
samsun' da bunlardan o kadar çok ki... insanlıktan çıkıyorsunuz bir yere giderken. ceza almaları için dua ediyorum bazen.
tüm aynaların araç içini komple görebilecek bir şekilde ayarlanmasından dolayı aracın tüm noktalarına hakim olunur, dolayısıyla nerede boşluk var görünür, ama içeridekilerin insan olduğu unutulur.
Köpekbalığının kilometrelerce öteden kan kokusu alması hissini uandırır bende. Üstüne vites düşürdüğünde ortalığı kana bulayasım gelir.
Dolmuş şoförlerinin yıllardan sonra kazandığı deneyimle birlikte gelen psişik gücüdür efenim.
oturduğu yerden her yere hakim olan dolmuş şöförünün hissiyatıdır.

- abi, sana zahmet azcık ilerlermisin.
+ yer yok abi nereye ilerliyeyim.
- abi bak yanın boş,
+ harbiden boşmuş, nasıl bir göz var a.k.
hissettiği boşluk içinde olsa gerek ısrarla ilerleyin deyip hava moleküllerine kadar insan aldığını farketmeyen şofödür...bize yazıktır.
Her boşluk bir yolcu bir yolcu 2 tl hesabı kafasının içinde döner durur.
sürekliliği olan bir histir bu. onlara göre dolmuş sonsuz bir boşluğa sahiptir.
psikolojik harp yaparak 3-5 yolcuyu daha balık istifine ekleme derdinde olan şoför hissiyatıdır.
tebessüm uyandıran entry başlığı.
otobüste fordculara zemin hazırlayan otobüs şoförüdür.
dolmuş şoförü için güzelse de yolcular için kötü bir durum.

daha fenası için;

(bkz: dolmuş şoförünün dolmuşta olmayan boşluğu hissetmesi)