1. 1.
  ünlü alman edebiyatçı goethe'nin, şeytan'ın dünya hazlarına karşı ruhunu satın almayı teklif ettiği doktor faust'u anlatan eseridir.
  2 ... kirmizi merkep
 2. 2.
  Goethenin romaninda tanri ve mephisto arasindaki anlasma sonucu kobay olarak kullanilan bas karakter
  ... gkbayrak
 3. 3.
  dr. faust şeytanla bir pazarlık yapar ve gelecek hakkında bilgi almak, mesleğinde ilerleme sağlayacak teknikleri öğrenmek ve truvalı helen'in de aralarında bulunduğu dünyanın en güzel kadınlarıyla birlikte olabilmek şartıyla ruhunu şeytana satar. şeytan 24 yıl sonra gelecek ve canını alacaktır ve onu tabi ki cehenneme götürecektir. gitme vakti geldiğinde dr. faust anlaşmadan vazgeçmek isteyip imana gelir ama artık çok geçtir. şeytan onu alır ve gider... **
  ... tutunamayanlardan
 4. 4.
  iddialara gore tarihte seytanla ilk pazarlik yaptigina inanilan kisi st. theophilus olsa da, bu sohret 1589 yilinda christopher marlowe tarafindan yayinlanan the tragical history of doctor faustus eserinden oturu faust'e atfedilir. 1480-1540 yillari arasinda yasadigi tahmin edilen simyaci ve buyucu doktor johann georg faust'un trajik hikayesi sadece marlowe ve yillar sonra goethe'ye degil, thomas mann ve mikhail bulgakov'a da esin kaynakligi etmistir. seytan evrim gecirip mephisto halini aldiktan sonra, william beckford'un vathek, alberhert von chamisso'nun peter schlemihl's remarkable story ve james hogg'un the private memoirs and confessions of a justified sinner eserlerinde de arzi endam eyler. zaman icinde ruhunu seytana satanlarin ardi arkasi kesilmese de, yine de her daim acik ara ipi gogusleyen hep doktor faust olmustur. aslinda sefil bir karakterdir, kader zamani geldiginde kaypakca taraf degistirir, 'dur gecme zaman, oyle guzelsin ki...' diye hafizalara kazinan sozler sarf edip timsah gozyaslari doker. cogu kisi acir doktora, oysa sozunu tutmasini bile beceremeyen, asalet kavramindan nasibini almamis, firsatcinin tekidir kendisi.
  ... invisigoth