bugün

tanım: dişlerin unufak olması, bu sebeple çirkin bir görüntüye sahip olmak.

çocuk veya yetişkinsiniz. ben çocuktum o zamanlar. merdivenlerden düştüğümde ağzımda bir sızı hissetmiştim, kan yoktu şaşırdım. ağzımın içinde garip bir tat vardı. ahhh şeklinde acı içinde inlerken ağzıma giren soğuk havanın canımı acıttığını anlamıştım. aynaya baktığımda ön dişlerimin kırıldığını görüp daha fazla ağlamıştım. tabii ailem hemen doktora götürdü. kaplattık kırık dişi. ama bir daha hiçbir zaman eskisi gibi dişlerim olmadı. hatta yapılan dişler dönem dönem kırılmak suretiyle beni hem çok zor durumda hem de maddi bir külfete sokmuşlardır. elma, ayva gibi meyveleri bir daha hiçbir zaman eskisi gibi yiyememek gerçekten acı veriyor dostlar.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
çürüme eğilimi gösteren dişin yapacağı eylemdir. ufak parçalar halinde kırılır. siz farketmezsiniz ağrı vermeye başlayana kadar ama ağrı vermeye başladıktan itibaren sürekli devam eder bu durum. o yüzden dişlerimizi günde 3 kez fırçalıyoruz.
azımsanmayacak sayıda çocuğun başına gelmiş durumdur. kimi merdivenden, kimi bisikletten, kimi de benim gibi kapıya tırmanmaya çalışırken kırmıştır dişini ki genellikle bu ön dişlerdir. dolgu gibi bir şeyle kapatırlar, ama artık elma, armut gibi meyveleri ısırarak yiyemeyecek, yeseniz bile yan dişlerinizle yemek zorunda kalacaksınızdır ki bunun dışarıdan nasıl görüneceğini fark ettiğinizde elmayı ancak tek başınızayken doya doya ısırabilirsiniz.
sene 1991. yaz tatiliydi. 7 yaşlarındaydım.

yokuş aşağı bisikletle hızla giderken aynı hızla giden bir arkadaşımın bana çarpmasıyla büyük bir hızla uçtuğumu, sonrada ağız üstü yere çakıldığımı hatırlıyorum... o esnada dudaklarımın parçalandığını, ve asfaltın üzerinde diş parçalarını gördükten sonra epey miktarda dişimin kırıldığından emin oldum. neyseki, öndeki sadece iki dişin uç kısımları gitmişti.

derken, bir kaç doktor 18-20 yaşına kadar müdahale edilmemesi gerektiğini söylediler. 20 yaşıma bastığımda doktora tekrar gittim ve öndeki kırılmış olan o iki dişi mısır tanesi kadar yapıp, kaplama yaptılar.

diş çok önemli, damaklar çok önemli... insanın kendine ait olan her şeyin kıymetini bilmesi gerekir.
en çok korktuğum şey. bir ara o kadar takmıştım ki bu duruma rüyamlarımda bile dişlerimin paramparça olduğunu görüyodum.
inanılmaz sinir bozucu bir durumdur. diliniz sürekli o kırık dişe gider ve her seferinde de o kırık kısımdaki his daha çok rahatsız eder kişiyi.
evde bulduğum şampanya şişesini gizlice dişimle açmaya çalışırken başıma gelen olay.
Az önce yemek yerken oluşan hadisedir. Hemde dolgusu yapılan dişim kırıldı. Vay amk.
bu ara sık sık rüyada görülen olaydır.
genellikle travma nedeniyle meydana gelir.
dolgu benzeri işlemlerden sonra meydana gelmesi; desteksiz sert doku bulunması, preparasyon hataları, madde kaybının aşırı miktarda olması gibi nedenlerle olabilir.
çok zevkli bir durumdur. doktoru ararsınız "bugün doluyum" diyerek başından postalar ağzını burnunu kırdığım. dil ikide bir kırık yere gidiyor sözlük. çok garip lan. sanki dişimin arasına bir şey kaçmış gibi hissediyorum.
Tahminim alkolün asidinden kaynaklı yaşadığım durumdur. Dilimi bu boşluktan alamıyorum sinir bozucu ve bir zaman sonra dilde yara olmasına sebep olmaktadır.
Geçmişler olsundur. Bende doğuştan eksik lan. Siz kıymet bilmiyonuz..
küçükken vişne toplıycam diye duvara çıkıp yüz üstü düşmem sebebiyle başıma gelen şey.
yıllar önce sakız çiğnerken kırılmasıdır. günlerce ağlatır en azından beni. yakınlarda gene dişim kırılacak gibi hissediyorum çünkü hunharca sakız çiğniyorum.
acil şifalr dilerim tüm dostlarıma, bende muzdaribim aynı dertten. allah kimseyi sağlıksız bırakmasın.
böyle devam edersen pipinde kırılacak. biraz az koy diyerek açıkladığım diş kırılmasıdır.
Başıma sık sık gelen olay. Ulan geçen yaz gidip dişlerin hepsini yaptırdım yine kırılmaya başladı. Bir diş vardı, 3'te 1'i kırılmıştı, gerisine dolgu yapmışlardı, bu sefer de dolguyu tutan kısım kırıldı amk. Oyuk gibi açıldı orası. Yemek yedikten sonra birikiyor orada. Zula gibi amk. Karnım acıkınca çıkartıp yiyiyorum.
hiç başıma gelmeyen ama acısını çok duyduğum bir olaydır. geçmiş olsun bilader.
dağıldığımı hissetmeme neden olan olay.
Sol alt arkadan 2. Azı dişimin bir parçası bugün yemek yerken parça parça kırıldı. O dişim yaklaşık 15 sene kadar önce kanal tedavisi görmüştü. O zamandan bu akşama kadar hiç bir sıkıntısı yoktu salata yerken dişini kıran ilk insan olabilirim. Dilim sık sık o bölgeye gidiyor ve parçası sivri olduğu için de çok rahatsız ediyor beni. Şu corona olaylarından dolayı da dişçiye gitmek istemiyorum. Umarım şu lanet olasıca hastalık çabuk geçer de kısa süre içinde bir dişçiye gidebilirim. Artık tedavi mi eder çekerler mi bilemiyorum.
oldukça maharet isteyen bir iştir.