bugün

iki sene çektim bunun çilesini.

zaten yönergeleri gereği gibi takip etmediğim için tam düzelmedi. tam düzelmemiş hali bile bana göre çok süper olduğu için sıkıntı yok. ama çileli yani. tavsiye etmiyorum. mümkünse komple çene nakli yaptırın daha iyi.
Çorba ve meyveli yoğurt bağımlısı oldum 3 gündür. Halbuki taktırdıktan sonra tost, makarna falan yiyebilirsin diyordu ibnenin biri, bildiğin kenarlarla çiğneyemiyorum. Normal midir dostlar?
Yeni taktırdıysan normal tabi ilk 1 hafta idare et sonra yumuşak şeyler yiyebilirsin.Ben 1 buçuk yıllık telliyim takıldığınız yer varsa sorabilirsiniz.rütbeliyim yani.
Bu takılırken, alt tarafın en sonunda kalan dişlerin üzerine sert bir çıkıntı yapılmasının normal mi değil mi olduğunu merak etmekteyim. Bilenler aydınlatabilirse memnun. Bildiğiniz alt dişler üst dişlere değmiyor bu tümsek yüzünden ve lokmaları çiğneyemiyorum hiçbi şekilde. Yani böyle dişin üzerinde tümsek var, sanki sakız yapışmış gibi.
jaws gördüm sanki amk.

ortodontik tedavi şeklidir.
2 sene kullandığım cisim. Her kontrolde biraz daha telleri sıkması dolayısıyla bir iki gün bir şey ısırırken ağrıya neden olur. Bunun dışında bir ağrı söz konusu değil. He bir de köpek dişinden, arka azı dişlere lastik takma olayı vardır ki, gülemez, esneyemezsiniz. Tabi ben tel takmadan önce gömülü yirmilik dişlerimi çektirmek zorundaydım. Çok teferruatlı bir süreçti. ama şimdi çok yakışıklıyım.
diş telinizi çıkardıktan sonra retainer inizi taktırtmayı unutmayın. Hele ki 20 li yaşlarınızda taktıysanız kesinlikle taktırtın. Yoksa 20 lik dişiniz çıkacağı vakit o bütün çenenizin yapısını bozar demedi demeyin.

iyi gülüşler.
7 yasımdan beri inatla takmadıgımdır. Ceneyi bi öne almalar kopek balıgı ifadesi falan hiç bulaşmadım diş teli takanlar teller cıktıktan sonra agızlRında hala sıkı bir ifade kalıyor hani bu kişi tel takmıs diyw anlasılabiliyor pek dogal bir goruntu oldugu soylenemez ve o telleri bi ömür arkadan takma zorunlulugu falan hepsini porselen yaptırın daha guzel.
Meşakatli ve zorlu bir süreç her şeyden önce bana soran olduğunda ilk dediğim sabrın varsa taktır.
Diş teli ortodontik tedavi kesinlikle artık özellikle kadınlar tarafından estetik güzellik olarak da kullanılan bir tedavi.
Dikkat edilmesi gereken hususlar bakım ki ben şahsım olarak diş bakımını diş teli taktırdıktan sonra öğrendim ve ağız bakımı insanların ilişki ve iletişiminde son derece mühimdir.
Ayrıca;
Doktor tavsiyeleri de son derece mühimdir uyduğunuz ve dişlerinize gereken önemi gösterdiğinizde son derece tasarım harikası meydana çıkıyor.
Ve yeni taktıracak arkadaşlar bu süreçte binlerce soruya mağruz kalmaya hazır olmalıdırlar.
Sevgili teldaşlar en kısa zamanda güzel gülüşlere ulaşmanız ümidiyle...
Doktor takarken çoğu Zaman bazı önemli detaylardan bahsetmez. aslına bakarsanız benimki teli takıp bir ay sonra gel demişti sadece. neyse o önemli detaylardan birkaç tane örnek vereyim size.
Tel çıktıktan sonra dişleriniz ilahi sallanacak. Ama az ama çok bilemem.
Tel çıktıktan sonra plak veya dişin arka kısmına ince bir tel takılacak. Ki plak 6 ay gece gündüz takılacak, daha sonraki yaşamımızda sadece gece takılacak. yoksa dişler eski haline döner
Tedaviden sonra takılan Tel ise sen fark etmeden kırılmış ise dişler eski haline döner. Düzenli kontrole gitmelisin.
Kıssadan hisse ben bunların hiç birini doktorumdan duymadım. dişlerim tel tedavisi sonrası üst taraf plağı düzenli takmadığım için alt dişler de tel kırıldığı için bozuldu. zor ve uzun bir süreçtir diş teli tedavisi. Ama dişler bozulmadığı sürece öyle çok bir pişmanlık yaşamazsınız.
tam ağzındakini çiğneyecekken telin yanağı cart sesiyle yırtması sorunsalı.
Dün, 3 senelik kullanımın ardından dişlerimin oturduğunu görüp çocuklar gibi sevinmiştim. Ama sevincim dişlerin tekrar bozulmaması için 1 sene boyunca şeffaf plaket kullanmam gerektiğini öğrendiğim için sadece bir gün sürdü.

Tanım : diş düzeltme şeysi.
Devlet hastanelerinde yaptırmaya kalktığınızda uzun bir zaman beklemeniz gerekebiliyor. Yeğenime 2 yıl sonraya randevu vermişlerdi sanırım.
8 yaşından 18 yaşına kadar sıra beklemiştim.

18 den bu yana da ağzımdalar beraber yaşıyoruz.

birazdan çıkarttırmaya gideceğim.

plakların canı cehenneme ne bok yiyeceğim bilmiyorum.

Edit: tedavim bir sene uzadı yastayım hastayım...
Dişlerdeki maloklüzyonları ortadan kaldıran daha estetik ve fonksiyonel bir kapanışı sağlamaya yarayan ortodontik tedavi apareyi .
Braket ve tellerden oluşur genelde .

Tedavi süresi en hastadan hastaya değişmekle birlikte en az 1,5 sene süren bir süreçtir .

Çalışma prensibi basit bir dille anlatılacak olursa dişin çene kemiğinde fizyolojik hareketiyle olması gereken yerine getirilmesidir . Kemikte yapım ve yıkım olayları meydana gelir.

Uzun süreli düşük kuvvetle diş yerini alır . Kısa süreli yüksek kuvvetler kemikte nekroza neden olur . Bu yüzden diş teli tedavisi uzun süreler içinde gerçekleşen bir tedavidir .

Teknolojinin gelişmesiyle beraber teller dişlerin lingual kısmına yapıştırılıyor . Yani iç kısmına görülmeyecek bir şekilde uygulanır . Ki fiyatları daha pahalıdır bu tedavinin normal tedaviye göre .

Ergenlik döneminde tedavi süreci daha hızlı ilerler çünkü kemiklerin yapım ve yıkımı daha hızlı olur . Yaş ilerledikçe tedavi süresi uzar ve başarı şansı düşer .
Taktirali bir hafta olan dış aparatı.
Gömülü dişi çekmek için taktılar. Ilk hafta zor geçti. Ama şimdi, yanağımin içindeki tele takılan yaraları saymazsak, alıştım.
Yaklaşık 5 senedir taktırmaya çalışıyorum.
Ne zamana kadar beklicem belirsiz.
1 senedir benimle beraber olan sağlıklı yaşam aparatı. Erik, elma, fındık ve buna benzer herşeyi tek lokmada yutarım hiç affetmem. Ne lan o yasak bu yasak. Bir sefer bile kendimi birşeyden mahrum bırakmadım ve gayet iyi durumdayım. Kolanında tiryakisiyim ayrıca ondan da bi zarar görmedim tellerim adına. Doktorlar keyif aldığınız çoğu şeyi yasaklar ama siz yinede onları dinleyin. Arada sırada ufak kaçamaklar yapmayı ihmal etmeyin ama yoksa moraliniz çok bozulur.
Eninde sonunda taktırmam gereken diş tedavi aparatı. Ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum hakkında. Daha da çirkin olmamak adına istemiyorum ama tedavi sonunda gülümseyebilme ihtimalimi seviyorum. Bilemiyorum altan. Bunun daha kısa süreli bir yolu yok mu ya
genellikle burunun tam nefes alamayıp ağızdan alma sonucu dişlerin ve çenenin şeklinin bozulması sonucu düzeltilmesi sağlayan sağlık malzemesi.
3 yil falan rahat taktim. Pembe mavi hatta gokkusagi seklindeydi. Tek sinir bozucu olayi yemek yedikten sonra surekli kontrol etmek gerektigiydi. Bi de dislerim duzelsin diye saglam dislerim cekilmisti cenem dar oldugu icin. Yani siz siz olun dislerinize iyi bakin. Sagliklilarsa sukredin.
Tedavi sonrasında dişlerin mevcut hakini koruması için verilen şeffaf plak, kullanım açısından diş telinden daha zordur. En azından 2 gündür öyle.
Diş teli diyince aklıma sadece ilkokuldaki şişko zengin emine denen kız aklıma geliyo.
(bkz: #37797655) ne alakası var şimdi ? Diş teli kullandık diye ruh hastası mıyız şimdi yani biz ? Ne kafalar var yarabbim.

Şahsen kullanma nedenim, köpek dişlerimden birinin altında yer olmadığı için 17 yaşımda üst taraftan patlak vermesiydi. Tedavisiz vampir gibi dolaşırdım artık.
30'u geçip taktırdığım tel. fazla durmayacak önümüzdeki ay çıkar muhtemelen. yani geç kalmışım taktırmak için. bir süre sonra ağızda zûl oluyor. sonucunda olacakları ben de bekliyorum. zaten esasen güven problemi yaşamıyordum, ama gülüşde kasılıyordum. sanırım o bakımdan iyi olacak. hayatıma giren karşı cins sayısını arttırması umuduyla.*
edit: teller çıktı. sonuç oldukça olumlu. tavsiye ederim. dişleriniz çapraşık filansa direk kullanın. doktor öneriyorsa yaşınız önemli değil.