bugün

En uzun ilişkim…üç sene:-).
kolay değildir. bakımı da estetiği de. ancak sağlık ve sonrası için katlanmaya değerdir.
ileride yaptıracağım gidip sordum fiyatını 12 bin lira dedi. Zamanında 6 bindi. Her geçen gün sağlık hizmetine ulaşmakta zorlanıyoruz. Allah sonumuzu hayretsin.
iki buçuk yıldır taktığım ve takmaya devam ettiğim , çıkartıldığında dişlerimin güzel gözükmesine neden olucak olan zımbırtı . Besinlerden birçoğunu tüketirken daha fazla dikkat etmeniz gerekmekte . Örneğin Asitli içecekleri pipet ile içmeniz gerekiyor . Ya da cips kuruyemiş tüketirken küçük parçalar halinde yemeye özen göstermelisiniz .
Çıkartma aşamasında diş teli diş etlerinize zarar verdiyse, ufak bi operasyonla diş etleri kesilebiliyor(muş).

E bu meretin faydadan çok zararı var desene.
Doktorunu dinlemeyecek olanın kesinlikle bulaşmaması gereken.
2 buçuk yıl olucak sanırım kendisiyle baya bir yakından arkadaşız lastik renkleri kalp ben mi demeli .
(bkz: ortodonti) ilgi alanındadır, düzensiz dişleri hale getirmek için uyguladığı ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan tedavi şeklidir. Bu tedavi için yaş sınırı yoktur dişler hareketini kaybetmemekte olduğu için bu bize verilmiş bir şans. tedavi işlemi ağrılı olmamakta fakat yemek yerken dikkat etmek gerekiyor ilk dönemler sadece sıvı ile beslenmek durumunda kalma sebebi olabiliyor. aylık bir ücret alınabilir veya tedavinin tamamı için bir fiyat teklifi alırsınız. diş teli fiyatları ortalama beş bin olarak düşünülebilir. fiyatlandırma olarak aylık bir ücret alınabilir veya tedavinin tamamı için bir fiyat teklifi alırsınız. diş teli fiyatları ortalama beş bin olarak düşünülebilir.
Taktırdıktan 6 aya kadar çorba dışında yemek yedirmeyen aparattır.

Taktıranlara ve taktıracaklara allah şifa versin.
Bugün taktırdığım aparat. 9 saat oldu ama henüz bir ağrı yok. Dış etlerim kaşınıyor sadece. Umarım ilerleyen günlerde de böyle olur.
Takıldığı takdirde tedavi tamamlanana kadar toplum içerisinde ağzınızı açmamanız tavsiye edilen hede.

Sizin eğri ağzınızı görmek zorunda değiliz.
ileride yapmayı düşündüğüm tedavi. Şimdi bakıyorum hilkat garibesine benzeyen dişler var. üç sene içerisinde on numara düzlüğe ulaşıyor. Benim ki 1 sene içinde düzelir. Euro yüzünden inanılmaz pahalı ama.
Belli bir yaştan sonra bir boka yaramadığı söylenen hede.
En iyisi çocukken takmak.
görsel

görsel

sağlıklı bir ağıza sahip olmak için bunu yaptim sen de yapmalısın, sadece dişlerin değil, ağzın komple güzelleşiyor.

sonrasında her gün fırçalar günlük ağız bakımını ihmal etmezsen,ipana reklamına çıkan modellerin dişlerinden de güzel dişlere sahip olabilirsin.
ben üç sene kullandım. çözüm sebat etmekten geçiyor, daha çok bekleme ara diş hekimini ve al o randevuyu.
Artık diş teli yerine şeffaf plak ile telsiz ortodontinin tercih edileceği, şu içinde bulunduğumuz covit19 pandemisinden sonra kanıtlandı kanımca. Çünkü tertemiz bir sistem. Her 10 günde bir eskiyen plakları at ve yeni steril paketlere geç. Ortodonti uzmanı da şeffaf plak invisalign tedavisinde her şeyin ne kadar da kolay olduğunu açık açık anlatmış (https://kahramanortodonti...isalign-telsiz-ortodonti/). Ne tellerin çirkin görüntüsü, ne uzun süren tel takılma süreci, ne de tel değişimi gibi seanslara artık ihtiyaç olmadığı söyleniyor. Yalnızca dijital tarama yapıyorlar ve plaklarını düzenli kullanıyorsun. Üstelik istediğin zaman çıkartabilmek süper bir şey. Düşünsene iş görüşmen var çıkart, toplantın var çıkart ya da düğün dernek telaşen var çıkart .
insanın göz zevkini fena halde bozan sıkıntılı nesne.

Diş teli takanlar tedavileri bitene kadar toplum içinde ağızlarını açmasınlar. Sizin o jaws gibi eğri ağzınızı görmek zorunda değiliz.
görsel
Ahahahaha.
En az bir sene tabi bunun iki sene olanı daha makbul.
bakmayın ''tel varken dürüm bile yiyordum'' diye şov yapan hastalar 2 haftada bir zamansız bir şekilde kliniğe gelip attırdıkları braketleri yerine yapıştırtıp 'geleneksel ortodontist azarı' yerler. sorumsuzdurlar. ikinci sınıf vatandaşlardır.

kola içmeyen, erik yemeyen hastalar baş tacısınız. o kadar güzelsiniz ki, nasıl böyle. en güzel sizsiniz.

edit: siz en iyisi o dürüm yediğini ve kola içtiğini söyleyen hastaları dinleyin. biz de paramıza bakalım.
Çok özlenen. Cidden ya feci özledim. Tedavi sürecinde bitmesi için gün sayıyordum ama çıktığı an yokluğunu hissettim. iç yanaklarımın yara olmasını, tellerin dudaklarımı kanatmasını, her kontrolden sonraki ağrı, lastiklerin dayanılmaz sancısı...

Ama özledim be.
Tellerimi çöpe atamadım bile, o kadar bütünleşmişim onunla. Ne yemekler öğüttük onunla hey gidi.
Millet tel taktıktan çorba ile beslenirdi, ben acıdan ağlayarak dürüm gömerdim, bu yüzden asla narin ve hassas bi prenses olamicam.

Edit: siz burdaki bana laf atan dişçilere bakmayın. 1,5 yıllık süreçte ne braketlerim düştü ne de tellerim kırıldı. Kola da içtim, sakız da çiğnedim.
o kendini bilen malum dişçi devlet hastanesinde çalıştığı için malzemeden çalıp iyi yapıştırmıyor olabilir. ben ne devlette ne üniversite hastanesinde yaptırdım, dürümün içine lahmacun koyup da yiyebilirdim anlıyo musun?
Önümüzdeki ay büyük ihtimalle vedalaşıyoruz.

Ve ben çok üzgünüm.
Kendime çok yakıştırdığım zorlukları olmasa ömür boyu benime kalmasını istediğim demirler.
Benim alt dişler hafif eğik taktırmam lazım ama 8 bin TL yi duyunca hemen vazgeçtim. Evi arabayı ipotek edeceğiz artık. Ne yapalım.
Önümüzdeki ay çıkartılma ihtimali yüksek olan şey.

Ve ben o kadar üzülüyorum ki sanki bir organım ekailecekmiş gibi.