bugün

Bugünlerde gündemi takip etmemek olabilir.
dinine bağlı olmak.
dinde olan gerçeği görmeye çalışmaktır. çok zor bir süreçtir günümüzde. gerçek anlamda sorgulayan birisinin inançlı kalabilmesi çok zordur. kişi söz konusu dini, o dini yaşadığını iddia eden bir takım zibidilere göre yargılamaya başlarsa, dini reddetme yoluna girmiştir.
hacı hocaya fazla bel bağlamamak. malum herkes şimdilerde başamıza imam kesiliyor..
Islam dininin şekilcilik dini olmadığını bilmek yeterlidir.
aptal olmak yeterlidir.
görmezden gelmektir.
akıllı olmak yeter.
Dinine bağlı olmak.

Sağın solun lafına bakarak dinden soğuyorsan sen zaten ısınmamışsın ki.

Tam bir kahvehane sohbeti amk,
- Bu adamlar insanı dinden soğutur,
+ hadi namaza gidelim,
-yok ya dinden soğudum ben kılmayacağım namaz falan.

Sanki 5 vakit namaz kılıyordun a pezevenk.
Akil ve irade sahibi olmak yeterlidir.
Dini benimseyen insan soğumaz zaten bir yanlışlık var orada.
kuran'dan uzaklaşmamak. net.
(bkz: tasavvuf)
Her sakallı her hacı her hoca sizin dedeniz amcanız değildirler.onları amcanız kadar ciddiye alarak dinlemeyin. Size dini yanlış tanıtabilirler hatta zorbalıkta yapabilirler. Gerekirse bunların bulunduğu ortamda solumayın. Din birey selliktir. Dine ılımlı bakın dinsiz insan belirsiz yaşar.
kış günü sıcak suyla abdest almak.
beynini aldırmak.
kuran-ı kerime sımsıkı bağlı kalmak. onu okumak. anlayarak okumak.
inanmamak. sonuç olarak inanmadiginiz şeyden soğuyamazsıniz.
Cok dusunmemek.
Cok sorgulamamak.
Eger her sey yaratilmissa tanriyi kim yaratti; eger o yaratilmamissa o halde her seyin yaratilabilmesi onermesi yanlis olmuyor mi tarzi fundamental seyleri sormamak gerekir.
Genelde neden oldugunu anlamadigimiz seylerin yuce bir kuvvet tarafindan yaratildigina inaniriz.
Evren gibi, insanligin varolusu gibi.
Eskuden aya ve gunese tapinmalari gibi.
şüphe etmemek, üşengeç olmamak, günah olan şeylerden kaçınmak. çok klasik. tamam da nasıl olcak bu. asosyal oluyor insan. olmayanlara da helal olsun diyorum ama kesin bir yerlerde arıza çıkıp, gevşeklik oluyordur. sonra da salıyorsun gidiyor zaten.
orta çağdan kalma skolastik düşünceye devam edip, hiç bir şeyi sorgulamamak.
dini siyasetle karıştırmamak ve kendine dindar diyen insanların yaptığı serefsizliklere bakmamaktir. din allah ile kul arasindadir.

artı olarak namaz kılıp dua etmek gerekir ki allah ile olan bagimizi koparmayalim. ben pek yapamıyorum ama siz yapin. iyi olur gibime geliyor.
okunan her bilginin doğru olduğuna inanmakla özetlenebilir. benzer durum tarih konuları için de geçerlidir. dinin akla ters düşmemesi gerektiği, akla aykırı gelen dini bilgilerin uydurma yahut anlaşılamamış ifadeler olduğu da düşünülebilir. biraz şüpheci ve sorgulayıcı olmak gerek sanırım. hayatın her anında.
(bkz: septisizm)
Akape yi dikkate almayin.
mezhepsel görüşleri ve uygulamaları dinin aslı zannedip fazla derinine dalmamaktır.
eğer sen allah ile kul arasında bir diyalog istiyorsan, diğer kulları bu bağlantıya karıştırmayacaksın. cat stevens/yusuf islam bile ne diyor: "müslümanları görseydim, müslüman olmazdım."
güncel Önemli Başlıklar