bugün

derslerinde öğrenilenlerin kesinlikle kahvehanede uygulanmaması gereken eğitimdir.

(bkz: mahmut abi ibne gibi oldun bu aralar sen)
üç aylik kursuna katıldığım bilgi olarak evet ancak uygulamada bana pek katkısı olmayan eğitimlerden biriydi.bu durum katıldığım kursla da alakalı muhakkak.
Okullarda ders olarak verilmesi gerekiyor. Abuk sabuk saat doldurmak için koyulan derslerin yanında diksiyon eğitimi büyük bir ihtiyaç.
oyunculuk eğitimi kapsamında aldığım, her derste aslında ne kadar yanlış konuştuğumuzla yüzleştiğim eğitimdir. kişisel tatmin sağlamasının yanında konuşma ve dil bilgisi hatasına karşı duyarlılaşma handikapı da var.
(bkz: tiksiyon eğitimi aldım)
biraz da kendi kendini eğitmekle oluşan bir şey. ses tonu ve kullanımı da böyle gelişiyor. sesini kontrol edebilmek -baslaştırabilmek veya tizleştirebilmek- kendi kendine öğrenerek de yapılabilir. ben öyle yaptım. aldığım genel tepki yüzünü görmesem ve günah çıkarma kabininde sesini duysam tahrik olurdum ehehe. tipimi sikim
radyoculuk yaptığım zamanlarda, diyaframımı geliştireceğim diye, 1001 türlü şekil ve hareketlere girdiğim diksiyon eğitimidir.

örnek; diyafram geliştirilme teknikleri.

1- 2 veya 3 metre uzağınıza bir mum yakıp koyun, ve bunu köpek nefes alış verişi gibi üflemek sûreti ile söndürmeye çalışın. eğer başınız döner ise, bırakın fazlası şimdilik zararlıdır.

2-dişlerinize bir kalem sıkıştırın, diliniz hareket etmeyecek şekilde sıkıştırılmalıdır, sonra yüksek ses ile kitap okumaya çalışın, tabi başta okuduğunuzu anlamacaksınız, diyafram geliştikçe anlarsınız.

3. olanı en zor olanıdır, duvara yaslanıp, amuda kalkın ve önünüze bir kitap açın, bu şekilde 1 dakika veya 45 saniyeden az olmamak kaydı ile, okumaya çalışın.

bu egzersizleri haftada mütemadiyen 4 gün yapmaya çalışın 6 ay sonra bir spiker diyaframını sahip olabilirsiniz, amma ve lakin, diksiyon eğitimi çok farklı bir olaydır. diksiyon ve doğru konuşmak için evvela doğru nefes almak tekniği öğrenilmelidir. *
bireyin gündelik hayatında büyük değişimlere neden olacak bir eğitimdir, bu değişimleri fark ettiğinizde şaşıracaksınız, topluluk içerisinde saygınlığınızı arttıracak, insanların sizin söylediklerinize önem vermesine sebep olacak, özgüveninizi tazeleyecek bir eğitimdir.

günümüz dünyasında hepimiz network ağımız kadarız, malûm. bu ağı da iyi yönetebilmek için kendimizi iyi ifade edebilmemiz şarttır.

bazen öyle durumlarla karşılaşıyorum ki; toplum içerisinde saygın bir konum elde etmiş entelektüel kimseler kendilerini ifade etmekten aciz. 3 saniyede bir -ıııııııh'layarak konuştukları beş kelimeyi de değersizleştiriyorlar. bilmek yetmez efendim, bildiğini aktarmak da önemlidir, anlattığın karşıdakinin anladığı kadarsa, nasıl anlattığın en önemli hadisedir.

şahsım nacizane türkiye'nin en iyi ses-konuşma ustalarından tijen par hocamızdan bu dersi görmüş olmanın gururunu yaşamaktadır.
Anlaşılan ülkemizdeki kendini ileri seviye gören, bir şey bildiğini sanan gençlerimize kesinlikle lazım. Çünkü bu gençlerimiz, iki gram bilgilerini bizimle paylaşırken dertlerini bize düzgün anlatabilsinler istiyorum.

Arkadaşlar diksiyon demek yazdığınız gibi okumak anlamına gelmez, asla gelmez.

“Yapacağım” kelimesini “yapıcaam” olarak okumalısınız misalen. “Geleceğim” ise “geliceem” olur. Birkaç örnek vereyim:

Kağıt=keat
Ne haber=naber
Nasıl gidiyor=nasıl gidiyo
Ağaç=aaç

Gibi gibi. Sadece bu yetmez, ulamaları sürekli kullanmanız ve sesli harfle biten kelimenin akabinde gelen sesli harfle başlayan kelime olduğu vakit duraksama yapmanız gerekir.

Yatak odasından gelen ses beni ürküttü=yatakodasından gelen ses beni () ürküttü.

Sondaki beniyürküttü şeklinde evrilmesin diye beni dedikten sonra hafifçe, çok hafifçe duraksayıp ürküttüyü sonra dememiz gerekir.

Sadece bunlar da yetmez. Daha bir sürü husus var. Mesela çoğu insan “r harfini doğru telaffuz edemez. Harflerden evvel gelen harf bile sonraki harfin okunuşunu değiştirir.

Nefes almayı öğrenmeniz gerekmektedir. Diyafram nefesinizi geliştirmeniz ve konuşurken neredeyse her zaman diyafram nefesinizle konuşmanız gerekir.

Sizlerden bunları veya daha fazlasını beklemiyoruz. En azından bir kere açıp bakmanızı beklerdim fakat öğrenmeye aç olmayan dimağlar için hazır şekilde sunmak gerekiyordu, ben de öyle yaptım. Şunu bekliyoruz sizden; düzgün konuşacağım diye kasıyorsunuz (bir kere diksiyonu araştırmadan), tamam kasın fakat kelimeleri yazıldığı gibi telaffuz etmeyin bari. insaf yahu!
Galiba almam gereken egitimdir. Zira yurtdışından mı geldin gibisinden saçma sorularla karşı karşıya kalabiliyorum zaman zaman.
adanalılara sökmeyen eğitimdir. anlıyün nü ?