1. 1.
  yıllar önce pazarlama departmanında çalışmak yolunda adımlar attığım, sonra vazgeçtiğim firma.
  ... unknown woman
 2. 2.
  ödeme istemekteki politikalarını gözden geçirmesi gereken firma. aksi halde müşterisi kalmayacak.
  dhl express
  ... mustor
 3. 3.
  Allah'ın cezası üçkağıtçı firma ...

  öncelikle şunu söylemeliyim eğer bu yazıyı okuyorsan büyük ihtimalle almış olduğun ürün gümrüğe takıldı ve gümrük işlemleri yapman için telefon yada mail yoluyla arandın. geçmiş olsun dileklerimi lütfen kabul et. Çünkü gümrük işleri bilmediğimiz bir konu , ticari mal olup olmadığı ise bir kişinin dudaklarının ucunda.

  alibaba internet sitesinden almış olduğum ürünler dhl express ile geldi. Anladığım dhl kargo ne gelirse gelsin para kazanmak için tüm ürünleri gümrüğe sokuyor. bundan da ciddi kar elde ediyor. ürünleri alınan süreye kadar bir tarife çıkarmış. kargona ben baktım o yüzden bana şu kadar ekstradan para vereceksin diyor. resmen soyguncu mantığı. e zaten kargo parasını ödemişim türkiye dhl’ye niye haraç vereyim demeniz önemli değil onlar için. resmen mafya mantığı ile çalışıyor. kesinlikle uzak durulması gereken bir firma. Ptt kargo ile çalışan firmalar varken bunların çakallığı insanın zoruna gidiyor.
  dhl express'i aradım ve gerekli işlemler için konuştum. telefondaki şahıs istemiş olduğum ürünlerin gümrükten çıkarmanın zor olduğunu , adet olarak fazla olduğu ( 13 adet) ve tıbbi malzemeler olduğundan dolayı problem çıkacağını söyledi. Ardından ısrarlarıma dayanamadı amirine sordu yine olmaz dedi. hastane malzemesi olduğundan dolayı gümrükten çıkarmanın zor olacağı söylendi. şimdi anlamadığım asıl önemli olan ticari olup olmaması ve yasaklı ürünler arasında olup olmadığı değil mi? benim istediklerim ne ticari , ( herhangi bir özel kutusu yok) nede yasaklı ürünler listesinde. ardından lanet olsun geri gönderin o zaman dedim. pazartesi mail kutuma dhl expressten bir mail geldi . bu sefer başka bir kişi tarafından. kargonuz gümrüğe takıldı gerekli evrakları gönderin çekelim denildi. cuma günü olmaz çekilmez denilen kargo pazartesi bir anda kategori 3 olarak çekelim hadi moduna gelindi.
  kendim gideyim kendim alayım düşüncesiyle çok sıkıntılı bir süreç başlamış oldu. Lanet olsun dedirtecek türden. Hiç değilse sistemi öğreniriz mantığıyla Dhl expressten konşimento numarasını söyleyerek sizin alabileceğinize dair bir belge veriliyor ve ücretsiz. eskiden sanırım sırf bunun için 150 tl alıyorlarmış. Ardından buradan çıkıp tekrar Atatürk havalimanı kargo bölümüne gitmeniz gerekmekte . Arabayla giderseniz otopark için fiş alacaksın. Kargo terminaline girdiğinizde gümrük müdürlüğü diye 7-8 katlı sarı bir bina girişte sağda gözükmekte. Cuma günü dikkatli olun öğle saatlerinde cuma namazı vakti nedeniyle mesai 2’ye doğru başlıyor. gümrük binasına girmeden hemen solda bir şahin büfeydi tam hatırlamıyorum içine girin solda fotokopici var. ordan 1 tl karşılığında 2 sayfalık dilekçe alın doldurun. önemli olan kargonun hangi grupta olacağını bilmek. Beni dhl korkuttuğundan ne yazacağımı bilemiyordum . Allah ne verdiyse dedim yazdım .imzalayıp gümrük binası 2. kata çıkın. Asansörün hemen yanında bir oda var. Oraya gidip evraklarınızı gösterin. Size kargoda ne olduğunu soracaklar , sizde ne olduğunu söylersiniz onlarda kategorisini belirleyip imzalıyorlar ve size hangi gümrük muayene memurunun bakacağını dilekçenin üzerine yazıp kaşeliyorlar. Arkadaşlar işte bu kısım çok önemli çünkü yazdığı kişi çok önemli . eğer sabah eşiyle kavga ettiyse kabak bize patlıyor. artık şansınız iyiyse halden anlayan birisine düşersiniz. Ardından güneşlide bulunan dhl express binasına gitmeniz lazım.

  Sihirli 2 kelime var . Zati eşya. Zati eşya denilince herşeyde önceliğiniz var. hiç sıra beklemeden işlerinizi halledebiliyorsunuz. 2.kata çıktık gümrük memuruna evraklarımızı verdik ne için kullanacağımı sordu kaç parça falan. Yalan söylemedim ticari olmadığını eğitim amaçlı aldığıımı söyledim . beraber inip aşağıda çantaların bırakıldığı bir yere gittik. birlikte paketi açtık bir kaç soru sordu bende cevapladım . Ne iş yaptığımı nerede çalıştığımı aletleri nerede nasıl kullanacağımı anlattım. ardından kağıda olur dedi ve kargo dahil fiyatıyla gümrükleneceğini söyledi.

  Bundan sonra ki kısım ise evrakları alıp tekrar havalimanına kargo terminaline gümrük müdürlüğüne gitmeniz gereken kısım. yaklaşık 5 km. git gel yapa yapa sinir harbi yaşamanız muhtemel. küfrede küfrede nerden düştüm lan buraya diyebilirsiniz. 50 defa tövbe edeceksiniz bir daha lanet olsun istemem böyle sistemin aq diyeceksiniz. Artık ürün sizin ama vergiler ve dhl’ye ödemeniz gereken haraç var. Benim 470 dolar olduğu için 320 tl’lik bir vergi çıktı. 2.kata çıkın kapıyı geçin sağa dönün soldaki 2. camekanlı yer yolcu bölümünden beyanname çıkartmanız lazım. Orada oturan herşeyi ben bilirim diyen 2 kişi var. yaklaşık 10 dakikalık bir işlem yapıyorlar sanki ülkeye 10 trilyonluk mal sokmuşuz gibi bıdı bıdı ediyorlar. siktir edin. ardından tekrar asansörün yanındaki odaya gidip imzalatın. zemin kata inip hemen girişte sağda evrak kayıt var. evrağınızın ve kimliğinizi tarıyorlar . ardından 1. kattaki vezneye. Veznede vergiyi hesaplayıp tahsil ediyorlar. ardından tekrar zemin kata sarı bölüm’e geçin. veznede kağıdınızın üzerine bir sayı numarası yazıyor. o sayıya göre sarı alandaki bankoya gideceksiniz. 5 dakikalık bir işlem var . artık gümrük müdürlüğünde işiniz bitiyor . Tekrar güneşli dhl binasına. Dhl içinde araç yeri var zati eşya diyince sizi içeri alıyorlar yoksa karşıdaki ücretsiz otoparka girin. Binanın girişinde solda fotokopiye evraklarınızı verin. ne yapacağını biliyor zaten . Size geri veriyor.2 kat yukarı çıkın. sıra beklemeyin. Zati eşya denilince herkes yol açıyor. kayıt yapılıp tekrar zemin kata. Şimdi dhl’ye ödemeniz gereken haraç var. Sanki 2 kg’lık paketi 5 yıldızlı otelde konaklamış muamelesi yapıyorlar. 430 tl’lik otel parasını (zaten aq firmasının yapması gerektiği işi) ödedim. kapıdan çıkıp hemen aynalı küçük bir prefabrik yer var. Sıra varsa zati eşya diyin en öne geçin. orada elinizde bulunan evrakların bir kısımını alıyorlar. ürün teslimi ile ilgili bir belge veriyorlar.

  11:45 ‘te başlayan işler saat tam 16’da bitti. öğle arası- cuma namazını çıkarırsak yaklaşık 2.5 saat sürdü. Bir daha da dhl ile kargo almam diye yemin ettim. Haraçsız türkiyeye hiçbir şey sokmazlar. çinden getirecekleriniz için EMS' yi tercih edin bu ibnelere para yedirmeyin.
  1 ... sanco panza