bugün

bence yenisi çekilmemeli böyle şeylerin eski tadı vermiyor.
Dexterın bir gün devamı çekilecek diye tam on yıldır bekliyorum yahu! Sonra geldi beklediğimiz son sezon… Uzun bir süre izlemeye cesaret edemedim, ta ki iki gün önceye kadar.

--spoiler--

Adaletli bir son oldu belki ama bildiğimiz dexter’a yakıştıramadım da… Son ana kadar, Harrison’ın babasının elinden tutmasını bekledim. Dexter’ın akan kanının değil de, hayal ettiği ailenin sıcaklığını hissetmek istedim. Olmadı be Dexter...

--spoiler--
Şimdi mecbur Dexter’a baştan başlayacağım.
--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

eleştirilere hak veriyorum ama final beni çok rahatsız etmedi. ben intihar bekliyordum ama oğlu tarafından öldürülmesi de çarpıcı oldu. umarım harrison üzerine kurulacak sezonlar olur ve dexter'ı da harry ve debra gibi hayal şeklinde görürüz. her şey için teşekkürler dex, ailemizin seri katili.
enteresan.. sezon finali yapmış ama hakkında yorum girilmemiş dizi. ben öncelikle final ve yeni çekilen sezonla ilgili hislerimi paylaşayım.

dexter ın yaptığı boktan final beni de üzüntüye sürüklediği için, bunu toparlayacağını vaad eden ve farklı karakterleri derinlemesine işleyen bir sezon, bu sezonun sonunda dexter konseptinin sona ermesi falan beklediğimiz bir durumdu. Spoiler vermiyorum bakın konsept dedim. Ölümü, yakalanıp adalete teslimi, konuya baba oğul devam edilmesi, iron lake de çarpık bir aile düzeni kurulması falan hepsi olasılıklardı.

yazacaklarım son bölüme kadar izleyenler için spoiler değil, seriyi yarım izleyen veya hiç başlamayanlar okumasın.

--spoiler--
olmayacağını tahmin edeceğiniz bir sonu azıcık ilerleteyim. dexter ın yaptıkları ortaya çıkar, angela bunu görür ama kurt un yaptıklarını ortaya çıkarması, angela nın 20 yılda yapamadığını 20 gün sürmeden halletmesi ve çocukların mutluluğu için angela kendini feda eder, komiserliği logan a devreder, polislikten ayrılmaz hayatlarına devam ederlerdi.
--spoiler--

bunu niye yazdım? akıllarında devam fikri var, ticari olarak paranın .mına koyduk diyorlarsa gidilecek yer burası olur da ondan. başka türlü bir devam ihtimali yok.

yani dexter ortaya çıkmalı. ben fragmanda geçen ifadeyi de duyunca bay harbor butcher olduğu tescillenecek ve adım adım sonunu izleyeceğiz diye düşünmüştüm.

peki ne oldu. spoiler derin vereceğim, son bölümü izlememişler isterse bunu okuyup izlesin, ne kadar eksik bir final olup olmadığını takdir ederler. ben olanların bir kısmı gerçekleşmiş ama az daha değiştirilmiş bir son yazacağım.

--spoiler--
dexter ın harrison ile buluşup harrison un tüfeği dexter a doğrulttuğu ana kadarını kabul ettim. sonra şunu beklerdim, harrison tüfeği indirir.

- baba yine yapıyorsun bunu! beni 10 yıl her gün terk ettiğin yetmiyor şimdi hem terk ediyor hem de gidişinin sorumluluğunu bana yüklüyorsun! kabul etmiyorum, senin öldürdüğün masum insanların sorumluluğunu kendin yüklen.
-yine öleceğim harrison, anlamıyor musun? idama gideceğim, o kadar feci olaylar, tüm bu yüzleşme.. ben buna katlanamam. hadi oğlum, bu babana yapabileceğin en büyük iyilik.

angela geldiğinde dexter sağ olmalı.

d: ang, neden buradasın? bu artık seninle ilgili değil.
a: neden bu kadar sorumsuzsun?
--spoiler--

yalnız bir saniye.. yazmadan önceki fikrimle şimdiki farklıydı çünkü havada kalmış ve maymun edilmiş gözüken birçok detay var. ama şimdi matematiğini düşündüğümde evet dex bencilce davranmış değil. sadece hepimizden daha zeki ve öngörülü.

ama şundan eminim, bunun sonraki sezonu olmaz arkadaş umarım böyle bir salaklık yapmazsınız.
eğer insanlar dexterverse den hikaye bekliyorlarsa kanımca kurt ve trinity ile dexter ın hatta brian moser ın çocukluğuna eş zamanlı eğilecek bir spinoff düşünmeliler. bu hikaye burada bitmeli. harrison nereye gitti ne halt etti, en azından bunun peşinden gelmemeli.

--spoiler--
son olarak, dexter ın kanının karda bir fallen angel misali çekimini estetik buldum. sadece burada sonun güzel olduğu breaking bad misali izlenir izlenmez değil de, üzerine uzun uzun konuşulunca ortaya çıkacak.
--spoiler--

yine de interneti zıplatacak boyutta bir sonla bitmeyen, sadece adaletli makul bir sonu bize göstermiş dizidir. eyvallah.
Jeneriksiz dexter mı olur amk.

T: boktan dizi.
son yayınlanan bölümü ile beni tekrar kazanmış dizidir. spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum ama 6. bölüm şaheser niteliğinde ve bir sinraki bölümü iple çekiyorum. Dexter, sen benim öz kardesimsin.
bundan sonrası *****~
--spoiler--

--spoiler--

evet arkadaşlar dexterımızı yeni bir isimle gördük ve bu isimden hayli sıkılmış vaziyette, oğlu dizide çokca geçtiği üzere tam bir ergen, hal hareketleri bana dexterin biyolojik abisi olan kesici seri katilimiz brianı anımsattı oğlan amcaya çekmiş kız olsa debi bekleyecektik ellam. neyse sezondaki kötü adamımız olan Kurt kısa süreye rağmen iyi işlenmiş gibi ama nedense seri katillere merhamet pek yakışmıyor bunda biraz katılmış . kurtun oğlu matt asıl kötü olarak biraz daha dizide kalıp dexterin tornasına girmeliydi en azından ben böyle yapardım hem daha efektif olurdu çünkü dexterin yeni sevgilisi olan polis amirinin sahneleri çok durağan geliyor. onun dışında dexterin 10 senelik paslanışını yaptığı hatalarla ve teknoloji çılgınlığı ile farkına varması ama halen istekli durması iyi işleniyor umarım teknoloji ile arasını düzelten dexteri yeni sezonlarda da izleme şansımız olur çünkü bu çok az geldi devamı olmalı.

--spoiler--

--spoiler--
ilk 6 ı bölümü tamamladım.
ama bunun tek sezon çekileceği söylentileri pek mantıklı gelmedi çünkü hem reytingleri hem olay örgüsü bana en azından 3-4 sezonun habercisi gibi geldi. yeni sezonda olaylar biraz konsantre gelişti, tamam ekipten türk-hint dizileri gibi yarım saat bakışma beklemiyoruz ama en azından daha sindirilmiş bir konu ilerleyişi beklerdim. çünkü ekip cidden profesyonel ve dizinin sinematografisi aşırı mükemmel. ha belki ekibi daha fazla sezona razı edemedikleri için tek sezon denmiştir ama buna da pek katılmıyorum çünkü dizinin karakterlerindeki denge izlemeyi bilene sunuluyor ve kendilerini bozmuyorlar sadece farklılaşıyorlar ve bazılarındaki farklılık devamlılığa gebe gibi.
efsanevi seri katil dizisi dexter' in devam dizisi niteliğini taşıyan, 9 kasım'da ülkemizde yayınlanacak, ilk bölümünün adı cold snap olan dizi.