bugün

emeklilerimiz,

Hepsi şahsına münhasır, özel üretilmiş, yokluklar içinde yetişmiş yaralı bir nesil

-Kim bunlar?

1950 ile 1970 yılları arasında bu dünyaya merhaba demiş, en genci 50, en delikanlısı 70 yaşında.

Hiçbirinin altına hazır bez bağlanmamış Höllük üzerinde yatmış, şeker çuvalından pantolon, Canikli lastikten ayakkabı giymiş Evde inek beslemiş,bir garip nesil

Hiçbirinin renkli çocukluk resmi olmamış Hatta hiç bebeklik, çocukluk resmi olmamış Hiçbiri kreş, dershane, özel okul görmemiş.

Harp görmüş, darp görmüş Baskı, çatışma, sorguda işkence görmüş

Karakolda Filistin askısı ile cezaevinde isyanla tanışmış ihaneti ve kalleşliği görmüş; işkencede insanın hayvan yüzünü görmeyeni kalmamış.

En azı 5 ihtilal, 6 muhtıra, 7 post-modern darbeden sağ salim paçayı yırtmış, en azı 10 ekonomik krizden nasibini almış, tecrübe abidesi, yoklukla terbiye edilmiş, direnç abidesi bir nesil

öyle bir nesil ki, sanki dünyaya çile çekmeye gelmiş.

bu nesil şimdi de emekli maaşı ile çile çekiyor.

şöyle ki;

Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artarak yüzde 21,56 oranında yükselirken, devletin emekliye yaptığı maaş artışı yüzde 7.33 oranında kalıyor. üstelik pandemiden dolayı en düşük emekli maaşı 1500 tl yapılan emeklilerimiz bu maaş artışından muaf tutuluyor.

1500 tl emekli maaşı alan bir kişi bu parayla bir ay nasıl geçinir?

üstelik bir çoğu 65 yaş üzeri olan bu nesile birde toplu taşıma yasağı getiriliyor.

gariplerin çilesi ölünce bitecek anlaşılan...
Peki en çok oy neden emeklilerden gidiyor?
işim gereği bir çoğu ile konuşma imkanım oluyor. aynı soruyu ben de soruyorum. aldığım cevap hemen hemen hep aynı;

-kime oy vereceğiz? kılıçtaroğlu'na mı?

ardından gülme sesi....
eskiden babam asgari ücretten 100-200 lira fazla alırdı asgari ücret 1000 iken 1168 tl aldığımız makbuzu hatırlıyorum. zamanla hem iktidar yarışı, hemde emekliyi arka plana atmanın getirdiği rakamsal oyunlarla yıl yıl emekli maaşları asgari ücretin gerisinde kaldı. şimdi yeni zamla babamın aldığı net maaş 2412 tl. asgari ücret ise 2825 bundan 5 yıl önce 1168 e 1000 lira emekli maaşı öndeyken şimdi 400 lira geride. 5 yılda asgari ücret 3 kat artarken emekli maaşları 2 kat artmış.

hayır zaten asgari ücrette enflasyona yetişemiyor o bile azken emekli maaşı iyice dibe çekiliyor. ülkede zaten vasıflı vasıfsız ayrımı yok en kıytırık vasıfsız genci al otele komi diye sok agisi cartı curtu 3500 lira alıyor zaten. benim zorluk çekmiş kıt kanaat sigortasını yatırmaya çalışıp bugünlere gelebilmiş emekli amcamada 2000 lirayı çok gör. yazık valla.
2 bayram da ikramiye alan adamlar bildiği ağlıyor. Kımıl zararlıları gidip 45 yaşında emekli olmuş ömrünün 20 senesi çalışanların sırtından geçmiş insanlar geberse üzülmem. Ben 18 yaşımdan beri çalışıyorum devlet bana 60 yaşında emekli olma şansı sunuyor. Düşünün 42 sene bu kımıl zararlısı insanlara bakacağım onlar gidip oy verip benim emeğini herşeyi mi sömüren partiye oy verecek.

Yek ekmeğe muhtaç olsunlar amin.
Emekli olduklarına şükretsinler oda buyuk bir marifet.
Devlet, emekliyi yok saymıyor. Emekli, seçimleriyle kendini yok saydırıyor. Reise hiçbir lafım yok, maaş yetmiyor sürünüyom ama diyenleri var aq. Çoğunluğu böyle.

Yüce dövletimiz türkleri umursuyor mu zaten? Surileri ve malum ırkı umursar ancak. Türklerin parasını, gider bu iki boş beleş topluluğa yedirir durur. Türklerde bu enayilik oldukça açlıktan, taş bile kemirir. S*kile s*kile öğreneceksiniz, bu dünyada milletler arası kardeşlik diye bir şey olmadığını, enternasyonalizmin koca bir zırvadan ibaret olduğunu.. Başkasını düşünen, hep kaybeder.
emekliler çantada keklik öylede böylede oyu veriyor. seçimde emekliler oy atmasın bak bakalım maaşlara nasıl zam gelir.
22 gün sonra bunun cevabını verebilirim.
Bir ara ağza bir parmak bal çalıp asgari ücret seviyesine çıkacak söylentisi yayılmıştı,rivayetlere göre.kaf dağın ardındaki ejderhayı öldürmek kadar imkansızdır.ha devletin parası yokmu var denizde kum...ama sıra ona gelmiyor bi türlü.
- bana para ver geçinemiyorum.

+yeğenim şimdi bu sene 2 saray yapıcaz o yüzden pek bir şey bekleme.

-ne sarayı ne gerek var ?

+itibardan tasarruf olmaz bunlar hep itibar için bu arada IBAN NO: 2312 453543 6576564 342 atarsın üç beş bir şey pandemi olduğu için destek lazım.

-tamam reis IBANI kontrol et.
Yok saysa neden bu kadar zamlar, ikramiyeler verilsin amk.
Sadece emekliyi mi yok sayıyor.varsa yoksa beşli cete ve yandaşlar umurunda.