1. 1.
  displacement kelimesinden gelmektedir. asıl anlamı yer değiştirmek demektir, fakat türkçede özellile futbolda rakibinin alanı, bölgesi, sahası anlamına gelmektedir
  1 ... devedikeni
 2. 2.
  bir erkek için kayıpederlerin memleketidir.
  1 ... donnie darko
 3. 3.
  spor takımlarının kendi kentleri dışında maç yapmaya gitmesi.
  ... cavit
 4. 4.
  sen uyu; ben deplasmana kaçayım
  yollarda inceden cıgara sarayım
  sevgilim, bu gece hiç bekleme beni
  aşkından da önce gelir göz göz sevgisi
  2 ... gerko
 5. 5.
  Kendi tribününde umduğu bulamayan tribün çocuklarının esas zevki aldığı yerlerdir. Ömrü deplasman da geçiren kişiler daha bir itibar görür tribünlerinde. Tribüne ilk başlayan genç insanlara kesinlikle önerilmez yoksa yolda şahit olunan olaylardan dolayı takıma ve bir çok olaya nefretle bakılabilir. Kardeşlik olgusu çok gelişmiştir. Kişiler yedikleri ve içtikleri bütün yiyecekler paylaşılır. Kente girişlerde yapılan aramalarda bile kendi durumlarıyla dalga geçerler. Milletin binmeye korktukları otobüslerle uzun yolculuklar yapılır. Tabii bu otobüslerde emanet ve bir çok şeyin bulunması olağan karşılanır. Otobüsün zulaları benim diyen polis amirlerinin göremediği emanet vb. şeylerle dolup taşmıştır. Deplasman otobüslerinin en önemli özellikleri bozuk koltukları ve yanıp yanmadığı belli olmayan kaloriferler. Deplasmanın en önemli özelliği mutlaka taş yemektir yoksa deplasmana gelindiği kolay kolay anlaşılmaz. *

  Edit: En baba besteler tabii ki deplasman yollarında çıkarrr.
  1 ... elm sokagi tabelasi
 6. 6.
  kesinlikle tribünün tadı, tuzu, biberi. gitmeyenin anlayamayacağı, hiç bir güvenliğiz olmadan oraya buraya neredeyse siz farkında olmadan gidilen yer. 8-9 saat süren yolların 13 saat sürme sebebi.

  istanbul takımını destekliyorsanız ve istanbul sınırları içindeyse gideceğiniz saha geceden beklerseniz biletlerin çıkmasını, gidip kuyruğa girmeyi...

  (bkz: 2 mart 2008 beşiktaş galatasaray maçı)
  ... alcoholica
 7. 7.
  (bkz: kuzey ırak)
  ... engineer
 8. 8.
  tribünün, futbolun tadı tuzu biberi. otobüsüyle, eğer varsa mevzularıyla, muhabbetiyle, alkolüyle vs., değişilmez olan.
  1 ... alcoholica
 9. 9.
  eğer bir takıma aşıksan onu o aşkı farklı yerlerde gösterme imkanına verilen bir diğer ad.Bir yaşam biçimi olarakta bilinir.
  ... keditestisleriyleoynayanfare
 10. 10.
  deplasmana gitmek bir taraftar için hacca gitmek gibi birşeydir. siteden, dernekten, tribününün büyüklerinden bir yerden duyarsın o hafta maça gidelecektir. kimi zaman kendi paranla otobüs minibüs tutarsın. kimi zaman yönetimden veya bir işadamından bedava otobüs gelir. eğer kendi cebinden gidilecekse o hafta aç gezersin çünkü yola gideceksindir artık sadece kendini düşünemezsin yola çıktıktan sonra o otobüsteki tribündeki herkes senin abindir kardeşindir.

  bir hafta çabuk geçer gidelecek gün gelip çatar. evden çıkarken ailenle vedalasırsın annen baban razı değildir gitmene zaten kimi zaman kaçak düşersin yollara atkın boynunda forman üstündedir buluşma noktasına koşar adım gidersin. herkes toplanır büyükler bir konuşma yapar. kavga yok küfür yok polise dalaşmak yok ama nerde bi olay oldu mu en önde onları görürsün.

  yola düşersin kimisi dalıp gider kimisi bira sigara ot içer. özel organize edilmeyen otobüslerde ortam hiçte nezih değildir. bir anda bir beste patlar herkes ayılır şehre yaklaşmışsındır tüm heyecan başlamaktadır. gururla inilir genelde külüstür olan otobüsten polis araması, taşlama, kovalama, küfürler sonra stata girersin pankartını asarsın burdayız der gibi atkılarını açarsın gururla. maç oynanır sesin patlayana kadar bağırırsın kazanırsan ne ala çünkü o zaman dönüş yolundaki neşeyi hiçbirşeye değişemezsin o galibiyette senin hakkın vardır x şehri senin sayende kazanmıştır. ya kaybettiysen hatta küme düştüyse takım, elendiysen ağlarsın en isyankar besteleri avaz avaz bağırırsın sonra kabullenirsin hüzün çöker içine o yol bitmez işte o zaman o külüstür deplasman otobüsünde. işte böyledir deplasman otobüsü çile şiddet neşe hayatın tüm renkleri ordadır.

  dipnot: miras değil alın teri
  2 ... eskizamanhikayesi