bugün

var olan herşeyin aslında olmadığı gibi bir felsefenin ürünü olan bir düşüncedir. eğer ki düşünce bu yönde değilse koyver gitsindir!
(bkz: deniz gezmiş in hırsız olduğu gerçeği)
(bkz: bebelere balon)
amerikaya posta koyma adına bir kaç slogan atmaktan başka memlekete bir faydası olmayan şahsiyet için söylenen en doğru laftır. Solcu arkadaşlar kızacak ama gerçek bu dostlar, zaten solcuların karakterinde de memlekette suya sabuna dokunmamış, tipleri meşhur etme olayı var. Aynı şekilde Uğur Mumcuyu da örnek verebilirim, sağlığında bir iki kere tvye çıkmış, ölünceye muhtemelen sadece cumhuriyet okurlarının bildiği uğur mumcu halk kahramanı olmuştu.

Ölmüş birinin arkasından konuşulmaz şeklinde entryimin eksileneceğini bildiğim halde, açıkca söyleyebilirim ki, Deniz Gezmiş, eşkıya psikolojisinde birisiydi, yaptıkları zaten bunun en büyük ispatı. Haa Amerikaya posta koydu filan dersen, elin oğlu daha bir kaç ay önce gemiye binip israilin üstüne yürüdü, üstelik de bazıları hayatını kaybetti. Mavi Marmara baskınında ölenleri hiç hatırlamaz bu solcu pıtırcıklar.
doğru ve haklı önermedir.arkadasında ne bir kitap ne eser bırakmamış sadece idam edildiği için bu kadar sevilen biridir deniz gezmiş.sıradan bir solcuydssu deniz.neyse Allah rahmet eylesin.
ölüme giderken bile idealinden vazgeçmemesidir onun büyüklüğü. ne kadar basittir değil mi, 'öldüğü için kahraman oldu' demek! eline üç beş kalem defter alıp okula gidip orada ciks bir cafede oturup italyan kahvesi içmeye benzemiyor ölümünü bile bile idealinden vazgeçmemek!
olabilir. yani mesela bizim mahallede nihat abi var gözleri kurbağaya benziyo vırrak vırrak muhaha, o da ben aslında arabayım diyodu bi gün baktık cidden düt düüüt diye gidiyodu olabilir yani balon olmak güzel ki hem uçuyosun ne güzel aşağıya bakıyosun ama ben bakmam altıma sıçarım be.
siradan bir solcu genctir deniz gezmiş. Sadece solcular idam edilmemiştir bu darbelerle dolu ülkemde. Sağcilardan idam edilenler neden bukadar hatirlanmiyor? Söyleyeyim. Cünkü sevgili sol muhelafetimiz herşeyin uzerinden olduğu gibi ölmüş bir gencimiz olan deniz gezmiş üzerinden bile okadar çok siyaset yapiyor ki herzaman bukadar gundemde. Bari davasi adina ölmüş bir genci beş, on oy daha fazla alicam diye kullanmayin.
(bkz: teşbihte zırvanaya ulaşmak)
senin aşkın balondu söndü. ama öyle deme ya montu ile bir devrim yarattı sonuçta. esnaf o devrimin meyvelerini hala yemekte. ah bir de düşüncelerde aynı olsa. o montla sıçın emi!
cumhuriyeti devirmek için, atatürk ilkelerini, inkilaplarını devirmek için var gücüyle savaşan başarısız devrimcinin balon olmasıdır.
deniz gezmişe balon diyen şahıs ülkesinin yakın tarihini bilmiyor demektir , e cahil adama ne denir ki...
düşünemeyenlere, dedelerinin ismini unutanlara ve hatta yüzyıllar öncesinin hayaliyle yaşayanlara bile adını ezbere söyletebilmiş gerektiğinde banka soymuş (ama hortumlamamış), gerektiğinde filistinde savaşmış (ama sahte gözyaşı dökmemiş), gerektiğinde sloganları ve şiarlarıyla amerikan filosunun karşısına dikilmiş (abd'den türkiye ye emir yollamamış, önderliğinden önce beyaz saraydaki başkandan onay almamış) ve yine gerektiğinde bedenini teslim etmiş (klavye başında delikanlılık yapmamış)kadar balondur.

unutmadan söyleyelim bir de kadın yaralamıştır -silahından kendi halkını yaralayan tek kurşun-

ama ne yaparsın işte ki silahsız bir şekilde onlarca kadını-anayı yaralayanların iktidar olduğu bir dönemde deniz gezmiş ve arkadaşlarının balon olması, o balonun içindeki havayı vücutlarında farklı işlevlerde kullananların iddiasıdır. o havanın adı bağımsız türkiye ise eğer ülke üzerindeki abd ve arap emperyalizmine şakşakçılık yapanların ciğerini yakacak havadır, o hava sınıfsız bir dünya ise eğer zihniyetinde uşaklık olanları temizleyecektir, o hava halkların kardeşliği ise eğer kanla beslenenleri soluksuz bırakacak ve yeryüzünden temizleyecektir.

diyelim ki deniz gezmiş bir balondu ve şişirilmişti ama bunun yanında şunu da diyelim deniz isimli balonu şişiren halk sevgisi ve bağımsız türkiye tutkusu bu sevgi ve tutkudan korkanları yok edecektir.
darağacında üç fidan kitabını okumuş insan söylemi.
(bkz: deniz gezmiş mi okumuş mu)
doğrusu için;
(bkz: deniz gezmiş in metalaşmış olması)
yaptığı devrimci mücadeleleri, Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü, 6. filoyu denize dökmesi vs vs hiçbir şeyi hesaba katmasak bile, sadece idam edilmeden önceki savunması yeter.

işin acı tarafı da, deniz gezmiş balon yeaaa diyen klavye kahramanlarının bu ülke için bi bok yapmamış olmasıdır...
(bkz: uçan balon che)
deniz gezmiş'e değil temsil ettiği değerlere balon demektir ki külliyen yalan bir söylemdir. temsil ettiği değerlerin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız okuyunuz biraz.
bazı havaların, iddaa edilen balonu dolduramayacak kadar fason olmasından bile daha acınacak bir durumdur. eleştirmek kolaydır. okumak, öğrenmek, empati kurmak, savunurken ölmek, ölürken savunmak, yitmek, nesillere önder olmak ya da savunulan fikirlerin onlarca yıl sonra zıt güruhlar tarafından savunulmasını sağlamak zordur. zor ile savaşmak her babayiğidin harcı değildir. göt ister. bunun için göt olmak yetmez, sağlam bir göte sahip olmak gerekir. çünkü tüm bunları savunan götü değildir insanın, ta kendisidir insanlıktan nasibini almış olan!
tamamen çok doğru olam önerme.bir başarısı olmayan gençlere bir şeyler aşılayamamış görünürde vatan sever olan sırf ideolojisini destekleyenlerin onu bir kahraman yapan boş beleş adamdır deniz gezmiş..bu adam için bir de dizi yapmazlar mı hey allahım.

çok normal bizim ülkemizde sol görüşlü olanlara daha entel daha bilgili (aslında içi boş)gözüyle bakmak.zamanında birileri iyi edebiyat yapmış fakir edebiyatıyla kendilerini acındırmış demek ki.
sırf savunma metni bile deniz gezmiş'in ne bıraktığını göstermektedir. okuyunuz ve vatansever devrimcilik kendini bu uğurda feda etmek nedir anlayınız.

bu da kendi sesinden savunması:

http://www.facebook.com/v...137922510892&comments

"ben, yusuf aslan, hüseyin inan, sinan cemgil ve alparslan özdoğan beraberdik.

iddianameye karşı diyeceklerim mevcuttur, iddianame kelle istemek için hazırlanmıştır. yapılan tahliller yanlıştır, hatalıdır, değerlendirmeler keza isabetsizdir. yalnız biz varlığımızı hiçbir karşılık beklemeden esasen türk halkına armağan etmiş bulunuyoruz ve türk halkı ve devletin bağımsızlığına armağan etmiş bulunmaktayız.. bu sebeple ölümden çekinmiyoruz.

biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen türkiye'nin bağımsızlığını temin edemedik. bugüne kadar da bu özlem içinde kaldık."

"iddianamede geçen ve bana affedilen bir cümleyi kabul etmiyorum. ben silahımı halka ve orduya karşı kullanmadım, ancak vatan hainlerine karşı kullanmak maksadıyla taşıdım ve halka ve orduya karşı kullanırım, şeklinde beyanda bulunmadım.

öteden beri arzetmiş olduğum gibi, bu ülkede anayasa'yı en fazla savunanlar bizleriz. anayasa'yı ihlal edenlerse ortadadır. anayasa'nın uygulanmasını isteyen gene bizleriz. anayasa'yı uygulamayan yavuz kimselerse hâlâ ortadadır. ve yine o kişiler bizim kellemizi istemektedirler.

iddia makamı bizim vermekte olduğumuz bağımsızlık savaşına karşıdır. türkiye cumhuriyeti anayasasına karşı, reformlara karşıdır.

onlar 36 milyonluk ülkenin bütün yükünü 20 gencin üzerine yıkmaya alışmışlardır.
bizi bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden hepiniz dahil, sizlersiniz.

ve sonunda idam isteği ile buraya getirildik.

türkiye'nin bağımsızlığından başka hiçbir şey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk, varlığımızı türkiye halkına armağan ettik. bunun aksini iddia edenler vatan hainidir.

biz stratejik olarak düşüncelerimizi hiçbir zaman saklamayız. hangi şartlar altında olursak olalım bunu açıkça söyleriz. düşüncelerimizi mezara kadar götürürüz. nasıl burada namluların ve dipçiklerin gölgesi altında konuşuyorsak, düşüncelerimizi her zaman açıkça ifade ederiz.

tarih evvelce bunu yapanları nasıl temize çıkarmışsa bizi de temize çıkaracaktır. buna da inanıyoruz.

profesyonel devrimci bugünün türkiye'sinde kendini hayatı boyunca türkiye'nin bağımsızlığına adayan kimsedir.

fikir özgürlüğünü ve anayasayı paravan yapanlar önceleri atatürkçü geçinirken, onun fikir ve şahsiyetini de küçük görmeye başladılar şeklinde ve sadece mustafa kemal tarafını beğeniyorlardı şeklinde bir cümle mevcuttu. bunu kesin olarak reddediyorum, asla kabul etmiyorum. diğer yurtseverler de bunu kabul etmez, bu kasten tahfif edilmek isteniyor, gerçekler örtülmek isteniyor. bu cümle art niyetle hazırlanmıştır. bu memlekette mustafa kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz.

35 milyon metrekare vatan toprağı işgal altında iken bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. mustafa kemal sağ olsaydı bugün çok şaşırırdı.
hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir. anayasanın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. bu sebeple anayasal bir davranışta bulunduk.

yaptıklarımızın haklı olduğuna inanıyorum. halen de bu inancı taşıyorum.
türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün ve ben 24 yaşındayken kendimi türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
(bkz: nihilizm)
(bkz: ben aslında yoğum lan yoğum)
deniz gezmişi eleştirmek nasıl da tabu, kendine devrimci,solcu diyen arkadaşlar için.
bu kadar korkma arkadaşım eleştiriden.bir insanın sıçma şekline dahi eleştirel yaklaşman gereken sen,maşallah muhafazakar dediğin,sağcı dediğin insandan daha çok kabulcu,slogancı,ezberci yaşıyorsun.
insan ulan bu adamlar,tabiki de eleştirilecek.hele ki vatanseverlikten,vatan hainliğinden,mustafa kemalden,milli bütünlükten bahsediyorsa bu sistem karşıtı,devrimci adamlar,eleştirinin kralını hakediyordur hiç kusura bakma.
ha sen bunlar icin benim peygamberlerim diyorsan o ayrı ama o zaman da bana solculuktan bahsetme çünkü; solculuk dünyanın hic biyerinde böyle bişey değil.
birleri sağcı olmuş birileri solcu olmuş girmişler birbirlerine. vatan da vatan diye bağırıyorlar. vatan için ne yaptılar diye baksan ikiside fos.

o kadar zaman geçti aradan. kabullenin artık , el oğlu sizi kullanıp memleketin anasını ağlattı.

ne biri, alayı balon o dönemin. kahraman arıyorsan yüzyılın başlarına gideceksin. oralarda aramanada gerek yok. sokakta tuttuğunun hepsi kahraman.