1. 1.
  donanimini musterinin karsilamadigi/vermediği kiraladigi server.

  diger ihtimal colocation'dir.
  ... hengame
 2. 2.
  yalnızca bir kişinin kullanımına sunulmuş kiralık sunucudur. virtual private server'dan bu noktada ayrılır, tüm sistem kaynaklarını yalnızca siz kullanırsınız, doğal olarak fiyat yüksektir, abd ya da almanya'dan türkiye'de alacağınız hizmetin çok daha kalitelisini türkiye'deki fiyatların çok çok altında alabilirsiniz. ismi duyulmuş firmalardan bazıları
  (bkz: http://www.ev1servers.com)
  (bkz: http://www.softlayer.com)
  (bkz: http://www.layeredtech.com)
  (bkz: http://www.1and1.com)
  (bkz: http://www.networksolutions.com)
  ... kisinin degeri aradigi seydir
 3. 3.
  internet dünyasında belirli bir içerik ve üye sayısına sahip , shared hosting yada vps seçeneklerinde serveri kasan web siteleri konusu olan dedicated servers'e taşınırlar . Bu serverler yukarıda tanımları yapıldığı gibi web sitesine , daha doğrusu kişiye özel bilgisayarlardır . Diğer türlerde ( shared hosting - vps ) bir serverde birden fazla site barınırken dedicated serverde 1 tane web sitesi barınır . Bu bilgisayar özelliklerinde en önemli parçalar işlemci - ram ve hdd'dir . Bu parçaların özellikleri ne kadar iyiyse buna paralel olarak web sitenizin hızı da o kadar iyidir .

  Bu serverlerin fiyatlandırılması genel olarak aylık olmaktadır . Eğer paranız çoksa 1 yıllık ödeme şekilleri de mevcuttur . Fiyatlarda dalgalanmalar bulunmaktadır ; 25 dolara da , 1000 dolara da bir çok seçenek mevcuttur . Bu fiyatlandırma ; şirket kalitesine , server bileşenlerine , istediğiniz özelliklere ... göre değişir . Artık kiralamadan önce bir araştırma yapmanız gerekmektedir .

  Eğer çok daha bir siteye sahipseniz , 100k - 500k lık trafiğe sahipseniz işler daha da karmaşıklaşır . Bunun için artık 1 dedicated server yetmez . Sitenin database'si için ayrı bir server , yedekleme için HDD kapasitesi büyük olan bir server , resimlerin veya içeriğin bulunduğu ayrı bir server gerekmektedir . Kısaca bir tane web sitesi için 4 - 5 tane , yüksek konfigrasyonlu sunucular iş yapar . Tabi bu işler webmasterin gelebileceği son noktadır . Bütün para kaynaklarını buraya aktarmalıdır çünki maliyeti oldukça fazladır .

  Ülkemizde yukarıdaki gibi web sitesine sahip insanlar genellikle Almanya lokasyon tercih etmektedirler . Hem erişim süreleri oldukça düşük ve seçenekleri oldukça fazladır . Genel olarak da NetDirekt veri merkezini kullanırlar . Fakat yukarıda bahsettiğim oldukça yüksek hitli sitler için Dünya'nın sayılı şirketlerinden olan SoftLayer , ThePlanet , Layerdtech ... devreye girer . Diğerleri de devrededir fakat koskoca site içeriğini dandik bir sağlayıcıya koymak pek akıl karı değildir . Site çalışanları ile görüşür , gereken işlemleri yaptırır , para aktarılır ve sunucular devreye girer .

  Biraz da Türkiye'deki durumdan bahsedelim . Bu hizmetin çeşitli faktörlerden dolayı ( türk telekomun altyapısının yetersiz oluşu , elektrik fiyatları , kaliteli hizmet verebilmek için yeterli sermaye olmaması ... ) önü kesilmektedir . Ama olumlu yanları da vardır ; pinglerinin düşük olmasından dolayı hızlarda gözle görülür bir artış yaşanır , sorunları kendi dilinizde anlatıp çözüm yolları denersiniz vs vs ...

  işte bazı Türk Dedicated Server sağlayıcıları :
  (bkz: http://www.radore.com)
  (bkz: http://www.teklan.com.tr)
  1 ... storax
 4. 4.
  sadece belli bir işi yapmak üzere konfigüre edilmiş server'lara verilmiş isim.

  herkesin anlayacağı dille anlatayım; bir multiplayer oyunu sadece üzerinde çalıştıran, üzerinden oyuna oyuncu olarak dahil olunamayan server tipi dedicated server'a örnektir. bu oyunların 7/24 açık duran server'ları hep böyle server'lardır, ola ki windows'ta oynadığınız oyunun linux'ta server'ını gördünüz, böyle server'lar hep bu server'lara örnektir.

  hosting jargonundaki adı ise dedicated hosting olarak bilinir, orda dedicated denmesinin sebebi yine aynıdır, web siteniz ya da hizmetiniz her ne ise diğer müşterilerin hizmetleri ile aynı server'da shared hosting olarak tutulmaz, kendine tahsis edilmiş apayrı server'ı olur.
  ... agactan yaptim al