bugün

Yüksekova da bir köydür. yüksekova ya en uazk köydür aynı zamanda. gidilmesine çoğunlukla izin yoktur. ırak yürüyerek yaklaşık bir saat sürer. doğası nefistir. öğretmen oraya gittiğinde altı ay oradan çıkamaz. yakın zamanda ev telefonu bağlanmıştır. dağların eteklerine yapılmış taş evler görülmeye değerdir. nedendir bilinmez bütün devlet memurları (asker, öğretmen, sağlıkçı...) oraya gitmekten korkar.

her yıl düzenli olarak aşıların yapıldığı ülkemizde geçen yıl oradaki çocuklar ishal gibi çok basit bir hastalıktan ölmüşlerdir ki bu bir sağlık skandalıdır. tabii ki kimse bu skandalla ilgilenmemişdir. çünkü benim ülkemde insan hayatının bir anlamı yoktur. olay hasıraltı edilmiştir.
21 ekim 2007'de bu bölgede yaşananlar, türk halkını acıya boğmuştur. ocaklar, umutlar, gencecik yürekler yine söndü, yine soldu.
(bkz: dağlıca taburu)
(bkz: dağlıca karakolu)
2004-2005 yılları arasında 3. komando tugayına bağlı özel harekat birliğinde asteğmen olarak vatan borcumu öderken pkk'lı köpeklere en çok kan kusturduğum hakkari yüksekova nın en belalı bölgelerinden biridir. halkının içinde askerleri seven çok olmasına rağmen çapulculara yavşaklık yapan daha fazladır. lanet olası yerde kalıp almam gereken intikamlarıda almalıydım her neyse 1 sene boyunca sağlam köpek öldürdüğüm bölgedir. severim.
adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Kozan)
Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Tutak)
Trabzon ilinin beşikdüzü ilçesine bağlı bir köydür..
pkk'nın döşediği mayını eliyle imha etmesi için emir verdiği üsteğmen çağlar canbaz'ın ölümüne sebep olan eski dağlıca komutanı onur dirik'e verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası askerî yargıtay'ca onanmıştır.
zonguldak ili ereğli ilçesine bağlı köy.
(bkz: oramar)
en çok şehit verilen köylerden birisidir. uğruna düşmedik uçak, helikopter , yanmadık tank, zırhlı araç kalmayan
ve de en önemlisi her yaştan yüzlerce güvenlik görevlisinin şehit olduğu gözümde beş para etmeyen yer.
pkk'nın yürekleri dağlayan eylemleriyle anılan köy.
Hep ihanetin adı oldun.bu lanet de sana yeter.dilerim ki bu ihanete ortak olanlar dilerim ki her iki cihanda dağlanasınız.
lord of the rings'teki aragorn'un hainler ordusunu çağırdığı o dağ neyse, bizde bu o'dur.
sürekli şehit verdiğimiz vatan toprağı.
sürekli pkk'lı piçlerin kanını ve kendilerini gömdüğümüz vatanım.
burada askerlik yapan insanlar şu anda ölümü bekliyor.

düşünsene, aynı koğuşta yattığın devren, bir gün zırhlı araçla devriye gezerken hop bombalıyorlar, yuvarlanıyor yamaçtan, pat ölüyor. sonra sen gidip aynı koğuşta yatıyorsun. 15 kişi eksilmiş koğuştan. sonra yeni askerler geliyor. daha 20 yaşında var yok. onlar da ölümü bekliyor. sen ölürsen hiçbir şey de değişmeyecek üstelik. en fazla haberlerde kişi sayısını bir kişi arttıracaksın. 9 ise 10 olacak senin varlığınla. çok tuhaf gerçekten.

geberin.
Söylenirken bile bir bela, uğursuzluk hissi veren bölge.
aklıma geldikçe lanet ettiğim yer. şehitlerimizin en çok verildiği yerlerden biri.
bütün şehitlerimize allah rahmet eylesin. unutmadık.
gün içinde yapılan pkklı itler tarafından yapılan saldırı sonucu 3 asker hafif şekilde yaralanmış. it soyları tarafında ise durum bu;

https://twitter.com/Efele...status/706833687460114433
Sağlıcakla kal dedik, Dağlıca’da kaldılar,
Umutlarını, her birinin yarınını çaldılar,
Telsizlerle ihbar edip uçuruma saldılar,
Soysuzluğa her dem çanak tutanlarımız…”

Yüce dağlar başında doruklardayız
ihanet çemberinde soluklardayız,
Ay vurunca geceye yola koyulur,
Karanlığa siperler kazanlarımız.

Vay lele yar gün ola yana Dağlıca,
Dağlanan yürek sana Dağlıca,
Vay lele yar dar ola cana Dağlıca,
Kana kana kanla dola Dağlıca

Dile gelsin dağ bayır satanlar için,
Sürülere katıp da kaçanlar için,
Sonsuzluğa yürüsün gidenlerimiz,
Soysuzluğun kalbini delerek geçin

Vay lele yar gün ola yana Dağlıca,
Dağlanan yürek sana Dağlıca,
Vay lele yar dar ola cana Dağlıca,
Kana kana kanla dola Dağlıca

Vay lele yar,
Burada geceler karabasan,
Mayınla göğe uçar
Göç eyler kara basan,
Dolunayda yıldızlaşır uçanlarımız,
Karanlığa yer yer ışık saçanlarımız.

Vay lele yar, gün olur bir yıldız kayar,
Zap suyundan sesimiz maveraya akar,
Dolunayda yıldızlaşır uçanlarımız,
Sonsuzluğun burcuna çıkanlarımız.

Vay lele yar, bir gece pusu kurdular,
Gönülde sermest olmuş kuşu vurdular,
Dolunayda yitip gitti uçanlarımız,
Karanlığa her dem ışık tutanlarımız.

Sağlıcakla kal dedik,
Dağlıcada kaldılar,
Umutlarını her birinin yarınını çaldılar,
Telsizlerle ihbar edip uçuruma saldılar,
Soysuzluğa her dem
Çanak tutanlarımız…

Vay lele yar ne olaydın benim olaydın
Katlime sur gönlüme ferman olaydın
Vay lele yar ben olaydım erin olaydım
Düğün alayında bir mevzi bulaydım..”

Söz: Nimetullah SUCU
Usta birliği buraya çıkan arkadaşlar için bilgi verebilirim. Ulasmaları yeter bir dm kadar uzağınızdayım.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar