bugün

izleyeni, reklamı yapılan ürünün şirketinin sahibi bile olsa, bir daha o ürünü alamayacak derecede kendilerine ve ürüne antipati duyduran, sanal karakterlerdir.. sanal oldukları için dayak atmak zordur.. bir kere ben lion king'deki orospu çocuğu amca aslana (neydi lan adı da bunun?.. çok puşt bir karakterdi ama..) kızmıştım da dövmeye hamle ettim, sinemadan attılar.. siz denemeyin yani..
vakit kaybetmeden örneklere geçeyim:

calgon reklamlarındaki sitemkar ustalar: bunlar reklamı inandırıcı kılmak adına aktör değildirler, muhtemelen rol yeteneği kısıtlı gerçek tamircilerdir.. kendilerine inanılmaz bir güven ve tamir ettikleri çamaşır makinasına inanılmaz bir sahiplenme duyarlar.. nedir olay, kireçlenme olmuş.. bu neyin şovudur arkadaşım?.. ağlayacak neredeyse..
- sorun nedir?
+ uff.. (ingiliz anahtarı yere bırakılıyor, ufka bir bakış atılıyor.. sıkıntı, gözlerden okunur vaziyette..) sorun mu, sorun makineniz..
- n'olmuş?
+ kireçlenme yapmış.. bi de n'olmuş diyor.. ne biçim bakıyorsun lan sen çamaşır makinene ha?.. milli servet la bu!..
- a-a, üstüme iyilik sağlık.. deli mi ne ayol?..
+ çamaşır suyunu bol buldun at da at anasını satayım.. hiç düşünmek yok bu makine kireçlenir mi, derdi var mı, usta üzülür mü, ohh!.. yazıklar olsun..
- ay ne bileyim ben be..
+ hep bu umursamazlık yüzünden oluyor her şey zaten.. ühü.. biraz hüh, biraz bırakın vurdumduymazlığı ühüh..
- usta n'olur ağl..
+ ağlamıyorum ben!!!!..
- tamam bir dahaki sefere daha dikkatli oluruz..
+ lütfen!.. bir dahaki sefere calgon kullanın.. ayıptır..

manyak herifler.. bu nasıl bir mesleğini sahiplenmedir.. tüylerim diken diken oluyor..

ace reklamındaki gömlek kirleten ruh hastası karı: bak buna dayanamıyorum.. bu yüzsüzlük, bu cesaret kanımı donduruyor.. sen git röportaj yaptığın kadıncağızın üstüne sorgusuz sualsiz birden laap diye kahve boca et.. hayır yanacak kadın.. deli midir nedir?.. bana rast gelseler valla dalarım.. yani dalamam da kadın sonuçta karşımdaki, ama baya bir söverim.. ya çıkmazsa ulan o leke.. alacak mısınız bana gömleğimi?.. hadi çıktı diyelim, ben zorunda mıyım bu gergin bekleyişi yaşamaya, ucunda bir ödül mü var?.. ödülüm gömleğimin temiz olması ki zaten temizdi akli dengesi bozuk bir bayana rastlayana kadar.. dövülesisiniz..
gerçi burada gömleğine tecavüz edilmesine ses çıkarmayıp, gömleği geri alınca hayran hayran kuş gibi teşekkür edenleri de tokatlamak gerekiyor.. keriz misiniz, nesiniz anlamadım ki..

tefal girl: fazla söze gerek yok, kendisi zaten bir olay.. bir reklamın, izleyenin gözünü kan bürütmesi doğru bir pazarlama anlayışı mıdır?.. tefal babamın olsa almam artık.. gerçi babamın olsa niye alayım, bedava gelir zaten.. ama olsun feci sinir bir kız.. bir de çirkin üstelik.. espri mi yapıyor ne yapıyor belli değil.. ''benim ellerim yok kı..'' diye.. bunu dövmek yetersiz, mortal kombat'da bir scorpion vardır, bildin mi?.. o yapar böyle bir kanca fırlatır, rakibini yakalar, kendine çeker sonra da döve döve sıçtırır..
o lazım gelir bu kıza..
- benim ellerim yok ki..
+ come herreeeeeeeee..
- tefal, sen her şeyi düş.. aaaahhh anam..
ya 'ah anam' şimdi di mi?.. anacın yemek için yardım isterken neredeydin be fare suratlı?..

devamlı böyle şeyler düşünüyorum ben tv izlerken..
(bkz: çantasında perwoll narin sihir taşıyan kız).
(bkz: turkcell tavuğu) *
çelik. *

civatası mı gevşeyecek, platini meme mi yapıcak ne bileyim bişi olsun gözükmesin artık gözüme..malulen emekli olsun hiç olmadı. tatile bizzat ben göndericem, yeminlen.
nisübet..
yıllar önce tefal reklamında oynayan bir kız vardı. yardım isteyen annesine "ama kollarım yok ki" gibisinden bir laf söyler, bu tavrı ile şahsımı çileden çıkarırdı. sanıyorum bu başlığa o kızdan daha fazla yakışan birisi olamaz.
mr muscle reklamındaki uyuz.

edit: budur - http://www.mrmuscleonline.co.uk/
sakız reklamında ağzını yaya yaya yımşşak yımmşak diye sakız çiğneyen kız. anlıyoruz gözlerin yeşil ama iğrençsin ayrıca eleniceksiiğn!*
ayşe teyze
Blendax reklamında kız arkadaşının köpeğinden bile daha az değer verdiği erkek arkadaşı .
Salla başı al maaşı atasözünün karşılığı bu herhalde .
Sallıyor saçları hop gay oluo , sallıyor saçları hop opera , hop köpek kucakta kötü örnek oluyor kızlara.
Benden öle taleplerde tepkim o çocuğunki gibi olmaz . Acayip şaşırır o saçlarını sallarken .
(bkz: Kadirizm)
alpet reklamındaki spor yorumcuları, koca koca adamlar araba oynayıp, manyak manyak hareketler yapıp, sesler çıkarmaya.

(bkz: alpet reklamları)
rondo reklmında kızın son bisküvisini yedi die olcak işmi çocuğu maymun etti. surat beş karış son rondomu yedi. yediyse yedi arkadaşım ne polemik yaratıosun.
bazılarını atlamışım.. kahretsin çok fazlalar adamım..

panda pandası: panda isimli kolpa hazır dondurma markasının çok orjinal bir fikirle reklamlarında başrol verdiği animasyon pandadır.. hemcinsleri çin'de bambu kemirip yaşam savaşı verirken bu dallama ''donduvma vav mı donduvmaa?..'' der millet de bunun inanılmaz sevimli bulur, 'donduvma'larından verirler..
soğuk terler boşaltıyordum görünce bu reklamı.. neyse ki artık bittii.. şirket iflas etmiş olabilir.. zira gayet ateşli bir hayvansever ve hayvan hakları koruyucusu olan ben bir an için bile olsa pandaların neslinin tükenmesini dilemiştim, bu yaratığı ilk saklandığı yerden çıkarken gördüğümde..
''donduvma vaav mı donduvmmaa'' bir insan bir pandaya dalmak ister mi?.. istiyormuş işte..

nescafe gençleri: bu gençler 7/24 evde oturup dvd izlerler.. işleri, güçleri, okulları, aileleri yoktur.. eşit sayıda kız-erkek oranlı, antipatik arkadaş gruplarını toplarlar, başlarlar film izlemeye.. bunların erkekleri de erkek gibi değildir.. tıfıl, küfretmeyen kız gibi tiplerdir.. hep nescafe içerler, saçma sapan oyunlar oynarlar kızlarla birlikte.. kızlar zaten moron.. bir kere de bir maç izleyin kardeşim, hayır!.. ancak kızlarla oturup 'hangi nescafe hangi bardakta' oynayın.. sonra da isterik kahkahalar atın..
bilmeyen adam da türk gençliğini böyle zanneder.. ben utanırdım şahsen böyle şopar bir gençliğin üyesi olmaktan.. vanilyalı nescafeymiş.. vanilyanıza sıçayım, deli herifler..

vadaaaa: bunu herkes çok beğeniyor.. baya da başarılı oldu kampanya, biliyorum.. ama birader, sormadan edemeyeceğim:
nesiniz lan siz?.. bebek desen değil, hayvan desen değil, gremlin desen değil.. oyun hamurundan bozma mor yaratıklar desen, heh işte o.. böyle karakter mi olur lan?.. bir de devamlı vadaaa diye derileri yüzülüyormuş gibi bağırıyorlar.. derileri de yok ki..
bana ne kazandırıyor bu arkadaşlar, faizi mi yükseltiyorlar bonus mu veriyorlar?.. aklımda hiç bir şey kalmıyor, bu şeylerin orijinini çözmeye uğraşırken..
sizi de sevmiyorum vadalar.. babanızı severdim ama..

ozgur kiz in sapigi: bir de bu 'özgür kız' temalı saçma hazır kart reklam serisi vardı.. ama bu seride benim dikkat çekmek istediğim karakter, yedi düvele yayılmış nil karaibrahimgil antipatime rağmen, onu daima takip eden tekinsiz sapık.. sonuçta kız rolünü yapıyor.. senin olayın nedir arkadaş?.. herkes bacısı bellemişken özgür kız'ı sen bir gördün, dağ tepe demeden mecnun oldun karının peşinden.. bir de gidip adam gibi ilan-ı aşk etsen elinde bir kutu çikolata bir demet de gülle, ona da eyvallah.. arkadan arkadan gizli gizli takip etmeler falan.. silik de bişiydi zaten..
niyetin nedir abicim?.. zaten sonra da yüzüklü müzüklü kötü adamlar girdi hikayeye, iyice yalan oldu senin çıkma teklifin.. dongoz herif..
tac reklamların da perdelere dolanıp havluları burunlarına sokan ben evim de mutluyum imajı veren caresiz ev kadınları.
arçelik'in son reklamında oynayan çocuk zannımca reklam tarihindeki en dayaklık karakterdir. ondan sonra mevzu çıkarılıyor millet çocuğunu dövüyor diye. böyle oğlu olan baba allahın her günü verir sopayı sıpaya...
regal reklamlarının ukela karakterleri. dayak atarlar (sonrasında sadece dayağı andıran sesler gelmeye başlamıştır) ama aslında kendileri dayaklıktır.
pinar beyaz reklamında oynayan sevimli velet. o kadar sevimli ki yanımda olsa kaçardı benden eminim *

-pınar beyaz bitince ne yaparsınız?

çocuk:-böyle ağlıyormuş gibi yaparım. üüüüü
cosla leke çıkarıcı reklamında ki adamdır o. kardeşim bırak çamarışı,bulaşığı git kahvede okeye dördüncü ol, sineklik yap. ne o öyle pembe t-shirtler falan gömlek temizlemeler. delikanlı ol.*
şişkinlikten çok çeken, activia'yla rahatlayanlar.

özellikle bir reklamında mavi gözlü, saçı toplu bir kadın var, "activia yiyorum, çok rahatım" diyor kendisi. "çok rahatım" derken de elleriyle karnından aşağıya doğru bir hareket yapıyor, (tuvalette cıırtt diye çıkarıyorum ne var ne yoksa der gibi). o anda insanın içinden hiç de iyi şeyler geçmiyor bu kadın için.
vodafone reklamında şoföre "gel gel, topla topla, hooop! KOMUTLARINI VEREN tiynetsiz. vericen odunu vericen hortumu.
118 80 reklamında ki adamlardan ziyade orada ki taksici. neden? çünkü öyle mallar binmiş arabaya bsg demiyorsun. tamam ekmek parası ama bari çalan aptal şarkıya kafa sallama. ruh halim bozuldu. doktorum ilaç veriyor artık bana. yapmayın.
sürekli 'daykiin' diyen capon elemanı zopaynan dövmek istiyorum.
çantasından perwoll çıkaran insanlar.
kinder süt dilimindeki süt ve süt dilimi!

-slm süt abi
-süt abi?
-aynı ailedeniz sen süt ben süt dilimi.
cheetos reklamında "burdan al ahmet abi" diyen çocuktur. bundan ötesi de yoktur benim gözümde. allahını seven, yerini bilen, gören duyan varsa insanlık namına özel mesajdan bana ulaşsın.

http://www.youtube.com/watch?v=lMycoGm2wKQ

alternatif olarak;
turkcell reklamındaki gençler.

sinemada kızı öpmeye çalışanı bulsam bafileyeceğim, o hülya koçyiğit'in oğlunu oynayan bafileyeceğim. asansörde tel çalınca çocuğa saygısız bir arkadaş işte diyor amına kodumun piçi madem kütüphane sen niye telefon ile konuşmaktasın yanındaki çocuk ben olsam ne diyon der asansörde sikerdim onu.