bugün

fotoğrafçılıkta studyoda kullanılan kare, beşgen ,altıgen şeklinde olan büyük flaşlar.
Çarkları yandan olan vapurlarda çarkların döndükleri yerleri örtmek için vapurun iki tarafında bulunan iki büyük yarım daire.
bir şeyin üzerinde olan ve o şeyden yayılan gazı - kokuyu dışarı atmak için kullanılan huni gibimsi bişeysi işte.
tanım zor oldu, amiyane yazalım: babacım hani ocakbaşına gidiyorsun ya, hani mangalın üzerinde dumanı dışarı atmaya yarayan, bazılarında kafanı bile çarpabileceğin baca gibi bir şey var ya, hah o işte davlumbaz.
ocaktan çıkan dumanın iç mekana yayılmasını önlemek için, tavandan aşağıya sarkar konumda yerleştirilmiş ocak külahına denir.
artık ne kadar yerini mini fırınlar aldıysa da en karizmatik mutfak gerecidir.
-adın ne?
-dav-lum-baz. hııı. ona göre.
-büyüksün abi, buyur abi, mutfak senin, dilediğin gibi. ceyran veriyim mi ceyran?
http://www.mnkmutfak.net/.../filtreli%20davlumbaz.JPG
buradan da görebileceğiniz ocaktan çıkan duman ve havayı emmeye yarayan büyük aspiratördür.
Çocukken ilk duyduğumda;aklıma uzay gemisi gibi bir makine geldi.
Süper birşey hayal etmiştim.
Oldukca kompleks birşeydi..
Sonra günlerden bir gün,davlumbazı gördüm..
Resmen yıkıldım,oturdum ve ağladım..
Rahatladım ve bıraktığım hayatıma kaldığım yerden başladım...
rockfmde pazartesi günleri akşam geç saatlerde yayınlanan, sadece davul ve ritm üstüne kurulmuş, bilgi verici ve eğlendirici bir program.
6. nesil yazar. hoşgelmiş.
(bkz: #5083978)

tespit'in allahını yapmış yazardır.*
sigara beni kesmez abi diyerek dumani toplayip bir solukta yutuveren..nedir benim bu cilem diye calisirken bir yandanda böğüren canavar kilikli mutfak aleti.
içine koyun, pişirip çıkarsın davlumbaz fırın. nesildaşım, gardaşım yazar.
Kügerr'den şaşılmaması gereken mutfak aleti.