bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  ab ve abd ye karşı islam ülkelerinin kendi kaynakları ile kalkınma çabasıdır. bu sekiz ülke kendi arasındaki ticareti hat safhaya çıkarıp, avrupa ve amerika giden paraların müslüman ülkelere gitmesi düşünülmüş, hatta bir nevi müslüman ülkelerin ab si olarak nitelendirilmiştir. bir ülke kaynağı, bir ülke altyapıyı, bir ülke modernizasyonu sağlayacak, yapılan iş bölümü ile bu sekiz ülke önce kendi kendini kalkındıracak daha sonra tüm islam ülkelerine el uzatılacaktı. ancak bu hayal fazla sürmedi ve bu sekiz ülkede-ne tesadüftür ki- aynı anda hükümetlere müdahele oldu ve 3-4 ay gibi kısa bir süreçte bu oluşum engellendi. o zamanki ülke liderlerinden hiçbirinin şu an siyasette olmaması da başka bir tesadüftür!
  3 ... fewzi1907
 2. 2.
  abd' nin istemediği ama müslüman ülkelerinin kurtulacağı ülkeler topluluğudur.
  3 ... frosty
 3. 3.
  necmettin erbakan önderliğinde bir araya gelmiş 8 islam ülkesidir.

  dünya gelirinin %74 ünü götüren g-7 ülkelerinin tahakkümüne karşı kurulmuştur.

  akibeti için bkz: bu başlık altındaki 2. entry #1358418
  2 ... enemyof
 4. 4.
  refah partisi'nin sonunu getiren açılımı. ortadoğu ülkelerinin ekonomik ve sosyal birliğini içeren bu düşünce israil'in büyük tepkisine neden olmuş ve israil türk medyasını harekete geçirerek refah partisi'nin devrilmesinde önemli rol oynamıştır.
  3 ... stratosfer
 5. 5.
  kağıt üzerinde varlığını hala devam ettiren oluşum. bir gün canlandırılması temennimiz.
  1 ... goooooooooooooooooooogle
 6. 6.
  canlandırılmaya çalışılan fakat türkiye'nin her nedense (!) canlandırma ve aktifleştirme konusunda geri durduğu oluşum.

  konuyla ilgili hakan albayrak'ın yazısı:

  D-8 Zirvesi'nde Erdoğan veya Gül niye yoktu?

  Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın başbakanlığı döneminde Türkiye'nin gayretleriyle kurulan D-8, Malezya'nın ev sahipliğinde altıncı zirve toplantısını gerçekleştirdi.

  Bu toplantıda fevkalade önemli kararlar alındı.

  Öyle ki, sonuç bildirgesinde bu toplantının bir dönüm noktası olduğu ifade edildi.

  istanbul'da daimi bir D-8 sekretaryası kurulacak...

  Üye ülkeler Türkiye, iran, Mısır, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya ve Nijerya, tercihli ticaret anlaşmasıyla birbirlerine 'iltimas' geçecek.

  iş adamları için karşılıklı vize kolaylığı sağlanacak

  Gerçekten önemli, sevindirici, umut verici gelişmeler.

  Fakat bu D-8 zirvesinde canımızı sıkan bir şey oldu.

  Türkiye'nin temsil seviyesi:

  * * *

  D-8'in istanbul'daki kuruluş toplantısında Türkiye, iran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya ve Nijerya devlet yahut hükümet başkanları seviyesinde temsil edilirken, Mısır -bir nevi 'rezerv' işareti olarak- dışişleri bakanı seviyesinde temsil edilmişti.

  Belli ki Hüsnü Mübarek yönetimi Türkiye'nin önderliğindeki bu oluşuma pek sıcak bakmıyor, ama 'başarılı olma ihtimaline karşı kıyısından köşesinden bulaşmakta fayda var' diye düşünüyordu.

  Peki, dün Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen D-8 zirvesinde Türkiye'nin dışişleri bakanı seviyesinde temsil edilmesini nasıl izah edeceğiz?

  Malezya Başbakanı Abdullah Bedevi oradaydı, iran Cumhurbaşkanı
  Mahmud Ahmedinejad oradaydı, Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyonooradaydı, Pakistan Başbakanı Rıza Gilanioradaydı, ama Tayyip Erdoğan yahut Abdullah Gül orada değildi.

  Halbuki, Türkiye menşeli bir proje olan D-8'in zirve toplantısında herkesten evvel Türkiye'nin devlet veya hükümet başkanı seviyesinde temsil edilmesi beklenirdi.

  * * *
  Necmettin Erbakan'ın kurucu liderliğindeki dinamizmden mahrum kalalı beri 'rölanti'de olan veya öyle görünen D-8, dünkü zirve toplantısında, canlandırılmaya mütemayil, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir yapı olduğunu ortaya koymuştur.

  Ankara'nın bunu görmesini ve D-8'e yeniden EN ÜST SEViYEDE sahip çıkmasını diliyorum.
  4 ... zwystone
 7. 7.
  tekbir giyim e ait bir tekstil markası.
  -1 ... imhotep
 8. 8.
  kapitalizm - emperyalizm el ele hep beraber tribüne şeklinde bir ilkeyle yola çıkan zihniyetin dışavurumsal devinimlerinden oluşan örgütümsü zirvedir.
  -3 ... alayinaisyan
 9. 9.
  d-8 içinde yer alan ülkeler aynı zamanda islam konferansı örgütü nün de üyeleridir.
  d-8 üyeleri, tabii kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarlarından ötürü kendi bölgelerinde önemli konum arz etmektedirler.
  yenicen canlanmaya başlayan oluşum.
  türkiye, irani ve suriye arasında vize kaldırıldı.
  bundan sonraki zamanlarda üç ülke aralarındaki ticareti dolar yerine milli paralar ile gerçekleştirecek.

  http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2009/11/09

  mahmud ahmedinejad- ''alın yazılarımız birbirine kenetlenmiştir''-

  http://www.haberturk.com/...cat=180&dt=2009/11/10
  ... orjinal gullanici
 10. 10.
  zamanında necmettin erbakan'ın kurmaya çalıştığı bir topluluktur. o dönem listedeki tüm ülkeler türkiyenin liderliği altında bu topluluğa girmeye hazırdı fakat günümüzde böyle bişey olsa iran buna karşı çıkar ve kendisi lider olmak ister. her neyse ve toplum kurulduğunda para birimi değişeceğinden ülkemizin tüm borçları kapanacaktı fakan bu proje erbakanında sonu olmuştu ve söylenenlere göre amerikadan gizli bir yazı gelmişti ve darbe süreci başlamıştı.
  1 ... ibili11