bugün

boyutlarının artış oranı ile düğün sahiplerinin maddi gücü arasındaki orantı paralel olan, içinden dansöz çıkması halinde gelini çileden çıkartması muhtemel görkemli pasta.
(bkz: icinden dansoz cikan pasta)
düğün sırasında çiftlerin, garsona yüklü miktarda bahşiş verilerek elde edilmiş devasa boyutlarda bir bıçakla kestikleri, ardından onca insanın arasında dilimleyip, birbirlerine şekilden şekile girerek yedirmek zorunda kaldıkları pastadır.
tadı iğrenç olan pastadır. bildiğiniz samanın hamur versiyonudur.
gereksiz bir yüksekliği vardır ve bu yüksekliğe oldum olası bir anlam verememişimdir.boyu kısa olan damatlarında düğün gecesi karizmasına gelen zararın en büyük sebebidir.ayrıca tadıda hakıkatan hıc bir şey yememıs gıbı hissettir insana.
damat ile gelinin ilk yudumlarını aldıktan sonra görevliler tarafından içeri götürülen, belli bir bölümü -ki büyük bir bölümdür- çalışanlar tarafından hacılanan, sonra da küçük parçalara bölünmüş bir vaziyette misafirlere ikram edilen pasta.

(bkz: anne ben pastayı yedim)
düğünlerde "abi bıçak kesmiyor" diyerekten girişilen soygun operasyonlarından biridir.
karizmatik damat verir de verir parayı ama garsonları bir türlü ikna edemez. bu sırada kameraman da kendisini çektiği için pazarlık etmek ayıp kaçar. düğünün en gıcık anlarından biridir. bir yandan pasta yenir bi yandan içten içe küfredilir. * *
son zamanlarda kat kat yapılan pastaların yerine geniş, kare yada dikdörgen olanları prim yapmaktadır.
kilic gibi bir seyle kesilen acaip bir seydir. damat tek basina kesemez bunu , gelin yardim eder. sonra gelinle damat kollarini icice gecirip birbirlerine bu pasta denen seyden yedirmeye calisip maymun olurlar. mutluluk mesajlari varirler ele gune. oysa yol yakinken damat elindeki kilicla geline girismelidir , zararindan neresinden donulse kardir.
elele kesilmesine bir türlü anlam veremediğim pastadır. çok maharet isteyen bir işmiş gibi 200 kişinin önünde dikilip, beyin ameliyatı yapar gibi bir gururla kesilir. davetliler de merakla bu saçmalığı izlerler. be kızım, 20 yıllık evlilikle anan ağlamış, soğan doğrayıp düğüne gelmişsin şaşırma bu kadar. ilk günleri hatırlayıp duygulanma. o gelin de, eve gidip doğrayacak o soğanı.
sade olması gerekendir. çiçekti böcekti kuştu gelindi damattı derken çok komik oluyor çünkü.
ekmek ve bol kremadan olusur.
düğünde kullanılan, gelin ile damadın kestiği pastadır. yemesi pek tavsiye edilmez, kesimi ve tabaklanması elle yapıldığı görülmüştür. hatta zamanında bu pastadan zehirlenenlerin olduğu haberler de mevcuttur. bu yüzden evlenmeye veya eğlenmeye gideyim derken soluğu hastanede almak vardır, dikkatli olunması gerekir. bunun yanısıra iyi pasta yapan düğün salonları da vardır muhakkak. *
alkışlanan pastadır.

- düğün pastası alkışlarla piste geliyor.
görünümüyle mükemmel tadıyla iğrenç olan pasta türüdür.
masaya konulduğu anda büyük bir gerginliğe neden olan pastadır.

içinde 5-6 küçük dilimin bulunduğu tabak masaya konur ve o andan itibaren o masada oturanlar arasında büyük bir psikolojik savaş başlar. herkes o pastadan tatmak istemektedir, ancak kimse ilk hamleyi yapan olmak istemez. herkes birbirini kaçamak bakışlarla yoklar. sonra birisi artık dayanamaz ve hamleyi yapar. o andan itibaren eller ardı arkası kesilmeden tabağa uzanır ve bu işlem gerçekleşirken illa ki bahaneler de sunulur: ''ay ben toruna götürecem'', ''güzel değildir bu ama yememek ayıp olur'', ''ben pek sevmem, şu küçük dilimi ben alayım''...
hadi bırakın birbirinizi kandırmayı ve itiraf edin. hepiniz o düğüne o pasta için gidiyorsunuz. düğünün başından pastanın geldiği ana kadar içinizi 'acaba bir şey dağıtmayacaklar mı?' sorusu kemiriyor.
lütfen bir sonraki düğünde dikkat edin. pasta ikramı faslı bittikten sonra herkes daha bir rahatlamış olarak devam ediyor geceye. büyük dilimi alanın yüzünde geceyi karlı geçirmiş olmanın gururu, küçük dilimi alanın yüzünde ise bir sonraki düğünde büyük dilimi kapma umudu açıkça okunabiliyor.

yazarın kişisel notu: getirdiğin tüm pastalar için teşekkürler babaanne. mekanın cennet olsun.
bayat pandispanya ve kremadan oluşur.düğün elit bir yerde yapılmışsa durum farklıdır yenmelidir.
dışardan gayet leziz görünen, yaklaştığınızda ise aslında üst katlarının kartondan olduğunu farkettiğiniz pastadır.
en tehlikeli yiyecektir... *
genelde konukların önünde kesilenin maket olduğu pastadır. türlü türlü çeşitleri vardır. dışı beyaz kaplamalı içi çikolatalı olanlar çok boldur. hafif * su tadı vardır. eskiden var olan, her bir katı tepsi içinde ve tepesinde gelin ve damat figürü olanlar çok şekerdir.

görsel
http://img262.imageshack.us/i/pasta2uk42on.jpg/
http://img321.imageshack.us/i/mucit15773co1tl.jpg/
bunu daha iki gün önce öğrendim o koca gösterişli pasta meğer maketmiş büyük bir hayal kırılğına uğradım tabi sadece gelinle dağmadın yediği kat gerçek pastaymıs maketmiş ya hala inanamıyorum ne saçmalıktır tabi nasıl bu zamana kadar anlamadım onuda bilmiyorum düğünlerde gelinle dağmat pastayı keser yerler falan filan arkasından jet hızıyla pasta misafirlere verilir bnde garsonların hep hızlı olduğunu düşünürdüm meğer misafirlere uyduruk pasta veriliyomuş ew sahipleri. ne saçma bi mantık ya sırf gösteriş için maket pasta yaptırmak....
zehirlenmek için birebir pastadır.
Pastaların kesilmesi en çok zevk veriyormuş dünyanın en önemli anıymış gibi çok yüceltilen şeker un nişastadan yapılmış , çesitli meyvelerle tatlandırıla bilen çoğunlukla ikiden fazla katlı pasta.
Uzman doktor, diyelim Üstad Hasan insel, yemek adetlerimiz üzerine konferans veriyormuş.. "Midemize gönderdiğimiz pek çok şey felakettir" diye başlamış söze..
"Kırmızı et fevkalade zararlıdır. Soda, mide duvarlarını perişan eder. Çin yemekleri mono sodyum glumat denen zehirle doludur. Fast food dedikleriniz en tehlikeli yağ ve bol şeker ihtiva ederler.. Bunlar tamam da, bir yiyecek vardır ki, şu veya bu şekilde yeriz her nasılsa.. Sorum o.. içinizden biri, bu zararı en uzun süren, yedikten yıllar sonra bile kötü etkisini sürdüren yiyeceğin adını söyleyebilir mi?.."
Bir sessizlik olmuş salonda.. Sonra ön sırada oturan 80 yaşlarında bir adam ayağa kalkmış..
"Buyrun" demiş, doktor.. "Düğün pastası" demiş yaşlı adam.."
Düğünler için özel yapılan , 6, 7 katlı , gelin ile damadın önce kesip sonra birbirine yedirdiği , özel pasta.
görsel *
görsel