Advertisement

 1. .
  deniztavşanı.
  ... fidelcastro
 2. .
  Not: alıntı...

  deniz tavşanı, yuvarlak - yüzgeçligiller (cyclopteridae) ailesinden şekilsiz bir yaratıktır. kafa ile kuyruk arası kısa, sırtla karın arası derindir. karnı geniş ve yassılmış, sırtı ise dar olduğundan, bu balığın, üçgen şeklinde bir enine kesişi vardır. sırtı, kafa ile kuyruk arasında adamakıllı kemerlidir. derisi pul yerine siğilimsi yumrucuklarla kaplıdır. uzunlamasına dört yol, onları meydana getiren yumruların iriliğiyle göze çarpar. deniz tavşam nın karın yüzgeçleri, boynun tam altında geniş bir vantuz seklini almıştır. bu balık, gri, kahverengi, sarı-yeşil veya arduaz mavisi renginde olabilir.. erkeğin karın bölgesi yumurta dökümü mevsiminde parlak kırmızı bir renk alır. deniz tavşanı 60 santim uzunluğunda ve 3-4 kilo ağırlığındadır. ender olarak 6-7 kiloluklarınada rastlanır.
  bir tek dişi, kış sonunda veya ilkbaharda 36000 yapışkan yumurtasını süngere benzer iri kümeler halinde yumurtlar. erkek bunlara sadakatle bekçilik eder, onları göğüs yüzgeçleriyle yelpazeler ve kendinden de iri balıklardan korur. suyun ısısı düşükse yavruların yumurtadan çıkışı iki ay alabilir. baba balık bu surenin sonunda bitkin hale düşmüştür. yumurtalar ilk yumurtlandıklan zaman pembedirler, fakat geliştikçe renk değiştirirler. yaklaşık olarak 3 milimetre çapındadırlar.
  yeni yumurtadan çıkmış deniz tavşanları, yaklaşık olarak 6 milimetre uzunluğunda ve yosunlara veya başka yüzer cisimlere tutunmaları için şimdiden minik bir vantuzla silahlıdırlar.
  ergin deniz tavşanları kuzey amerika kıyıları açıklarındaki serin sularda çok bulunurlar. avrupa kıyısında biskay körfezi ne kadar inerler. deniz tavşanı, ender olarak ve yavaş hareket eden kötü bir yüzücüdür. grönland ile i̇zlanda da ağlarla yakalanır, ya da deniz bitkilerinin arasında yattığı zaman çatala benzer bir demirle öldürülür. fakat deniz tavşanının insanoğlundan da tehlikeli bir düşmanı vardır: fokgiller.
  hindicini çevresi ile pasifik sularında yassı - kafalılar (platycephalidae) denilen bir balık grubuna rastlıyoruz. avustralya balık pazarlarında her. yıl milyonlarca kilo yassı -kafalı satılır. sığ ve derin sularda diplerde yaşarlar. geniş ve yassılnuş bir kafası olan yassı - kafalılar in çoğu 90 santimden kısadır. bugün bu işlerle uğraşanlarca bilinen elli kadar türleri vardır
  ... megaloman pilatipus