bugün

(d. 17 Ocak 1973), Meksikalı futbolcu.

Blanco, 2004 ve 2005 yıllarında Meksika'da yılın futbolcusu seçilmiştir. 95 kez Meksika Millî Futbol Takımı forması giymiştir. Ayrıca Meksika millî takımıyla 1998 ve 2002 Dünya Kupalarında da boy göstermiştir. 2012 başından beri Meksika ikinci ligi takımı Dorados de Sinaloa forması giymektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cuauht%C3%A9moc_Blanco
bir dünya kupası daha görürse cennete gitmeyi garantileyecek futbolcu.
17 haziran 2010 fransa meksika maçında attığı penaltı golüyle dünya kupalarında gol atan en yaşlı 3.futbolcu olan 37 yaşındaki meksikalı. birinci 94 dünya kupası'nda 42 yaşındayken gol atan roger milla ama ikinci hakkında hiçbir fikrim yok.
bildiğin ayı lan.
37 yaşında efsanevi oyuncu lafını duymamla 'kim lan bu herif' diye karşılık verdim. cidden tanımıyorum bu adamı. kaç yıldır manager oynarım, fifa 2000' den itibaren bütün futbol oyunlarını oynadım duymadım lan bu adamı. dünya yıldızı değil, milli kahramansa lafımız yok tabi.
higuita'nın "akrep kurtarışı" varsa bu adamın da meşhur ettiği "kanguru sıçrayışı" vardı. topu iki ayağının arasına sıkıştırıp, rakiplerin ayaklarının üstünden atlayarak geçerdi ki bunu 1998 dünya kupası'ndaki güney kore ve almanya maçlarında iki kere yaptı. akabinde sallamıyorsam 2002 dünya kupası'ndaki italya maçında da yapmıştı. fifa serisinde bu hareket "blanco move" olarak geçer... ayrıca gereksiz olarak; 1998 dünya kupası'nda belçika ile oynanan 2-2'lik grup maçında sol dışıyla altıpas köşesinden enfes bir gol atmıştır...

meksika'da o harekete "Cuauhteminhas" diyorlarmış...
topu iki ayağının arasına sıkıştırıp, çift dalarak kendisinden top almak isteyen çoğu markajcısını üstlerinden atlayarak geçmiş, böylece futbola ilginç bir çalım denemesi kazandırmış meksikalı top cambazı. futbol kariyerini amerika birleşik devletlerinde, chicago fire' de sürdürmektedir.
2002 dünya kupası öncesinde ispanya da oynadığı için o dönem meksika nın en önemli yıldızı olan orta saha oyuncusu uzaktan sert ve isabetli şutları vardır
1973 doğumlu real valladolid de ve veracruz,america gibi meksika takımlarında futbol oynamış yetenekli meksikalı forvet. 2006 dünya kupasına alınmayınca hocası ricardo la volpe ye zehir kusmuş, daha da gaza gelen taraftarlar la volpe nin evini basmışlardır. gerçekten de oldukça çabuk ve top tekniği sağlam bir futbolcudur.