bugün

sunumunu http://iolp.aof.edu.tr/du...geler/comenius-sunusu.ppt adresinden edinebilirsiniz.
ülkelerin kaynaşması adına karşılıklı kültür alışverişinde bulunulan bir avrupa birliği projesidir.
hiçbir gereğini yerine getirmememe rağmen son dakika bir kişinin eksikliğinden dolayı faydalandığım proje.
Yabancı gelin yarışmasının diğer adı.
ilköğretim ve lise düzeyindeki okulların avrupa birliğinin hibeleriyle yaptığı bir tür okul kardeşliği projesi. iki yıl sürer. gençlerin kaynaşmasını sağlar.
(bkz: youth in action)
insanın kendine yakışanı giymesi gibi bi şey. (bkz: mezozoik)
2012 başvuruları başlamıştır.

avrupa ülkelerinde ikamet eden yazarlardan tavsiyeler beklenmektedir.
türkiyeninde içinde bulunduğu 8 farklı ülkenin, 2 yıl boyunca ülkelere geziler düzenlenip gençlerin kaynaşmasını dil geliştirmelerini sağlayan avrupa birliği projesidir. etkinlik 4 gün sürer ama 1 haftaya uzar.her okul 2 yıl etkinlik süresince en az 19 öğrenci göndermek zorundadır.bilet parasını avrupa birliğinden alınan 23 bin EURO karşılamaktadır.
Lifelong learning programı altında, 8 farklı ülkenin(Tabi ben katıldığımda 5'ti) öğrenci ve öğretmenlerinin birbiriyle kaynaşması amaçlanmış bir proje, 2 yıl sürer ve genellikle her gruptan 5-8 öğrenci ve 3 öğretmen yabancı ülkelere gider, öğrenciler Comenius aracılığıyla sadece bir kez yabancı ülkeye gider. Benim katıldığımda ülkeler: Türkiye, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, ispanya(Hepsi Real Madrid taraftarı)
Sonuç: Comenius sayesinde Alman bir sevgilim var, sağolsunlar...
bugün bu proje sayesinde ankara fethiye kemal mumcu anadolu lisesi ne gelen yabancı öğrencilerle tanışma fırsatım oldu. yaptığımız müzik dinletisinde ortalığın a*na koyup anlayanı anlamayı duygulandırdım. bunun için özür dilemiyorum çünkü müzik benim işim. ha o arabesk gırtlağından operayı nasıl yaptım; onu da geç bağlama ile bülbülüm altın kafeste türküsünü inim inim inlettim, yan flüt ile ayrılık ayrılık aman ayrılık parçasını baştan yarattım; anlayan anlamayan ayakta alkışladı; hele müdür, kaymakam işte türk öğrencilerimiz neler neler yapıyor ne de güzel, bak bak bizim öğrencilerimiz, deme fırsatı buldular ya; benim üzerimden prim yaptılar. helali hoş olsun. herşey güzeldi de; otlakçı kardeslerim gidip hırvat cocuktan sigara otlandı, allah belanızı versin rezil ettiniz biziswh yine de herşey herşey çok güzeldi. teşekkürler comenius swh
sayesinde italyayı bir haftalığına da olsa gördüğüm projedir.
yabancı sevgili bulma projesi de denebilir. 20 yıl sonra bu projeyle evlenenlerin listesini açıklamalı llp.