bugün

80lerin başında trt tarafından yayınlanan, o zamanki yavrulara sevmeyi sevilmeyi,paylaşmayı öğreten çizgi film adı.
eternal sunshine of the spotless mind filminde kate wimsletin canlandırdığı karakter.
çizgi film hayal meyal geliyor gözlerimin önüne, müziğini hatırlıyorum ama... bir de tepesinde pır pır pervanesi olup uçabilen bir hayvan vardı kızın yanında. onu nedense çok severdim.
Fransızca olarak 6 bölümü elimde olan çizgi film.
küçüklük zamanlarında ablamın bana zorla izlettiği bu yüzden piskolojimin bozulup normal bir insan olamamamı sağlayan piskopat tırsınç çizgi film.
(bkz: malmoth)
fransız çizgi filmi. karakterlerin konuşurken dilleri böle kıvrım kıvrım olurdu
her bölümünde malmoth'un clementine'i yakalaması için görev verdiği ama başaramayan adamlarını solucan gibi yaratıklara dönüştürüp bir kuyuya attığı çocukluğumu tırsarak geçirmeme neden olan çizgi dizi.*
80 kuşağı çocuklarının psikolojik sorunlu olmasına neden
olan çizgifilm... (bkz: clementine sendromu)
yine de severiz...
resimler ve detaylı bilgi için: http://www.anime.gen.tr/diger_clementine.html
giriş videosu ve akıllara kazınan şarkısı:
# http://www.youtube.com/watch?v=izi2-k6czbe
müziği ile çocukluk anılarını bir anda canlandıran, kızların tepesinde uçuşan o yaratığa her daim takılı kaldığım, zamanında ondan bir tane edinebilmek için bayağı teknikler geliştirmeye çalıştığım zamanımızın çizgi filmi.

bir de yakari vardı.
gelmis gecmis en iyi cizgi film.*
(bkz: akıllı bıdık)
müziğiyle çocuk beynimizde yer etmiş fransız çizgi filmi. en çokda ateş gibi bi yaratık vardı o korkuturdu. çoluk çocuğun izleyeceği şey diildir kısaca. (bkz: dallama fransızlar)
Her bölümünde ölmesi için dua edilen, kafasındaki pervane sayesinde uçabilen bir kedisi olan, her bölümün sonunda onu öldürmesi için şeytan tarafından gönderilen ucubenin* domuza dönüşüp yakıldığı çizgidizi karakteri ve adı. Bestecilerinin sağlıklı insanlar olduğunu düşünmediğim müziği ile Requiem For A Dream çıkana kadar çocukluğumun karanlık yıllarına background yapmıştır.

sözleri şöyleymiş;

Clémentine, quand tu fermes les yeux
Tu devines le merveilleux
Clémentine, prends nous dans ta bulle bleue
Tant pis si c'est dangereux
Quand on a seulement 10 ans
Souvent on voudrait bien être plus grand
Pour partir en avion en s'envolant d'un coup de vent
Tout là-bas vers l'horizon
On fait comme la p'tite clémentine
On rêve de nuits de chine, de nuits câlines
Et tout va beaucoup mieux quand hemera vous tend les bras
Le mal fuit, le mal s'en va
Clémentine, tu te bats jour et nuit
Tu défies la maladie
Clémentine, on ne te quitt'ra pas
Et un jour tout s'arrang'ra
La terre est si belle vue du ciel
Ca donne envie de vivre près du soleil
A chaque tour d'hélice, on pousse des cris, on s'émerveille
Comme c'est bon d'avoir des ailes
Allons ensemble nous promener
Et faire le tour du monde sans nous presser
Il y a tant d'amis qu'on a envie de rencontrer
Clémentine va nous guider ~teşekkürler http://www.allboost.fr~
an ıtıbarıyle fılmı ıcın ugrasan ; ayrıca hakkında bılgı alınabılecek bır sıte http://www.shefilms.com
clementine : 10 yaşındaki Clementine, Mollache' ın sebep olduğu uçak kazası nedeniyle bacaklarını kullanamaz hale gelmiştir. Hemera, mavi balonunun içinde Clementine' i dünya turuna çıkarır.

hemera : Clementine' nin yardımsever ve koruyucu perisidir. Clementine uykuya daldığında, Hemera mavi balonuyla ortaya çıkar ve genç kızı dünya etrafında inanılmaz bir yolculuk için balonuna alır.

helix : Bu komik yavru kedi Clementine' in arkadaşı ve yoldaşıdır. Yolculukları boyunca, Hemera, Helix' e uçma ve konuşma özelliği vermiştir. pilot sapkasının üzerinde minik bir pervane vardır.

malmoth : Bu korkunç, ateşten yaratık, Hemera' nın düşmanıdır ve küçük Clementine' i yok etmek için her şeyi göze almıştır. Her yolculukta Clementine' i yakalaması için korkunç bir elçi görevlendirir. Görevi başaramazsa elçiyi sürüngene dönüşmesi için ateş dolu çukura atar.

illico : Mollache sirkinin en yaşlı palyaçosu illico, küçük maymunuyla birlikte Clementine' in arkadaş grubuna katılır.

alex : Clementine' in babası olan Alex, 1914-1918 savaşının kahraman pilotlarındandır. Clementine' i iyileştirebilecek doktoru bulmak için uçağıyla dünyayı dolaşır.

petit boy : Clementine' in küçük erkek kardeşidir. ilginç şeyler konusunda çok yeteneklidir. Clementine' e kazanın etkisinden kurtulabilmesi için yardım eder. Bununla birlikte Hemera' nın varlığından habersizdir.

eole : Geçmişte Mollache sirkinin trapezcilerinden biriyken, Clementine' in arkadaşı olur ve büyüyünce Alex' le evlenmeyi düşünür.

gontrand: ailenin yaşlı kedisidir. Kulakları zor duyan bu kediye kulağında yaşayan Ginette adındaki küçük pire yardım eder. Bu pire Scarlett O'wawa'nın armağınıdır.

scarlett : Gontrand' ı görür görmez cazibesine kapılan, sirkin güzel köpeğidir.

ginette : Bu küçük sevimli pire, Gontrand' ın kulağında yaşar ve onun duymasına yardım eder.
tüm bölüm boyunca dünyanın dört bir tarafını gezen hanımkızımızın, her bölümün sonunda sandalyesinde otururken buluruz. (bkz: erken yaşta depresyon) bir de muhteşem beta-vhs dönemine denk geldiğinden bol bol kaset izleyen bünyeme, dizideki karakterlerin ve olayların freddy krueger'dan bile ürkünç geldiğini belirtmeden edemeyeceğim. *
hayatımın en korkunç anlarını yaşayan psikolojik harp aracı.
http://www.coucoucircus.org/da/generique.php?id=83
cocuklugunu 80 li yillarda yasamis ve bu diziyi izlemis her cocugun abayi hafiften yaktigi hatta büyüdünde dahi fransiz kadinlarina hasta olmasini saglayan(ben o balonun icindeki ablaya hastaydim o ayri)ayrica malmoth ibnesi yüzünden korkudan banyoda bile yalniz kalinamayip anne destegiyle yikalinilmasinina yol acan cocuklugun en güzel anilarindan olan cizgi dizi.
başyapıt
1986'da yayınlanmıştı bu ilginç, acayip, herbi' şey olan; ama çizgi film gibi olmayan çizgi film. izledikten sonra avluya çıkar, hoplaya zıplaya şarkısını söylerdim 'alelfol kolfol kolfolol' diye *. teey, teey...
(bkz: Clementine Kruczynski)
papaların ünvanlarından biridir. bilmem kaçıncı clementine'e kadar giderler.
çocukluğumdan kalma bir çizgi filmdir. keşke şimdide olsa da izlesek. eminim çok gülerdik o zaman ki halimize.