1. 1.
  "çitlemek işi" anlamına gelmekle beraber, nakit piyasadaki risklerden diğer piyasalardan (options, futures vs.) pozisyon alarak korunmaktır. ayrıntı için; (bkz: hedging)
  ... redwinemania
 2. 2.
  Fransiz ihtilali sonrasi malikane sisteminin cozulmesiyle "acik tarla" sistemi birakilarak gecilen sistemdir. Bu surecte, senyorlerin bir kismi iflas edip satolarina cekilmis (genelde Fransa da), diger kismi ise (Hollanda ve ingiltere de) koylulerin tarla, mera ve cayirlarini da ilave ettikleri rezerv topraklarinin etrafini citlerle cevirerek yeni sartlara ayak uydurmuslardir. Ikinci durumdaki senyorler, eski konumlarinin aksine piyasaya mal saglayan birer girisimci olmuslardir. Neticede, senyorlerin bu donusumu, endustri devrimine giden surece buyuk katki saglamistir.
  ... demirkanatli
 3. 3.
  ilk olarak, ingiltere'de ortaya çıkmış olan sistem. önderleri "yeoman farmer" denilen kişilerdir.

  (bkz: yeoman farmer)
  1 ... malcolmriver
 4. 4.
  temelleri 13. yy ingilteresinde atılan, sanayi devriminin tetikleyicisi olduğu idda edilen tarımsal uygulama.

  ortaçağda mısır, patates...vb gibi verimli gıdalar henüz amerikadan getirilmemişti, bol yağışlı ingiliz coğrafyası ise fransanın aksine verimli buğday tarımına zorluklar çıkartmaktaydı(daha çok çavdar yulaf, arpa...vs ekilirdi). halkını beslemekte zorlanan ingiltere, ekilen ve boş arazilerini toplayarak çiftçilere paylaştırmaya başladı ama bu uygulamanın en önemli noktası her çitleme döneminde toprağı küçük olan gittikçe küçülmekte, verimsiz bölgelere kaydırılmaktaydı. ingiliz köylüsü sonunda topraksız kalarak şehirlerin özgür işçisi, deniz aşırı kolonilerin gönüllü çiftçisi haline gelmekteydi.
  1 ... yagmadan donen viking cavusu