bugün

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Yatırım Bankası'ndan aldığı 40 milyon euroluk krediyle 15 adet yeni tramvay ve yedek parça ihalesine çıkıyor. ihale 1 Haziran'da yapılacak. Belediye şartnameye öyle maddeler koymuş ki, bir tek ihaleyi vermek istediği yabancı firmanın adını yazmamış!
Üstelik, ihalenin parasını aldığı Avrupa Yatırım Bankası'nın kılavuzundaki kuralları (Krediyi kullanacağınız ihalede rekabeti engelleyecek maddeler koyamazsınız) bile hiçe saymış...
ihaleye kazayla Ankara ve Bursa'daki yerli tramvay üreticileri girer korkusuyla adeta 40 takla atmışlar!

Şartnamede açıkça yazmışlar. Diyorlar ki, "Bu ihaleye ancak son 10 yılda toplam sözleşme değeri 60 milyon euroluk en az üç tramvay ve yedek parça teslimatı yapan firmalar girebilir. Son beş yılda benzer yapı ve karmaşıklıkta 10 tramvay üretip, teslim edenleri alırız."
Burada öyle bir katakulli var ki, iki yerli firmayı hatta Avrupa'daki birçok üreticiyi diskalifiye ediyor. 10 yılda 180 milyon euroluk kesin kabul almış şirketlere yol açıyor.

Eskişehir'in ihaleye girmemeleri için uğraştığı yerli firmalar son 6-7 yıldır üretim yapıyorlar. 10 yıl şartı ve üç yıllık yüksek sözleşme değeri yerli firmaların önünü kapatıyor. Halbuki, bu firmalar Kayseri, Antalya, istanbul, Bursa, Kocaeli'ne yüzlerce tramvay teslim ettiler. Hatta Bozankaya Avrupa'nın en inovatif elektrikli tramvayını üretti.
Bursalı Durmazlar ve Ankaralı Bozankaya, onbinlerce kilometre uzağa tramvay ihraç ediyor. Bangkok, Polonya, Romanya Türk tramvayına biniyor.
Aslında fazla lafa gerek yok...
işin özeti şu: Yerli firmalar 10 bin kilometre ötedeki ülkelere metro ve tramvay satabiliyor, kendi memleketinde, 200 kilometre uzaklıktaki şehrin ihalesine alınmıyor.
Trajikomik...
Belli ki, 700 milyon liraya yaklaşan bu ihale çok su kaldıracak!
"Tesadüftür, yanlışlıktır, gözden kaçmıştır" demeyin.
Zira, bu yabancı hayranlığı Eskişehir için ilk değil...
2016'da, 2018'de de benzer ihalelerde, benzer süreçler yaşanmış...
Hatta ihalelerde tarafsız olması gereken belediye başkanı yabancı hayranlığını açıkça ifade etmiş...
Bu işin bir de zarar-ziyan kısmı var
Bugün yabancı bir firmanın tramvayı ile yerliler arasında ciddi maliyet farkı bulunuyor. Örneğin, Kayseri Büyükşehir Belediyesi yerli tramvayı tercih ederek 127 milyon lira tasarruf sağladı. Bu hesabı dikkate aldığınızda, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu şartnameyle, en az 100 milyon TL'ye yakın fazla ödeme yapmayı göze almış durumda...
utanın be bu kadar ayak oyununa ne gerek var?
ihaleyi davet usulü yap, çağır Fransız'ı, Alman'ı, imzala sözleşmeyi.
Yavuz medyası haberciliği, başka bir kaynaktaki habere göre çorludaki su kesintisi 36 süreceğini belediye haber vermiş. Altyapı çalışmalarında böyle şeyler olur. Haber:https://www.corluhaber.co...isi-yarin-basliyor/13589/
vatandaştan hem akbil parası alıp hem de
arızalanan otobüsü
itekleme üzerine kurulu belediyeciliktir.
gerçekten çok yazık..

görsel
Chpli değilim Ama ak Parti'nin belediyeciliğine 1500 basar. izmir' de ne kadar güzeldi. Trafik lambaları, tramvaylar falan. Melih Gökçek 25 yıl yönetti anca ankapark yaptı.
işçilere istediği ücreti veremeyen,sokakları çöplerden geçilmeyen,halka gerekli hizmeti sunmayı beceremeyen belediyeciliktir.

görsel
zeka seviyesi yetmeyen aktrollerin kendini küçük düşerecek yorumlar yaptığı başlık.
Tüm engellemelere ve devralınan borç batağına karşın gayet iyi gitmektedir.
Öteki yerel seçimlerde daha fazla il tanisacaktir.
CHP'ye laf eden AKP köpeklerinin kokusunu yüz metre öteden Tanırım.
Şimdi ataları 20-30 yıl önce mağarasından, dağından, ahırından koparak büyük şehirlere gelenler pek bilmez ama hiçbir zaman olmayan belediyeciliktir. Gerçi belki tezek kokan aileleri bilirler ama mezhebi faşizmle parti tuttukları için onlar için "CHP gelsin de ne olursa olsun" düşüncesi daha ağır basar.

Sorsan her şeyin en iyisini de bunlar bilirler. Lakin istanbul 1980'in sonuna kadar 2.5 milyon nüfusa sahip olan mükemmel bir cennet iken, tezek kokularıyla mağaralarından kopup geldikleri istanbul'da corona virüs'ten daha hızlı yayılanlar neyi bilecek...

Olmayan ve hiçbir zaman olmayacak belediyeciliktir efendim. Çünkü Mehmet Moğultay yetiştirmesi Kamil Kılıjdaroğlu il Başkanı olarak Canan Kaftancıoğlu gibi insanları koyar her bölgeye ve de o insanlar sadece kendi insanlarına yollar yardım kolilerini v.s.
Ben doğma büyüme CHP'liyim ama korona virüs sürecinde nasıl hayatlarımızı tehlikeye attığını gördüm Ekrem imamoğlu'nun. Başka hiçbir şey değil!

Bu kara günlerde istanbul'da toplu taşıma araçlarının sefer sayılarını azaltarak resmen can sağlığımızı tehlikeye attı kendisi.

görsel

Bakın onunla ilgili de bir anı paylaşayım ben size...

Beşiktaş yönünden Mescidiselam yönüne giden hatta bindiğimde durumun fotoğrafını çekmiştim!

iyi ki de çekmişim. Sırf üst katta 50 kişi vardı zaten. Yalanları batsın. Sosyal mesafe komedisini de o sırada ilk Ekrem Bey önermişlerdi ama keşke takipçisi de olsalardı konunun! Olmamışlar, üstüne sefer sayılarını azaltmışlardı...

Şoförlere "neden zamanında gelmiyor hatlar? duraklarda birikme oluyor yahu." dediğimde, belediyenin iptal ettiği cevabını veriyorlardı!

insanlar bu otobüse Ekrem imamoğlu zammıyla 6 tl veriyordu bir de bu korona virüs günlerinde. Düşünün.

Eminim hala böyledir. Artık kendi otomobilimi kullanıyorum her anlamda. Bu olaydan sonra borca harca girip otomobil almak daha normal geldi bana çünkü. Bunların hesabını kim verecek?
Bir CHP'li olarak söylüyorum ki rezilliktir.

Bakınız istanbul örneğine. Ben Ekrem imamoğlu'na oy verdim. Canan Kaftancıoğlu gibi terör sempatizanları istanbul il Başkanı olupta, Ekrem imamoğlu'ndan önce mazbatayı eline alsın diye de vermedim o oyu. Canan Kaftancıoğlu Mehmet Moğultay'ın yargıda yaptığı gibi mezhebi ayrımcılık gösterip kendi insanlarına yardım kolilerini dağıtırken en arka sırada kalmak için vermedim o oyu. Hala yardım paketimi bekliyorum. Hala.

Geldikleri gibi mutsuzluğum başladı. Şimdi de askıda fatura ödeme diye bir şey başladı onu anlatayım. 7 çocuğu olan biriyim. Başvurdum ben buna. istanbul Okmeydanı'nda yaşıyorum. Nerede koyu sol görüşlü arkadaşım varsa onlar da başvurdu. Onların faturaları, ben onlara haber verdikten sonra sisteme faturalarını girmelerine rağmen benimkinden önce ödendi! Benim faturalarım ise bekliyor. Hala bekliyor!

Böyle bir rezillik olur mu yahu? Olur mu soruyorum sizlere. Yani kendi insanlarına her şeyin en iyisi, en güzeli. Ama siz aşırı sol görüşlü olmadığınız için faturalarınız ödenmiyor. Gerçekten akıl alır gibi değil. Canan Kaftancıoğlu gibi bir hanımefendiden sonra zaten bir daha benim oyumu alamazlar.

görsel
görsel
görsel
görsel

Bir de Ekrem imamoğlu'nun icraatlarını sayayım ben size de belediyecilik görün!

ilk icraatı kendisinin en iyi yaptığı şeyi icra ederken rahat etmesi için esenler'de bulunan 15 temmuz şehitler otogarı'nın fayanslarını değiştirmek.

ikinci icraat toplu taşıma ücretlerine las vegas'a tatile gitme hayalleriyle yaptığı zam.

üçüncü icraat esenler'de bulunan 15 temmuz şehitler otogarı'nın tuvalet ücretlerinde %35'lik indirim. gülmeyin gerçek bu.

dördüncü icraat ibb müze girişlerine %50 zam. tabii yine las vagas tatili hayalleri sarmış başını başkanımızın.

sonra korona virüs giriyor devreye ve toplu taşıma araçlarına yaptığı zam elinde patlıyor.

o da durur mu ibb'de çalışanlarından 10 kişiye düşen maske sayısı 2 olarak hesaplıyor ki las vegas için kenara para koyabilsin.

bir de istanbulumuzu o kadar düşünüyor ki, kendisi korona günlerinde sefer sayılarını azaltarak insanların otobüslere dolup taşmasıyla vaka sayısının artmasını istiyor kasıtlı yoldan da olsa. amaç istanbul nüfusunu azaltmak. bu bir ekrem imamoğlu projesi. helal başkanıma!

tabii bu şekilde nüfus kontrolü sağlanmayacağı için de yakın zamanda beylikdüzü'nde doğalgaz borularını patlattı. tabii bunun nedeni belli. kendisi o sıralarda sadece beylikdüzü'nün nüfusunu hatırlayabilmiş, kafalar bir güzel, bir güzel. sonrasında ise "patlatın bu boruları ya! toplu taşıma araç sefer sayılarını düşürmekle bu milyonlarca istanbulluya bir şey olmayacak. orasına burasına korona morona! yeter nüfus azalmalı nüfus!" demiş herhalde.
Sosyal Belediyeciliktir. Esas olan rant değil halktır.
Yaz gecesi insanlar kafa dinlemeye çalışırken bangır bangır leş gibi kalitesiz müzik açan hırbolara müdahale ederek huzuru tesis eden belediyeciliktir.

Seviliyosunuz..
Üzerine çok konuşulması gereken konu.

Ağacı çok severler her yere beton dökerek park yaparlar.

Derinlemesine değil yüzeysel daha çok şov maksatlı işleriyle gündemde olurlar.

Mesela süt dağıtırlar. Çorba çeşmesi mi ne öyle işleri de var.

Alt yapı? Lan manyak mısın kaç para o boş ver onu al şu sütü. iç

E metro?

Lan ne yapacaksın metroyu bisiklet kullan bak muharrem cb olunca bisikletle gidip gelecek örnek al

E şimdi neden bisiklete binmiyor?
Yahu cb olursa dedik şimdi değil.

Umarım iyi olur da pek sanmıyorum.

Şaşırt beni

Ne yapayım ayranı kulağıma mı sokayım?
Ulan proje sıfır hizmet sıfır ne diye gineşi her gördüğünüzde bağdat caddesine, kadıköye, beşiktaşa geliyorsunuz koşa koşa. Takılın işte ümraniyedr, bayrampaşada üstün hizmet lüksü içinde?
evet proje sıfır hizmet sıfır. ama ne hikmetse her tatilde, her haftasonunda pijamalarınızı giyip chp'li belediyelere piknik yapmaya koşuyor bu kardeşlerimiz. neden acep?

ne işiniz var kadıköyde, bostancıda, maltepe'de, beşiktaş'ta, ortaköy'de, sarıyer'de, bebek'te?

gidin takılın sultangazi, sultanbeyli, sarıgazi. millet bahçelerinde bedava kek çay yuvarlanın.
izmir bok kokuyor .

başka söze gerek var mı ?

sene 2019 oldu hala aynı pis koku .

izmirliler memnun biz daha memnun tabi .

her tercih bir vazgeçiş dir .

işi ehline vermez iseniz o pis kokuları daha çok solursunuz ey izmirli ler .

kafanızı kullanın artık kin ve nefret sizi bitiriyor bizde seyre dalıyoruz .

uyarılarımızı yapıyoruz tabi insanlık namına ancak insan olmayan nasıl anlasın bunu .

yapcak bir şey yok .

akacak kan damarda durmaz ki .
müthiştir öyleki akpli belediye başkanları chp elediyelerinde ikamet ederler.
hacı bak bu da akp belediyeciliği *

http://www.hurriyet.com.t...sti-mahsur-kalan-40950442
peyzajdan tasarruf edip dağı bayırı yeşile boyamaktır.

görsel
Herşey bir yana tıpış tıpış çok mühimdir ihmale gelmez.
Eskişehir ve antalya'daki chp belediyeleri gayet iyi.

Bunlarin disinda genel olarak is yapmayan belediyelerdir.
-çöp patlatırlar
-millete susuz - abdestsiz bırakırlar
-çalarlar çalıyorlar derler
-1 cm metro yapamazlar
-ak parti fotoğraflarını kullanırlar
-lezbiyeninden ibnesinden geylerden oy toplarlar
-pkk için şükür pilavı dağıtırlar.
tüm politikalarınızı tayyip düşmanlığı üzerine inşaa ederseniz kendi kafanıza sıkmış olursunuz .

reis i sahipsiz sandınız değil mi . salaksınız çünkü !

bu ülkenin yarısı sizi sandıklara gömmek için gün sayıyor gün .

reise attığınız her taşın kendi kafanız da patlamasının sebebi acaba ne ola ki .

15 temmuz a tiyatro dersiniz demek hee .
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar