bugün

unix'te dosya izinlerini düzenlemeye yarayan komuttur kendileri.
dosya izinlerini düzenlemek için kullanılan sistem. genelde web sitelerin dosyaları 755 scriptleri 644 olarak ayarlanır. bu sistem size belirli bir düzey güvenlik sağlar ama herhangi bir lamer serverda root yetkisini almışsa işte o zaman işiniz biter.
kesinlikle bir derdim vardan modlardan biriyle konusurken kullanilmasi gereken komut.
hatta chamod (yani change all moderation) seklinde olmali.
777 olduğunda hack girişimlerine açık olan komut.
linux sistemlerde dosyalarla ilgili permissionları düzenlemek için kullanılır. kullanımı ilk aşamada karışık gibi gözükse de aslında gayet basittir.

öncelikle bir deneme dosyası yaratalım
touch test.txt

dosyamızın mevcut permissionların kontrol edelim
ls -l

ilk etapta dosyamız 'rwxrw-r--' permissionlarına sahip olsun şimdi bu ne demek bunu bir açıklayalım. r = read w = write ve x= executable anlamına gelir. peki burada 3 tane art arda dizilmiş bu ne demek derseniz ilk kısım owner yani sizin şu an login olduğunuz kullanıcı, ikincisi bağlı olduğunuz grup, üçüncüsü ise diğer kullanıcılar oluyor diğer kullanıcılar bilgisayarınızda işlem yapan herhangi bir kullanıcı olabilir. peki bunları nasıl değiştireceğim derseniz burada chmod devreye giriyor.

chmod 777 bu komut dosyanın permissionlarını 'rwxrwxrwx' haline getirecektir. bunun ne demek olduğunu zaten anlamışsınızdır peki burdaki sayılar ne hocam derseniz. sayılar ikili düzende toplanarak dosyanın istenen erişim haklarını almasını sağlıyor örneğin 7 = 2^2(r) + 2^1(w) + 2^0(x) toplamıdır ve rwx anlamına gelir. örneğin ben ilgili dosyayı kendim için okuma ve yazmaya açmak, bağlı olduğum grup için okunur yapmak, diğer kullanıcılar için ise erişime kapatmak isteseydim chmod 640 komutunu vermeliydim. neden çünkü 6 = 2^2(r) + 2^1(w) + 0(x), 4 = 2^2(r) + 0(w) + 0(x), 0 = 0(r) + 0(w) + 0(x).