bugün

dünyaca ünlü efsanevi hard rock grubunun efsanevi şarkısı.inanılmaz bir müzik insanı dinlerken acayip kötü yapıyor.tam bir haykırış.kusursu.ve yne bir o kadar anlamlı sözler.

Sweet child in time you'll see the line
The line that's drawn between the good and the bad
See the blind man shooting at the world
Bullets flying taking toll
If you've been bad, Lord I bet you have
And you've been hit by flying lead
You'd better close your eyes and bow your head
And wait for the ricochet
Deep Purple adlı dünyaca ünlü Hard Rock tarzı müzik yapan grubun en iyi ve popüler şarkılarından birisidir,hatta en iyi şarkısıdır. Vokalde; IAN GILLIAN'ın bir şarkıya yazılıp okunabilecek en iyi vokali oluşturduğu bestelerden birisidir. Hiç kimsenin bu şarkı hakkındaki yapacağı kötü yorumlar kaale alınmamalıdır, iyi olduğu bir tabu kabul görülmelidir, ama her insanın dinleyebileceği bir şarkı değildir bu, çünkü ruh, sanat , kalite, sevgi gibi kavramları barındırır içinde(sözlerinin anlamını hiç anlamasam bile, zaten gerekte yoktur) alır götürür insanı, 10 dakika civarında bir şarkıdır.
breaking the waves'te de gayet güzel bir resim eşliğinde işitebileceğimiz aşmış şarkı.
deep purplenin en iyi şarkılarından biridir. ah o çığlıklar çığlıklar.
tek cümleyle özetlemek gerekirse, "müzikal bir orgazm".*
iki üç gündür sayıklıyorum, "allahlık şarkı!". yazayım bari.
deep purple ile tanışmamı, ve deep purple dinlemeye başlamamı sağlayan, uçmuş şarkı.
bir rivayete göre, ian gillan a röportaj sırasında, 'sesinizi o kadar nasıl inceltebiliyorsunuz?' sorusu sorulmuş.
gelen cevap:
-çünkü sürekli dar pantolonlar giyiyorum.
O vokalden sonra o solo ahh ahh.
Vokalide solosuda süper olan şarkı.
ian gillian'ın şarkıyı söylerken kanatlanmaksızın uçup gideceği hissi veren şarkı..
Deep Purlpe' ın en güzel şarkısıdır kanımca.

Buyrun Çevirisi;

Zmanın tatlı cocuğu,çizgiyi göreceksin
iyi ve kötüyü ayıran çizgiyi
Kör adamı gör dünyaya ateş ediyor
Mermiler uçuyor çanları vuruyor
Eğer sen kötü olsaydın yemin ederim
Uçan kurşun tarafından vurulmayacaktın
Gözlerini kapatman daha iyi olurdu
Başını eğmen daha iyi olurdu
Bekle

Senin için gece gündüz ağlıyorum

Söylediklerini duymak istiyorum

Zamanın tatlı cocuğu çizgiyi göreceksin
iyi ve kötüyü ayıran çizgiyi
Kör adamı gör dünyaya ateş ediyor
Mermiler uçuyor çanları vuruyor
Eğer sen kötü olsaydın yemin ederim
Uçan kurşun tarafından vurulmayacaktın
Gözlerini kapatman daha iyi olurdu
Başını eğmen daha iyi olurdu
Bekle

içinde olmak istiyorum

Şarkını duymak istiyorum
ian gillian "and wait for the ricochet" dedikten sonra nedense bir türlü eşlik edemediğim şarkıdır. * * * mümkünse made in japan kaydı ya da bilimum konser kayıtları dinlenmelidir.

http://www.youtube.com/watch?v=a-K038-0tF8
11. kasdav da kadıköy güzel sanatlar lisesinin çaldığı parça. amanın o nasıl bir solist o nasıl bir sesti! helal olsun!
iyi coverlanamayacaksa coverlanmasına girişilmemesi gereken şarkıdır, ruhunun bozulmaması gerekir şarkının. deep purple'ın efsane şarkılarından..
izmirli grup dawnfall, şaşırtıcı biçimde iyi coverlıyor. *
aynı şarkının 2 defa söylenmesinden oluşan 10 küsur dakikalık bayıcı şarkı.
(bkz: kahır mektubu)
bir insanın deep purple'a farklı gözlerle bakmasını sağlayacak birkaç şarkıdan birisi. kesinlikle canlı versiyonları dinlenmelidir. enfes soloları daha net duyabiliyorsunuz. bir de efsane anlatayım, made in japan'de duyulan tek el silah sesinin, izleyicilerden birinin şarkı devam ederken kendisini öldürmesi olarak medyaya sızmışlığı vardır, doğru mudur bilemem...
arka arkaya 3 kez dinledikten sonra hala dinlerken kafa sallayabildiğim ve aynı zamanda bana bu entry' i yazdırtan şarkı, deep purple klasiklerinden biridir. bir diğeri için (bkz: smoke on the water)
bu şarkıyı içinde hissedemeyen insan değildir. hissedemiyorsanız bir de yükseklerdeyken deneyiniz.
in rock albümünün baba şarkısı. ian gillan'ın tanrılığa geçiş tezi. lord ve blackmore da ona yer yapıyolar o sırada.
tam anlamıyla kusursuz, epik deep purple eseri. hem vokal hem de orkestral bakımdan rock müzikteki en uç noktalardan birine örnektir. gitar solosu, -esasen fender stratocaster'cı olan ritchie blackmore bu eserde daha sert, hırçın bir ses elde etmek için gibson kullanmıştır- gelmiş geçmiş en uçuk, icrası zor ve muhteşem gitar sololarından biridir.
kısaca; deep purple'ı deep purple yapan eserlerden biridir.
'bu yaz belki canlı dinleriz' deep purple acayibi.
(bkz: 20 temmuz 2009 deep purple istanbul konseri)
ruha ilaç gibi gelen şarkılardandır.
modası geçmeyecek şarkıdır kanımca.
müzik bu parçanın altında.
deep purple'ın en muhteşem eseridir, ağlatıcı etkisi vardır.