1. 1.
  Berlin Duvarındaki sınır geçiş noktalarından birisi ve en tanınanı idi.
  Bu kadar meşhur olmasının sebebi bu kapıdan yalnızca turistler ve diplomatlar geçiş yapabilmesiydi,almanlar diğer kapıları kullanmaktaydı.
  Bu geçiş noktasının doğu tarafı doğu berlindi ve burası son derece sıkı güvenlik önlemleriyle korunmaktayken,
  batı tarafı ise batı berlininin başlangıcıydı ve son derece gevşek güvenlik önlemlerine sahipti,burada yalnızca müttefik güçler(ingiliz ,fransız, amerikan)in bir kaç askeri bulunur ancak gelene geçeni sallamazlardı bile,bu sayede aslında batı taraf doğuya meydan okumuş olurdu,isteyen istediği gibi gelip batı berlinde dolaşabilir,burası özgürdür,müreffehtir,sizin gibi sosyalist görünümlü faşist değil diye.
  Bu kapıyı o zamanlar KGP için doğu berlinde çalışan Putin defalarca kullanarak batıya girmiş ve çıkmıştır.
  ... azorka
 2. 2.
  bir dönem elitizm mekanı olan, öyle herkesin geçemediği, şu sıralar yolun ortasında göt gibi durmakla meşgul kulübe.

  tarih ne acayip şey lan.. *
  ... system error
 3. 3.
  Checkpoint Charlie bir zamanlar Doğu Berlin ile Batı Berlin arasında bir geçiş noktası olmuş. iki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için bir zamanlar bu noktada, Amerikan ve Sovyet askerleri nöbetler tutar, duvarın yakınından kuş uçurtmazlarmış. Buradaki levhada ise dört dilde şunlar yazmakta: “Amerikan bölgesini terkediyorsunuz.”. Bu yerde ayrıca doğudan batıya geçmeye çalışanların ilginç öykülerini anlatan “Museum Haus am Checkpoint Charlie” isimli bir müze mevcut.
  2 ... rotaszkaptan