1. 1.
  200 yildir varligini surduren, merkezleri karagumruk'te yer alan, baslarinda tosun baba'nin bulundugu sufi olusum. iclerinde ahmet ozhan, mazhar alanson, mercan dede vb bircok ismin yeraldigi, oldukca genis, uluslarasi bir networkleri var. amerika'da epey popularitesi olan bir ekol.
  benim universitedeki hocam da ciddi bir tosun baba sempatizani.. hayli merakimi celbediyor..
  1 ... confusedy
 2. 2.
  halvetiye tarikatının kollarından, şeyh nurettin cerrahi'nin kurduğu cerrahiye tarikatı ehlinden kimselerdir. medyada son zamanlarda sıkça söz edildi hatta "sanatçıların tarikatı" diye anıldı. karagümrük'teki dergahı 3. ahmet tarafından yaptırılmıştır. yurt dışında da pek çok müntesibi vardır. müslümanlığı seçen bir amerikalı cerrahinin şeyh muzaffer özak'la ilgili bir anektodunu okumuş çok sevmiştim. kendisi araştırma yapmak için gelip hayran ve müslüman ve cerrahi olmuş. dergahtayken bir adam gelip derviş olmak istediğini söylediğinde muzaffer efendi adama önce bir kadına hiç aşık olup olmadığını sormuş. hayır yanıtını alınca da "öyleyse önce aşık ol, sonra gel." demiş.
  ... kassandra
 3. 3.
  Türkiye'de mevcut en ciddi tasavvuf musikisi arşivine sahip organizasyon.
  ... expert16
 4. 4.
  karagümrük'te bir gönül dergahı,
  Dil beytini pak eden,
  Dervisi anka eden,
  Alem-i lahuta giden;
  Mevla zikridir zikri!

  Derdine derman eden,
  Sirrina cevlan eden,
  Manada sultan eden,
  Mevla zikridir zikri!

  Asiklarin zikri Hu!
  Zikri Hu'dur, fikri Hu!
  Vecde gelub diye Hu!
  Mevla zikridir zikri!

  Nureddin'i diri kilan,
  Tevhide cerag yakan,
  Bihamdillah tevfik olan;
  Mevla zikridir zikri!
  1 ... roy orbison
 5. 5.
  http://www.jerrahi.org.
  ... roy orbison
 6. 6.
  halihazırdaki şeyhleri ibrahim hocaefendi olan, inanılmaz modern ve çağdaş hayat felsefesine sahip, içerisinde bulunmanın kesinlikle insana huzur verdiği merkezi fatihte konuşlanmış ortam. tarikat olarak adlandırmama sebebim etimolojik anlamda kesinlikle tarikat kapsamında ele alınmaması gerektiğindendir. velhasıl ahmet özhan mazhar alanson cem yılmaz gibi ünlülerin de sık sık ziyaret ettiği her görüşten insana kesinlikle açık olan bir ilim irfan yuvası. özellikle perşembe akşamları ziyaret etmenizi kesinlikle salık veririm, gidip bir katılın, ortamı kendiniz görün, ondan sonra karar verin derim.
  1 ... fena halde leman
 7. 7.
  son 4 şeyhlerinin adı kesinlikle ibrahim Efendi olmayan tarikat.
  1 ... roy orbison
 8. 8.
  zengin olduğumda dahil olmayı planladığım iki oluşumdan ikincisi. Birincisi masonluk zaten. Bunlar olmazsa cübbeli ahmet hoca'ya giderim.
  Nurcu olmam ama. Yok yardımdı, yok zamandı yok sızıntıydı fena söğüşlüyormuş onlar adamı.
  En iyisi masonluk tabi...
  -2 ... murat ch
 9. 9.
  halveti tarikatından, cerrahi kolunun kurucusu, Muhammed Nureddin Cerrahi Pir hazretleri, dergahın merkezi istanbul- Karagümrükte. özellikle pazartesi ve perşembe akşamları bir araya gelinip, zikir çekiliyor, musiki yapılıyor. Tarikatta size asla ''cennet'' vaad edilmiyor, yada gözünüz, cehennemle korkutulmuyor. Asolan ''aşk'' deniliyor ve oluşumun içinde, zaten anlıyorsunuz ki, dünyanın varolma sebebi aşk...Yani ilahi aşka, mürşid- mürid ilişkisiyle başlayıp, Pir hazretleri ve Hz Muhammed (sav)'e vardırıyorsunuz. Tabi, gönlünüzle katılıyorsanız. maddi dünyadan, yada zahiri anlamdan, batini anlama geçişleri yaşıyorsunuz fakat asla dünya işlerini boşlamanız da istenmiyor. nitekim, bu dünya, dedikleri gibi yalan olsaydı, neden yaratıldı? Elbette bu dünyada da insanın önemli vasıfları olduğuna inanılıyor. Azla zorlama ve dayatma göremezsiniz. yani kimse size namaz kıl diye emretmez ki çok iyi bilirler, bu lüks Peygamber efendimize bile verilmemiştir. musiki ve kendilerine has makamlarla yapılan zikirlerin ahenkine kapıldığınızda, ruhunuzun bütünlendiğini tamamlandığını düşünebilirsiniz. bunun için, ziyaret etmeniz yeterli. kimse size, ne olduğunuzu, niye geldiğinizi sormayacaktır. lokma (yemeklere lokma denilir) ikramlarını yer, zikirlerini dinlersiniz. hararetle tavsiye ederim...ayrıca tarihi anı ve incelemelerde, cerrahi şeyhi Fahrettin efendinin, Atatürk tarafından, davet edildiği, atatürk'ün evinde 3-4 gün dua yapıldığı da belirtilir. hatta Fahrettin efendi, Atatürk'e kızar, tarikatları kapattığı için, Atatürk'se 1940 lardan sonra tekrar açacağını belirtir. 1964 yılına kadar sıkıntılı dönem yaşamış olsada, türkiye de 5 bin, yurt dışında 30 bin kayıtlı dervişan (üyelerine dervişan yada derviş denilmektedir) bulunmaktadır.şuan ki şeyh, avukat Ömer Tuğrul inançer dir.
  ... sademcik
 10. 10.
  Edeble gelen lütufla gider diye bi felsefeleri vardır...
  2 ... saygisiz abdal