bugün

erken populer olunca havalanan kiişi. üstat falan dedirdiyor kendisine. üstatlıkta sana sıra gelmez bu yurdum ozanlarından. sen sazını çal ve mütevazi ol yeter. halk seni zaten uygun olduğun yere getirir.
nejat ertaşı çok sever. şu an 55 yaşında.
trt bu arkadaşa her türküyü söyletmiş ve kayıt altına almış. öyle ki ; karadeniz şivesi ile söylenenler dahil. hal böyle olunca bu vatandaş değer kaybetmiştir. hem bundan dolayı hem de trt türkü kanalında günde en az 50 kere çıktığundan dolayı. özlenen bir saz ve söz olarak daha zor ulaşılabilseydi keşke.
gece 12'den sonra zihnimin otomatik açıp bir paket sigara bitirdiğim sanatçıdır.
sabaha kadar söylese sabaha kadar dinlerim sanatçısı.

adam bildiğin üstad.. ruha dokunuyor...

https://www.youtube.com/watch?v=oS7gOCJE0Og
Harika bir sesi olan adam. Evet.
Bu adam türkü falan söylemiyor düpedüz insanın böğrüne kurşun saplıyor, bir ay doğar ilk akşamdan geceden söyleyişi var ki, otur bir büyük iç tek başına.
biraz kendine özgü olsa bulunmaz sanatçı. saz tekniği ve ona uyan sesi harika ama ozanların türkülerini çalıp söylemekte. kendisi bu alemde yıllarca anılmak istiyorsa birkaç türkü derlemesi ve de memleketi nereyse oralara ait türkülerle uğraşması gerek. her türküyü güzel çalıp güzel söylemekle bir yerlere ulaşılmıyor. ne zaman tamam deriz ; bir bağlama sesi duyduğumuzda " hah bunu cengiz özkan çalıyor " diye aklımızdan geçirdiğimizde.
mehmet erenler ve orhan hakalmaz'ın bir versiyon üzeri şimdilik.
aşık veysel'e özay gönlüm' ü sormuşlar nasıl diye. demiş ki ; kır çiçeklerini saksıda yetiştirseniz bu kadar güzel kokar mıydı ? sözün özü ; ozan o bölgeden, topraktan aldıklarını en verimli şekilde yansıtmalı.
trt yüzlerce parçayı özkan'a okutmuş evirip çevirip çalarak bu adamı yıpratıyor. bu sesi özlememiz lazım bu kadar sık duymayalım adamcağızı.
veysel' in eserlerini kusursuz icra edip tekrar o büyük ozanı bize sevdirdiğin için teşekkürler sayın özkan.
dost böyle söyledi. karar tabii ki sizin, başarılar.
türkü söylemek bir insana bu kadar yakışabilir sanırım. sazıyla, sevimli gülüşüyle türkü gibi bir adam sahiden.

nasıl naif, nasıl hoş bir insan..

https://www.youtube.com/watch?v=UFGW9uK6l6w

'' seven bahtiyar olmaz. ''
http://www.youtube.com/watch?v=Beo00O6ugyM
(bkz: üstad)
her türküyü olması gibi çalıp söyleyen kişi. trt radyo kanalları çok sık dinlettiği için adam değerini kaybedecek diye düşündürür. ulaşılması pek kolay olmayan bir sanatçı olmayı çoktan hak etti. uzun sap bağlama çalması da ayrı bir güzellik.
atatürk sevdalısı sanatçı. işi rast gitsin her daim.
Cengiz özkan'ın sesi yıllardır tanıdığın dostunun sohbeti gibidir. O seni bilir sen onu. Çevrenin en sevilen, sözü dinlenen büyüğü olur ya onun gibi işte sesi; tanıdık, babacan, yakın...
Canlı dinlemek istediğim sanatçılar listemde ilk ikide olan değerli bir isim.
Manisa yöresine ait olan “kırmızı buğday” türküsünü çok güzel söyleyen müzisyen.
özellikle ağıtlara ve gurbette yakılmış türkülere ruh katan insan.

sesindeki derinlik ve tavrındaki ruhaniyet sayesinde unutulmuş türküler yenilen havalandı.

iyi ki var denilesi anadolu evladıdır kendisi.
o yar gelir türküsüyle kendine hayran bırakmıştır o tellerine vurduğu bağlama olmayı o naif sanatına eşlik etmeyi istetir.
her gün yutuba girip farklı şeyler dinleyeceğim diyorum, sonra o bağlama giriyor..
insan sevdiğiyle uğraşırmış ya o hesap.
bu adamı görünce direk burnuna kitleniyorum * tam teyzenin kocasına benzemiyor mu?
genel hatlarıyla kendisi tam bir enişte. * o sazı nasıl çalıyorsun sen, o güzelim türküleri nasıl söylüyorsun sesine yandığım sen ailenin yardımsever, iyi güler yüzlü eniştesi değil misin *

işte kendisi bu kadar yakındır bize. burnu ne kadar uzun olursa olsun kaf dağının arkasında değildir başkaları gibi

saka bir yana sakalın bu kadar değiştirdiği yakışıklılık kattığı adam nadirdir. yaş aldıkça bi başka güzelleşiyorsun. sesin hep aynı sıkıntı yok zirvedesin zaten baboş.
hem
Dinle beni nazlı yârim
Senden başka varım mı var
Bütün ömrüm seninledir
Senden başka zârım mı var

hem uzun sap hem kısa sap bağlama çalar.

şaha doğru giden kervan, şaha doğru giden kervan
çok ağlattı güldür beni
düşmüşüm elden ayaktan
tut elimden kaldır beni

tut elimden ferman eyle
gel bu derde derman eyle
götür yare kurban eyle
öldür derse öldür beni

https://www.youtube.com/watch?v=6x3qXP3kV7I

açıkçası benim denizde bir gemi şarkısı için bir numaram ismail hakkıdır. ama cengiz abinin hafif içten sönümlü çıkan sesiyle de fena olmamış * (içten sönümlü ne demek demeyin bende bilmiyorum, o ses içimde öyle bir tanım bıraktı sadece amk adas * )

https://www.youtube.com/watch?v=ZSyPZYfK-to
Şu gurbet ellerinde
Zaman geçer mi acap
Bizi perişan etti
Gaybana galasıca

şimdi cengiz özkan denince gözleriniz hepinizin aynı türküyü aradı yemeyelim birbirimizi gençler şimdi hala burayı okuyorsanız bundan sonrası ufak bir itiraf niteliği taşıyacak * burayı karışık yazma sebebim ise okuma şevkinizin kırılması *
Aşağıdan gelir eli boş değil neydem neydem boş değil
Söylerim söylerim göynüm hoş değil
Dağlar kışımış yolcum üşümüş nasıl edem ben
Bir güzeli bir çirkine vermişler neydem neydem vermişler
benim kafa biraz değişik çalışır. önü arkası yok bir kızdan hoşlanınca direk allahın emri peygamberin kavli kısmını hayalliyor * işte bir kız var yeni tanıştım sayılır. biraz suratsıza benziyor güler yüzlü değil yani * , şiirden pek hoşlanmıyor ki benim için çok eksidir bu, ama gül herhalde. gülün sesi gül kokar da * işte ben o kızla bu hayali kuramıyorum. anası babası verse kendi kendime türkü söylerim Bir güzeli bir çirkine vermişler neydem neydem vermişler diye * bende susarım aga.

https://www.youtube.com/watch?v=Beo00O6ugyM

söylemeden edemeyeceğim şarkının videosundaki resimde cengiz abinin burnu çok tatlış durmuyor mu ya :D
Çalıp söylediği her türküye noktayı koyuyor. onun agzindan dinledikten sonra kimseden dinleyemiyorsunuz.
Rakı sofralarımızın vazgeçilmezi.
Ne gidiyor be.
Her zaman ve herkesle dinlenmeyecek er kişisi. adeta sesinden bir el çıkar ve dokunur en yaralı yere.
başıma bir şey gelmeyecekse müziğini sevmiyorum.

zito!
reislerden bir reis.
ölmeden değeri anlaşılmaz.
Bağlamayı öttüren sanatçı, sevilir.
Erkan oğur'la beraber yasayan en büyük ozan. Adeta mabet.