1. 1.
  çemkirmek.. amiyane bi tabir bu elbette, ama neylersin işte.

  öncelikle, bakınız çemkirmek başlığına. sonralıkla da.. sonralıkla diye bi şey olmadığından ne halt ederseniz edin bunun gerisinde.

  bilindiği üzre, herkesin bi stili/tarzı vardır; konuşurken, giyinirken, yaşarken, yazarken, yüzerken.. hayatın içindeki duruş da diyebiliriz biz buna. az önce saydığım aktiviteleri yaparken takındığımız tavır da, bizim ne olduğumuzu, ne kadar! olduğumuzu resmediverir bi çırpıda.

  stile onayımız olmasa bile saygımız var elbette. ki, onay vermeden saygı duymak "yiğit hidette belli olur" şeklindeki atasözümüzle pek bi ilintilidir. belirtmeden geçemeyeceğim, yiğit olmak güçlü olmanın çok ötesinde bi şeydir, biline.

  yazmaktan bahsolunuyorsa, yazının içeriği çok da anlam ifade etmez aslında. yazarken takınılan tavır, içinde bulunulan tutum ele verir özü. yani yazının içeriği sebebiyle yazarına yaftayı yapıştırıvermek işin en kolay yolu, ve de en sığ. dedim ya, işimiz takınılan tavırla bizim. ötesi yok.

  evet.

  yazmak dedikdi.. insanlar yazar, canları çektiği şekilde ve hatta. kimisi gergin yazar, alttan almayan ve asi biçimde. kimisi isyankârdır yazarken; düzene, uydurulmuş kurallara ana avrat dümdüz. bazısı diklenir yazarken, pek de sevimli olur rüzgara karşı uçmaya çalışırkenki denemeye soyunmuş haliyle. hepsine olmaz derecede saygımız var, ve dahi alkışlarımız. anlıyoruz hepsini, anlaşılmaktan ziyade anlamaya olan çabamız sayesinde.

  her haltı anlıyoruz da, bi çemkirenleri anlayamıyoruz işte. çemkirir bunlar, ağızlarına geldiği gibi, sözün gittiği yerdeki sığlığı/ucuzluğu hesaba katmadan. bu sayede sözün çıktığı yerin basitliğini deşifre ederek belki de.. öfkeleri adaplarını yener, üslüp müslup zaten hak getire. kötü yani.

  çemkirmek; hayatın içinde saygın bir ilerleme şekli değil. vallahi değil.
  8 -1 ... banainanma
 2. 2.
  (bkz: sözlük çemkirgeni)
  ıyh..
  karma adı adayım.
  4 ... masalcini