bugün

yeni anayasanın boktan yanlarından biridir.

şimdi diyelim cumhurbaşkanı öldü. yerine gelen cumhurbaşkanı yardımcısı bir ohal ilan eder, khk ile de seçimleri iptal eder. vekillerden hık mık diyen olursa alır hepsini cb yardımcısı yapar ertesi gün de şutlar.

sonuç kalıcı diktatörlük.

akıllı olun hayır diyin.
yakin bir zaman icerisinde sehzadelerden bilal beyimizin yardimciliga getirilecegini ongordugum mevzudur. bize dusen ise diger sehzade "burak han"imizi gazlamaktir "sen dururken bu daha 30 milyon dolari sifirlayamayan mi oturacak orada" seklinde. bunlarin sulalesinden baska turlu kurtulamayiz yoksa bu oy satan kesim bilalin "karizmasina" da vurulur tipki babasinda oldugu gibi..
ölmesini bırak yurt dışına çıksa yada hasta olsa dahi gerçekleşebilecek durum.
Anam bacım feda olsun dedikleri adam için her şeyi yaparlar.
yardımcı, başkanın tüm yetkikerini kullanabilir diyor yeni anayasa teklifinde. seçim ertelemeden, fesih kararına kadar tüm yetkiler, halkın secmedigi, atanmış birine verilecek. hani milli irade?

dese ki, sadece 45 günlük seçim sürecinde koltukta oturacak, kararname yetkisi olmayacak tamam. ama tüm yetkisini kullanır ibaresi var. başlık ne kadar uçuk görünse de ilk bakışta, pratikte mümkün hale geliyor düşünülen yeni sistemde.
mantık dışı bir tarafa sürüklemeyin tezi. beni bile iğrendirdiniz. khk ile seçim iptal etmek nedir? cumhurbaşkanı'nda yok bu yetki. gene cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak ancak ortaya çıkacak adayları kendi seçiyor. halktan birinin aday olması için aynı kişiye 100.000 destek gerekiyor diye okumuştum bir yerde. tam emin olmadan konuşuyorum bunu. ha, aynı tehlike cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan herkes için geçerli. bir düzenlemesi yapılması lazım bu konunun. gerekirse "geçerli düzenlemeleri onaylıyor musunuz? evet-hayır-çekimser" şeklinde kısa süreli bir meclis oylaması da yapılır, sorun olmaz. cumhurbaşkanlığı sistemi gelmesin demiyorum, sadece bu kadar kötü bir cumhurbaşkanlığı sistemi gelmesin diyorum ve neredeyse eminim hayırcıların büyük bir kısmı benim gibi düşünüyor.