bugün

günümüzün teknolojik ve elektronik aletlerinden biri olan, herşeyi cıs diye yakmamızı sağlayan, kullanımı kolay çakmak yerine; eski iş, kibrit kullanan insandır. cebinde her daim kibrit kutusu taşır, rüzgarlı havalarda bir eliyle yakmayı, diğer eliyle de yanık tutmayı dener. ne yaptığı hala anlaşılamasa da aa bu benim landır, kibritin çıkardığı cos sesi orgazm hissi yaşatmaktadır kendisine.
her gün çakmak alıp birilerine kaptıran insandır.
oldum olası kıl olduğum tiptir. yahu tamam çakmak alacak kadar zengin değilsin ve kibrit kullanıyorsun. kabul. ama yanında ben varım. 89 tl'lik zippom var. izin ver yakayım? yok illa fakir ama gururlu edebiyatı yapacak. arkadaşım ben artislik olsun diye değil, kibrit kokusundan nefret ettiğim için yakıyorum o ucuz sigaranı. ha ayrıca bizim ibrahim abinin kahvesinde niye çakmıyosun o kibriti? yemiyo demi? haaa ibrahim abi adamı domaltır vallaha. o da kıl oluyor bu kibritçi tipitiplere.
bir alışkanlıktır. samsun kullanlarda çok görülür.
kibritin zippodan üsütn olduğunu bilen insandır. (bkz: zippo vs kibrit) çakmak alıp kaybedip üzülmektense kibrit alır, kaybolsada s.klemez.
her kibrit alışında zarara giren insandır. *
kibriti yakarken çıkan ses hoşuna gider, bizzat kibriti yakmak hoşuna gider zaten. sırf yakmak için kibrit bile alır. yakar yakar atar.*
kibritin teknolojisinin daha yeni olduğunu bilen insandır. hala taşları birbirine mi vuruyorsunuz ulan!
yanmış kibrit kokusu hoşuna giden insandır. **
kücüklükten kalma bir alıskanlıktır.
kibrit her kücük cocugun en büyük eglencesidir. ayakkabının yanına onun zamazingo?sunu yapıstırır ve ayakkabısından kibrit yakar mutlu olur falan. büyüyünce o alışkanlığından vazgeçemez ayakkabısından yakmaz ama kibrit bulundurur her daim, güven duygusu verir insana. cocukluk güzeldir, büyüyünce cocuk kalmak daha da güzeldir.
telaş yapılmaması gereken durumdur. maça giden insandır muhtemelen.
(bkz: maçlara çakmak alınmaması)
(bkz: kibrit fetişisti)
kibrit çöplerini atmaz. hatta onlarla ufak ufak maketler yapar. çakmak ile bir sik yapamazsınız. özünde kibrit çakmaktan daha işlevseldir ama kullanımı zordur. bu yüzden tercih edilmeyebilir ama her mecrada çakmağa koyar kibrit. * *
göbeğine ya da sırtına bardak kapatacak olan insandır.
(bkz: an itibariyle ben)

nedeni alınan her çakmağın kullanım süresinin ortalama bir haftayı geçmemesidir. çakmak kaybetme konusunda hünerli insanlardır bunlar.
tamamen kimyasal bir olaydır. şöyle ki; kibrit kükürte sürttürülerek yakılır, çakmak ise gazdır. gaz uçucu bir madde olduğu ve kibrit kükürt sayesinde yandığı için kibritle yakılan sigaranın tadı daha başka -sert- dır. en güzel örneği;
başrolünde mel gibson 'ın oynadığı gününü göreceksin filminde mel gibson'ın sahip olduğu bir zippo çakmağı varken üstad her sigarasını sadece kibritle yakıyor.
öğrencidir ve cebinde çakmak taşıyarak ailesine yakalanma riskini göze alamaz. her gün yeni bir paket kibrit alır. ayrıca bir de bu arkadaşların yanında, sigara kullanmaya teşvik edici kankaları vardır. ee sigara içmeye yeni başladığı için bir eline sigarayı diğer eline de kibriti alır ve kibritin kutusunu neresiyle tutacağını bilemeyen insandır.
(bkz: cakmak yerine alev makinasi kullanan insan)
(bkz: çakmak yerine lav silahı kullanan insan)
(bkz: idol)
genellikle sigaraya ilk başlayanlar için alışılmamış bir acemilik şekli.
(bkz: uçlu kalem yerine kurşun kalem kullanan insan)
yenilikçidir. malum; kibrit, çakmaktan sonra yapılmıştır.
Çakmağın kibritten önce icat olunduğunun da bilinmesi gerekir değil mi.
ilk baştaki güzel değişik barut kokusunu seven insandır.