bugün

iş yaşantısında para kazanmak adına cahil insanlarla yüz göz olan, onlara laf atmaya çalışan, bilgilendiren ve bunları yaparken çok zorlanılan mesleklerdir.
Kesinlikle öğretmenlik ve doktorluk.
muhtemelen az sonra cahil fetişistleri ve "köylü romantizmi" meraklıları tarafından topa tutulacak mesleklerdir.

köylüler çok cici insanlar çünkü, saf, temiz, naçar.

cehalet de harika bir şey.
Ogretmenliktir. Doktorluktur.
NAKLiYE SEKTÖRÜDÜR.
kesinlikle öğretmenliktir. o çocuklar kendiliğinden terbiye öğrenmiyor. aileleriyle uğraşmak öğretmenler için zordur arkadaşım.
iş güvenliği uzmanlığı, çevre danışmanlığı.

fabrikada bu işler nedense fabrika müdürü tarafından beyaz yakaların en bilgisiz en kalın kafalı ve en korkak adamına verilir, onun takip etmesi istenir. Daha sonra mevzuatı anlatmak için çırpınan ve ayda 1 kez ziyarette bulunan gariban danışman, bütün gün boyu yalnızca bir konuda beyaz yakayı ikna edebilmiştir, çünkü anca anlar. ve o kalın kafalı beyaz yaka, anladığı zannettiği durumu fabrika müdürüne saçma sapan şekilde anlatacaktır. daha sonra fabrika müdürne çıkarak cezalar ile korkutma yoluna başvuraraktan ikna edilir. dilekçeler hazırlanır teslim edilir, koskoca bir ay geçmesine rağmen, bir ay sonra dilekçeyi teslim ettiniz mi sorusuna "yoo daha göndermedik" cevabıyla karşılaşırsınız. işler böyle olduğunda sizin gibi titiz olan yan masadaki beyaz yaka bir güneş gibi doğar, ve kalın kafalının yapamadığı işi size yarım saatte hazır eder. şüphesiz ki o adam, ne mübarek adamdır.

daha mavi yakaya inip (üzülerek söylüyorum) eğitim seviyesi belli seviyede olan emek harcayan abilerimizi ablalarımızı "bunlar sizin iyiliğiniz için, nolur bunlara uyun" düşüncesine ikna etmeye çalışılmadı bile. toplu eğitimler, ünite ünite yerinde eğitimler yapılır edilir, ancak köşeyi döndüğünüzde yine tehlikeli atığın çöp kutusuna atıldığını, maskenin çıkarıldığını, koruyucu gözlüğün takılmadığını görürsünüz..

ve daha memnun etmeniz gereken bakanlıklar var, diğer bakanlıklardan gelen evrakları bile size çakmaya çalışan fabrikalar var, bu benim işim değil dediğinde danışmanlık firmasının patronuna sinsice şikayet eden var, ve patronunuz lavuksa neden yapmadın? diye hesap soran bile var. piyasa ne yazık ki böyle. bu fabrikanın işlerini hallederken danışmanı olduğunuz diğer firmaların da bazen acil işleri (denetleme vb.) olmakta, zır zır çalan telefonlar, acil mail atılması gereken belgeler derken beyin buharlaşmakta.

ve döndüğünüzde tatmin etmiş olmanız gereken adına çalıştığınız danışmanlık firması yönetimi. şunu yaptın mı bunu ettin mi aa onu yapmadıysan sen bugün hiçbirşey yapmadın aşağılamaları vb. olaylar olaylar.

beyaz yakayı mevzuata ve parasal konulara ikna etmece, bir yandan diğer firmalarına yetişmece, mavi yakaya abi çoluğun çocuğun var tak şunu diye yalvarmaca, bakanlıklara evrak hazırlamaca gelenleri memnun etmece memurun egolarıyla uğraşmaca, döndüğünde kendi firmana ben yapabiliyorum imajını vermece, ve bunların yolu bilgisayarı açmasıydı derken verimli olarak toplamda 6-8 saat içinde halledilmek zorunda olması.

binbir türlü insanla uğraşmak çok zor be. keşke bir firmada muhasebeci olsaydım da gelenin gidenin kaydını hesabını tutsaydım bütün gün. sayısal okumakla hata etmişiz, eyyyy eşit ağırlıklar hayat size güzel gerçekten. bütün gün gömlek pantolon sıcak bir oda kahve kahve ve kahve..saat 2de toplantı yine kahve kahve ve kahve..ve gülücükler.. bizde de zıff zıff zıff makine sesleri arasında dayıya bu tehlikeli atık bak demece..beyaz yaka olarak görünmemize rağmen bildiğimiz dozer kepçesinde havaya kaldırılıp tesis fotoğrafı çekmiş adamız..valla kıyaksınız kıyak..değerini bilin.bir kahve de benim yerime için ensenize sıcacık klima üfürüyorken.
Sağlık sektöründe ki meslekler ve öğretmenlik sanırım.
müşteri ile temas halinde olunan her meslektir. * örneğin bir bankacı ya da bir mühendis.
ÖGRENCiLiK. Mesela Benim okulumda iki kisi vardi cuneyt ve omer ikiside ATATÜRK düsmani. Adamlar laf anlamiyor ya simdi biri gitti biri kaldı.
otelde resepsiyon olmaktır. amına kodumun ayak takımı arapları.
polistir efendim. memleketin ne kadar sorunlu insanı varsa hepsiyle uğraşmaktadır bence.
hizmet sektöründeki her türlü meslektir, sonuçta müşteriyi seçme şansınız yok.
sözlük yazarlığı.
doktorluktur. tek geçerim.
ÖGRENCiLiK HATTA KODAŞ NERDEYSE CAHiLLiK ORADADIR.
Muhasebeciliktir. Sadece bunu yazmak için kayıt oldum. Bilende bilmeyende konuşur herkes bilir işi yapan sizsiniz onlar bilir inşaat diyosunuz onlar inşaat sahipleri bir bok bilmedikleri için günlerce onlara anlatmaya çalıştıgımızı bilirim muhasebecilik insanlarla yüz göz olmadır.
bunu yazan insan yer çekimi kanununu mu buldu diye sormak gerekir.

çünkü cehalet asla köylülük olamaz.
aydınlık da bankacılık değildir.
kızım/oğlum süt sağabilir misin?
keçi güdebilir misin?
çadır kurabilir misin?
hayvanlara aşı vurabilir misin?

o cahil dediğin insanlar var ya,
bütün bunların hepsini yapabilir.
Nakliyedir efenim.
ilkokul öğretmenliği.
(bkz: düz mantık)
yeşilkart çıkaran memurlar.
genelevde bilet kesmek.
Bir otelde garson olmak.
kahvecilik mesleğidir efendim.
imamlıktır açık ve net. hiç bir şey bilmeden dine inanan o kadar cahil var ki .