bugün

(bkz: tee barbarostan maslağa kadar büyükdere)
şişli camii'nin oradan başlar, kışlaönü'de barbaros bulvarı'nı da içine alıp kuzeye doğru uzar, sarıyer'e kadar gider.

istanbul dışında yaşayıp bu a.q. caddesi üzerinde bir yeri açık adresle arayanlar için ölümdür. "nasıl olsa adres elimde" deyip sormazlarsa yıllarca arayabilirler. öyle de anasının dini bir caddedir.
sanırsınız ki bütün istanbulu dolanır bu cadde. şu yeni gelen otobüslere binerseniz istanbulda durakları bi yaklaşırken bi de durunca söyleyen cinsinden; bir süre kullanınca aynı otobüsü, güzarhahı şoförden daha iyi bilmenize neden olan cinsten neyse efendim binersiniz o otobüslerden birine sarıyerden inene kadar 150 kere "büyük dere" der canınıza yeter artık aynı kadının sesi habire aynı kelimeyi söylüyo falan. aynı masallardaki gibi nerden başlayıp nerde bittiği tam olarak bilinmemekle birlikte uzunluğunu anlatmaya "çok uzun" demenin yetmeyeceği caddedir.
hergün geçtiğim cadde adı da bir hoş...
Uzunluğu 13.5 km olan bir cadde. istanbul un wall street i denilebilir. Hemen hemen bütün büyük firmaların genel müdürlükleri bu cadde üzerindedir.
istanbulun en işlek caddelerinden biridir.
türkiye'nin en zengin caddesidir.
levent bölümünün bir tarafı cennet, diğer tarafı beton yığını olan cadde. bir cadde bu kadar mı sınır koyabilir.
Dün öğlen 12:00'da sapphire avm önünde, bir adet Renault clio'nun arka bagaj kapısı, tampon ve farlarını arkadan vurmak sureti ile parçaladığım cadde.
Eskişehir ve istanbul gibi şehirler başta olmak üzere çoğu şehirde bulunan cadde ismi.

ve akla şu gelir;

dere nerede?
neredeyse tüm istanbul'u kapsayan caddedir. mecidyeköy'de aşağı yukarı bütün iş yerlerinin bu cadde üzerindedir. bir zamanlar ağaçlı yolmuş:

http://eskilerden.tumblr....diyekoy-buyukdere-caddesi
toner-kartuş işlerimi hallettiğim firmanın üzerinde bulunduğu cadde.
Çoğu banka, finans kuruluşu ve önemli şirketlerin genel merkezinin bulunduğu cadde.
gökdelenlerle süslenmiştir.
Sarıyerden Beşiktaşa kadar uzanan (darüşafaka,maslak,4.levent,leventten geçen) Avrupa yakasındaki Bütün gökdelenlerin ,iş merkezlerinin adresinde mevcut olan ..Benim için en az bir semt kadar önemli cadde
O nasıl bir trafik ya sadece 1 gün çektim çıldırmak üzereydim millet nasıl her akşam çekiyor.
türkiye'deki tüm paranın %30'u buradadır muhtemelen.
yenikapı-hacıosman metrosunun büyük bir kısmının altından geçtiği cadde.
istanbul'un en önemli caddelerinden bir tanesidir.
balmumcu'dan sarıyer'e (hacıosman) kadar uzanan bir ana ulaşım yolu.
iş merkezleri ve plazalarla dolu bir cadde.