bugün

yıllardır dinle dinle bıkmadığım şarkıdır. allah yazdırtmasın. gözümüzde büyüttüğümüz insanlar büyük kazıklar atarlar ne yazık ki. daha da acısı o kazığa gözümüz gibi bakarız.
intizar tarafından ikinci kez katledilen şarkıdır. ilki için: (bkz: gökhan türkmen)
Bu sarki ilk nete dustugu zaman 2005 yiliydi yanlis hatirlamiyorsam. O zaman youtube olaylari cok fazla rövaçta olmadigi icin sarkiyi bilen, duyan insan sayisi cok azdi. Her tarafta bangir bangir soylenmedigi, insanlarin agzina sakiz olmadigi icinde dinlemesi ayri bir keyif veriyordu. Ilk dinledigimde hipnotize edilmiscesine koltugumda oturup kaldigimi biliyorum. Oyle bir sarkiydi ki seni bir yandan sakinlestirirken, diger yandan aglatsin.

Sarkiyi o gun muzik listeme ekledim ve o gun bugundur hala ayni yerinde durur. Nice sarkilar eklenip silinirken, buyuk insan sarkisi hep yerini korudu o listede. Yillar gecti sarki baya unlendi. Millet sarkiyi dinleyip hayran olurken, biz kac yillik dinleyiciydik. Derken gokhan turkmensarkiyi sozleri haricinde degistirerek tamamen yeni bir formata soktu. Ilk halinde sarkida duyulan ve bence mukemmel olan duet yaptigi kadinin sesinin yerinde yeller esiyordu. O eski insani dinlendiren, buyuleyen, aglatan gitar tinilari dımtıs muzigi arkasinda kaybolup gitti. Sarkinin yeni halini ondan sonra hic dinlemedim. Ne yazik ki buyuk insan gibi daha bircok sarkisini kasetinde orjinal hallerinden alarak katletmistir. Yillardir su adam kaset cikarsada alsam dedigim adamin kasetini sirf bu yuzden almadim. Buyuk insan'in eski sade hali hala en guzel olanidir ve benim icin oylede kalacaktir.
kendini en çok sayıda insanın yerine koyabilendir.
gökhan türkmen versionu müthiş türkçe slow da aşmış bir şarkı.
gokhan turkmen i tanımama vesile olmus sarkidir. iyiki de tanımışım dedirtir.
herkes kendisini etkileyen kısmı yazmış, ben de yazayım bari.

böyle kaldirip atardik ya sevdayi...
BIRAKIP GiDEN SEVGiLiYE iTHAFEN DiNLENMESi GEREKEN ŞARKIDIR.

susma söyle nasil yapar bunu insan?
susma nasildi anlat hadi ayrilirsam?
söyle hayat mi çare bulurdu kendin mi?
böyle büyük aşklar böyle mi biterdi?
at; silip at aşklari, bir yere firlat...
bitti say ki derdini kaldir öyle at...
sor, ne olur sor sen benden ayrilirsan;
ne olur düşümde bir ömrü durdursan,
aşk her defasinda bende; ararsam...
--spoiler--
"söyle bir aşk mı çare olurdu zaman mı?
böyle kaldırıp atardık ya sevdayı..."
--spoiler--

ne kadar çok sevmiyorsun...
müzik güzel, sözler güzel, gükhan türkmen in sesi güzel. insan başka bir aleme gidiyor sanki dinlerken.
büyük olduğunu ama bu büyüklüğün çok çok küçük olduğunu bilen insandır.
her insanın iç egosudur.
akla nazım hikmet'in şu şiirini getirir

"büyük insanlık gemide güverte yolcusu
trende üçüncü mevki
şosede yayan büyük insanlık
büyük insanlık sekizinde işe gider
yirmisinde evlenir kırkında ölür büyük insanlık
ekmek büyük insanlıktan başka herkese yeter
pirinç de öyle şeker de öyle kumaş da öyle kitap da öyle büyük insanlıktan başka herkese yeter
büyük insanlığın toprağında gölge yok
sokağında fener penceresinde cam ama umudu var büyük insanlığın umutsuz yaşanmıyor"
bırakırım zamanı öyle biraz da...
Başlığı okuduğumda açıkçası benim aklıma ilk gelen şey ulu önder Mustafa Kemal Atatürk oldu....(Büyük insan)
aslında tam aksine insan sıfatına bile erememiş bir durumdadır kanımca şarkıda anlatılan kadın.
gecenin bi yarısı defalarca dinlenince insanı bunalımdan bunalıma sokan şarkıdır. gökhan türkmen'de güzel yorumlamıştır
gökhan türkmen'in 2012 yılında ara isimli albümünde yer verdiği akustik formu ayrı bir keyifli, şarkının girişinde beni eski yeşilçam filmlerine götüren müthiş melodiye sahip güzel eser.
Böyle büyük aşklar böyle mi biterdi.. Diye sorarak hislerime tercüman olmuştur.
klibi yanlış anlaşılmaya meyyal gökhan türkmen şarkısıdır. şimdi aga o kız niye kusuyor sonra niye kavga ediyorlar kız gebe mi kalmış gökhan a niye içime boşaldın diye mi kusuyor yoksa gökhan niye ellere verdin kimle züküştün diye mi kızıyor. hepsi muamma.
acayip bir şarkıdır bu. nezih bir ortamda, otantik şeyler ortaya konuyorken, hasta rulu bir aşık gerilimi yükseltiyor. gökhan reyiz ara bir;

"ne kadaaaaar?" diye bağrıyor. lan onu ne diye soktunuz şarkıya be?

"ne kadaar?"
kocamaaan insandır. bizim burda refik abi var 2 metre valla bi koyuyo ağacı yıkıyo.
(bkz: Mustafa kemal atatürk)
benim o!
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar