bugün

turna kuşu.
Karahanlı sülalesinden birçok hükümdarın ünvanıdır.
(bkz: buura)
duygusal bir kısa filmin adı.
bu kelimeyi(zira deve demektir) bir insan nasıl evladına verebilir,şaşılasıdır.
Şahan Gökbakar ın kardeşi Togan tarafından yazılıp,yönetilen ve kurgulanan 9 dakikalık başarılı bir kısa film.
kardeşiyle ortak çalışma olarak çıkardığı fena olmayan baba ve oğul ilişkisi üzerine kurulu kısa film.
duygulandıran ama ağlatmayan, baba sevgisini anlamanızı sağlayan güzel film.
zaman zaman güldürür,zaman zaman da hüzünlendirir ama sonucu pek beğenmedim ve sıradan buldum.ayrıca filmin sonunda ister istemez "keşke babamın arabasının lastiğini bıçaklasaydım" mesajı vardır(çocuk napsın canım burda)şahan gökbakar kısa film işlerini ilerletmeli bence onu görmeye devam etmeliyiz biz de bu şekilde..
(bkz: komik de olsun trajik de)
(bkz: ortaya bi karışık)
''onun adı var adı'' denilesi ve adının bugra oldugunu hatırlatmak istedigim baslik.sahan gökbakarın kısa filmi ile bugra arasında dünyalar kadar fark vardır.ayrıca o film sahan gökbakarın değil tamamiyle togan gökbakar'a ait bir projedir...
pek fena olmayan, izlenesi film.
ahanda link;
http://www.youtube.com/watch?v=psM_tX0ljCw
sahan gokbakar in oynamış olduğu kısa film desek daha doğru olur heralde.
herkesin bir babası olduğundan, kişiye mutlak suretle hüzün verecek kısa film. çok başarılı bir kurgu ve müzikle mükemmel desteklenmiş. togan gökbakar isimli kişinin hakkındaki bir sürü olumsuz düşünceyi bir anda silecek kadar nârin bir kısa metraj. müziği yapan alkın akalın hakkında hiçbir bilgiye ulaşamadım, ilginç.
çok az bulunan bir erkek ismi.
Çok kişide yoktur bu isim. Biraz fazla MHP ci ismi gibi dursa da hoş bir isimdir. En azından etrafta çok yoktur. *
(bkz: nake)
arapça'da araplar'ın kutsal hayvanı olan deveye verilen,
türkçe'de ise turna kuşlarının liderine - ve dolayısıyla Türk hükümdarlara - verilen isim.
az karşılaşılan, şu anlamlara gelen isimdir:

* çift hörgüçlü erkek deve. peygamber efendimizin devesi
* güçlü, cesur er kişi
* ilk müslüman türk hükümdarının ismi (bkz: satuk buğra han), aynı zamanda türk hükümdarlara verilen bir ünvan
* turna kuşu
* çöl fırtınası
konusuyla hüzünlendiren şahan gökbakar'ın oyunculuğuyla suratta tebessüm bırakan togan gökbakar filmi.
alkin akalin tarafindan yapilan melodisi ile huzun dozunu katlayan togan gokbakar filmi. kisa bir film... hayat gibi...
çok emek harcanmış, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, izlenesi kısa filmlerden biri. müzikler de, süslenmemiş cümleler de beni çok etkiledi.

--spoiler--

-"benim dışımdaki bütün çocuklar bu duvardan atladı."
-"işte bu sabah, hayatımın en mutsuz sabahı..."

şahan ve togan, küçük yaşta babalarını kaybettikleri için bu filmi babalarına adamışlar. o yüzden ben çok etkilendim izlerken. babama sımsıkı sarılmak istedim, gözlerim doldu, hüzün bastı. işte öyle bir film olmuş. emeği geçen herkese teşekkürler.

"artık ayaklarım yere daha sağlam basıyor baba.. teşekkür ederim!"

--spoiler--
depreme yardımcı kasırga manasına gelmektedir. kıyamet gibi bir şeydir.
bir erkek ismidir.
(bkz: beni tanıdılar sen kaç).
telafuzu çok naif olan bir erkek ismidir.

70 ve 80 lerde sadece milliyetçi ailelerden gelen erkeklerde bu isim bulunurken, günümüzde her görüşten erkek bireyde bu isim bulunur.

aynı naifliğe ve değişime uğrayan diğer bir isim olarak; (bkz: tuğhan)