bugün

ne diyelim allah mutlu etsindir. (!)

http://www.dha.com.tr/dam...in-16-yasinda_736472.html
Allah akıl fikir versin durumu. Evet.
(bkz: başımıza taş yağacak)
türkiye nin kültür seviyesini gösteren olay.
Biraz daha bekleyememisler mi gelin ve damatlaridir.
Cocuk bunlar cocuk, ne gelin ne damadi.
Şaşırtmamıştır. Ülkenin eğitim seviyesi ve zeka durumu budur.
Romanlarda normal olan durumdur. Çocukluğum bunların yoğun olduğu bir mahallede geçti. Bunların yaşında olup iki üç çocuk sahibi aileler vardı.
" Bir ara oynamaktan sıkılıp, "Arkadaşlarımın yanına gidiyorum" diyerek düğün alanından ayrılan küçük damat, güçlükle ikna edilerek getirildi."
güzel ülkeme dair içler acısı bir haberin konusu.

görsel

--spoiler--

BURSA'da oturan 13 yaşındaki C.Ş., ailesi tarafından kendisinden 3 yaş büyük, aynı mahallede oturan komşularının kızı N.P. ile evlendirildi. Aralarında düğün yapan aileler, çocuklarının resmi nikahının yaşları tutunca kıyılacağını söyledi.
Merkez Yıldırım ilçesi'nde çadırda kalan iki aile, aralarında 'Beşik kertmesi' yaptıkları çocukları C.Ş. ile N.P.'yi mahallede yaptıkları düğün ile evlendirdi. N.P.'nin gelinlik giydiği düğün, bir gece öncesinden kına gecesi organize edilerek başladı. Sabaha kadar eğlenen davetliler, bir sonraki gün gelin almaya gitti. Ardından mahalle arasında düzenlenen düğünde, gelin ve damat karşılıklı olarak dans edip, göbek attı. Bir ara oynamaktan sıkılıp, "Arkadaşlarımın yanına gidiyorum" diyerek düğün alanından ayrılan küçük damat, güçlükle ikna edilerek getirildi.

Gelin ile damat arasındaki yaş ve boy farkının kendileri için önemli olmadığını söyleyen aileleri, "Biz çocuklarımızı birbirlerine sadık kalmaları için yaptığımız düğün ile evlendirdik. Erkek tarafı başlık parası dahi ödedi. Çocuklarımızın resmi nikahlarını yaşları tutunca kıyacağız" dedi.
--spoiler--

http://www.dha.com.tr/dam...in-16-yasinda_736472.html

ne ararsan var içinde. beşik kertmesi, reşit olmayan çocukların evlendirilmesi, başlık parası.
davetliler de sabaha kadar eğlenmiş. peh.
ama esas sorun; şuna dur demeyen bir hukuk yapısına sahip olmamız.
alsınlar bu çocukları anne babalarının elinden.
yazık.
çingenlerde gayet olağan durumdur. çok kez şahit oldum ufacık çocukların hiçbir sorun yokmuş gibi evlendirilmesine.
bir cıvır ve naftanın evliliği için gayet normal olan bi durumdur. çingeneler genellikle bu yaşlarda evlenirler.
arka sokağımda olmuş roman düğünüdür.
Çingenelerde sıklıkla görülen durumdur. Ancak memleketin kanayan yarası "çocuk gelinler"den farklı olarak damatlar da gelinlerle aşağı yukarı yaşıttır. işbu sebeple sorun olmaz, mutsuz olmazlar, boşanmazlar, intihar etmezler, sevişe sevişe büyürler.

Bu örnekte gelin daha büyük tabi. Zaten haber değeri kazanmasının tek nedeni bu. Yoksa araştırsalar daha yüzlerce örnek bulacaklar. Amaç sorunları çözmek değil, daha ergenliğe henüz girmiş çocugu o kafam kadar kocaman memeler içinde tahayyul ettirme.

Davul bile dengi dengine.
çingenelerde ve kürtlerde gayet normal olan durumdur. (bkz: dur hemen hümanist olayım)
(bkz: bursa çingeneleri)
Damat ergenliğe girince boy atar gelin seneye de kullanır sıkıntı yok.
iki adet sübyanın evlendirilmesidir.
not: kızdan emin olamadım bak şimdi..

o kız o çocuğu yer. demedi demeyin..
cahillikten ve sosyokültürel etkenler ve bir de hayat görüşünden yapılan eylemdir. sonuç olarak eğitim şart..
ikisinin de ailesi çadırda kalıyormuş, bu nasıl hayata karşı bir rahatlık, vurdumduymazlık lan. maalesef çingenelerin bol bulunduğu bir şehirde yaşıyorum ve gerçekten evlerden ırak bir kültür.

edit: imla.
roman işi.
romanlar abi, bonzai içip çılak gezen adamlar bunlar hiç şaşırmadım.
"Ne bu kendi çocuklarınızdan erkenden kurtulma çabası?" denilesi.
Eğer evlenen kişiler erginliğe girmiş ve evlenmeyi istemişlerse ve de aileler de bunu onaylamışsa kimseyi ilgilendirmeyecek olaydır. Ne ahlaksal olarak ne dinsel olarak ne de bilimsel olarak bir aykırı durum göremiyorum.

Nasıl ki ramazan ayında oruç tutmayan insanlara "size ne tercih onun değil mi?" Diyorsanız bu olaya da aynısıyla yaklaşmak zorunda olursunuz.

Biraz gericiliği, tutsakcılığı bırakın! insan doğası gereği özgür olmaya mahkum bir yaratıktır!

not: tüm sözlerim şayet ikisi de erginse ve istedikleri içinse. Aksi taktirde zorla evlendirmek şerefsizlik ve ahlaksızlıktır.
çocukları olduğunda anne, baba mı diyecek yoksa abla abi mi?
Ülkemizde kara cahillerin olduğunu kanıtlayan başka bir hede.